Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga šiandien Lietuvoje startuoja tarptautinė „Role Model“ iniciatyva, skirta įkvėpti mergaites ir padėti joms išsivaduoti iš stereotipų bei siekti turimų tikslų.
Lietuvoje ir dar 7 pasaulio šalyse: Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Portugalijoje, Izraelyje, Turkijoje ir Ukrainoje žymios sportininkės tapo projekto ambasadorėmis. Jos, kartu su projekto iniciatoriais, legendinių lėlių „Barbie“ gamintojais, sieks parodyti, kad mergaitės aukštumų gali siekti įvairiausiose srityse.
Iniciatyvos ambasadore Lietuvoje tapo Airinė Palšytė – lengvaatletė, Europos ir šalies čempionė šuolio į aukštį rungtyje, Universiados prizininkė, nacionalinio rekordo savininkė. Sportininkei teks ir nelengva užduotis – savo pavyzdžiu skatinti mergaites ne tik sportuoti, bet ir siekti asmeninės sėkmės. Airinė projekte dalyvauja su šūkiu „Maži laimėjimai veda į dideles pergales“.
„Labai džiaugiuosi tapusi šio projekto dalimi. Galimybė kitiems pasakoti apie save man dar kartą įrodo, kad įgyvendindama savo tikslus ir svajones jau pasiekiau labai daug. Dabar atėjo laikas dalytis savo patirtimi ir įkvėpti jaunąją kartą, todėl stengsiuosi būti kuo geresniu pavyzdžiu, kad vaikai, kurie lygiuojasi į mane, užaugtų ne tik puikiais sportininkais, bet ir gerais žmonėmis“, – teigia A. Palšytė.
Iniciatyva bus siekiama spręsti egzistuojančias problemas
Pastebėta, kad fizinė veikla yra populiari tarp ikimokyklinio amžiaus vaikų, tačiau šis skaičius, pradėjus eiti į mokyklą, su kiekvienais metais vis mažėja. Tai ypač atsiliepia mergaičių fiziniam pasirengimui. Pasaulinės sveikatos organizacijos 2018 m. Europoje atlikto tyrimo duomenimis, statistika rodo, kad Lietuvoje vos 6 proc. mergaičių yra fiziškai aktyvios. Tiesa, net ir pasirinkusios aktyvią sportinę veiklą, jos neretai lanko kelis skirtingus būrelius, todėl profesionaliomis sportininkėmis tampa nedaugelis – tarp visų Lietuvos atletų, vyresnių nei 18 metų, moterys sudaro vos 30 proc.
2019-ųjų kovą prasidėjusi „Role Model“ iniciatyva apima daug svarbių sričių. Siekiant išsiaiškinti egzistuojančias problemas, dėl kurių lyčių nelygybė atsiranda jau vaikystėje, buvo finansuotas mokslinis tyrimas, taip pat surinkta 250 tūkst. JAV dolerių, kurie buvo paaukoti organizacijoms, gerinančioms mergaičių gyvenimo sąlygas visame pasaulyje.
Prasidėjusios ambasadorių kampanijos metu bus siekiama net tik parodyti sportininkių pasiekimus, bet ir pabrėžti, kad darbas ir nuolatinis savo tikslų siekimas veda svajonių išsipildymo ir tobulėjimo link. Siekiant sėkmės, mergaitėms nereikėtų vengti išbandyti kuo daugiau veiklų, nes jos gali ne tik lemti karjeros kryptį, bet ir formuoti jas kaip asmenybes.
Šiai minčiai pritaria Lietuvos atstovė ir kitos pasaulinio garso sportininkės iš minėtų šalių, rodydamos savo pavyzdį: Turkijos atstovė Sümeyye Boyacı dalyvauja paralimpinėse žaidynėse ir skatina mergaites siekti tikslų sakydama, kad „nors ir neturiu rankų, bet turiu tokius stiprius sparnus, kokių dar niekas nėra matęs“, Izraelio atstovė Anat Lelior skatina mergaites pabrėždama, kad „aš tikiu moteriška jėga, nes ji labai daug visko sukuria ir pakeičia pasaulyje. Tai jėga, kuri kuria lygybę tarp mūsų visų“. Kiekvienos šalies atstovės turi stiprias žinutes savo šalies mergaitėms ir „Barbie“ atstovai deda visas pastangas šioms žinutėms sklisti.
Išsikelti tikslai ir kantrybė padės pasiekti aukštumų ir sporte, ir gyvenime
Pasakodama apie savo kelią į lengvąją atletiką, A. Palšytė teigė, kad prieš pasirinkdama šią sporto šaką spėjo išbandyti ir kitas veiklas, kurios padėjo priimti teisingą sprendimą. Anot atletės, jai sekėsi ne tik sportas, bet ir menai, tačiau, galiausiai, pasirinko tą sritį, kurioje jautėsi geriausiai.
„Sportas – mano gyvenimas. Su juo užaugau, mokiausi ir toliau kartu tobulėju. Sportuodama sutikau daugybę bendraminčių, susidūriau su iššūkiais ir sužinojau, kaip juos reikia įveikti. Lengvoji atletika mane taip pat išmokė dalykų, kurių dažniausiai nemokoma mokyklose, pavyzdžiui, atkaklumo ar ryžto, todėl šiandien galiu tvirtinti, kad didžioji dalis mano asmenybės yra sporto nuopelnas“, – sako lengvaatletė.
„Vaikystėje lankiau daug įvairių būrelių – buvome aktyvi ir sportiška šeima, todėl save išbandyti skatino artimieji. Nors visur sekėsi gana neblogai, galiausiai pasirinkau lengvąją atletiką – čia jau pirmose varžybose iškovojau medalį, kai varžydamasi su vyresnėmis mergaitėmis peršokau 1,35 m aukštį. Be to, mane pastebėjo trenerė. Rezultatai ir pripažinimas padėjo tvirtai apsispręsti toliau eiti šiuo keliu“, – pasakoja „Role Model“ projekto ambasadorė Lietuvoje.
Tai buvo pirmasis iš daugelio medalių lengvaatletės karjeroje. A. Palšytės teigimu, saldžiausios pergalės buvo jau suaugus – užplūstančias emocijas sunku apibūdinti, o mergaitėms, taip pat siekiančioms sporto aukštumų, palinkėtų turėti aiškų tikslą ir kantrybės jo siekti.
„Po pergalės, žiūrint į Trispalvę ir girdint Lietuvos himną, užplūsta labai daug emocijų – tuo metu net nežinai, kaip jas parodyti. Tai nuostabus jausmas, kurio linkiu visiems, siekiantiems sportininko karjeros. Tiesa, reikia nepamiršti, kad ir sporte, ir gyvenime turi turėti aiškius ir konkrečius tikslus bei daug kantrybės jų siekiant, o mergaitėms palinkėčiau būti drąsesnėms ir nebijoti dažniau rizikuoti“, – sako sportininkė.