Nesakome, kad jos yra panacėja nuo visų ligų, tačiau pagal efektyvumo, kainos ir patogumo naudoti santykį, ko gero, tai viena veiksmingiausių greitosios pagalbos priemonių tiek sveikatos, tiek grožio srityje. O svarbiausia – jos beveik neturi šalutinio poveikio, tad jei nuo ko nors ir nepadės, tai bent jau nepakenks.
Archeologiniai tyrimai rodo, kad citrinos vartojamos ne mažiau kaip 4000 metų. Senovės Egipte jos buvo naudojamos ne tik diegliams ar karščiavimui slopinti, bet ir geismui skatinti, ir mumijoms balzamuoti. Citrinų sultimis konservuodavo maistą, dezinfekuodavo vandenį ir žaizdas. Laikui bėgant naudingosios šio vaisiaus savybės nebuvo paneigtos, bet surasta daugybė naujų.
SVEIKATAI
Saugo nuo vėžio. Moksliniai tyrimai 27 šalyse parodė, kad vietovėse, kur mėgstama valgyti citrusinius vaisius, daug rečiau susergama skrandžio vėžiu. Švedų mokslininkai nustatė, kad žmonės, kasdien suvalgantys po citrusinį vaisių, 50-75 proc. rečiau serga kasos vėžiu, nei tie, kurie per savaitę suvalgo mažiau nei 1 citrusinį vaisių.
Suteikia energijos ir atsparumo. Kad citrinos yra puikus vitamino C šaltinis žinome jau visi – manoma, kad dviejose didelėse citrinose yra visos paros žmogui reikalinga norma. Kai vitamino C organizme trūksta, jaučiame nuovargį, sumažėja atsparumas ligoms, blogiau gyja žaizdos. Taip pat citrinose yra B grupės vitaminų, geležies, magnio, mangano, cinko, kalio ir seleno. Joje esantys pektinai padeda šalinti toksinus, o bioflavonoidai suteikia žvalumo.
Citrinos lieknina. Dėl ką tik minėtų bioaktyviųjų medžiagų, citrinos slopina alkį, spartina riebalų deginimą, tad kartu su sveikata pasirūpinsite ir kūno linijomis.
Neapsiriksite kiekvieną rytą pradėdami stikline vandens su įspaustomis citrinų sultimis. Galite paprastą vandenį pakeisti negazuotu mineraliniu (aktorė Sofia Loren tokio vandens kasdien išgeria bent 4 stiklines), o sultis – pjaustytos citrinos gabalėliais. Pasidarykite tokio vandens visą ąsotį (galite jį dar pagardinti mėtos lapeliais ar medumi) ir gurkšnokite visą dieną. Pagardintas, kvapnus vanduo skaniau geriasi, todėl išsyk nušausite du zuikius – ne tik išnaudosite gerąsias citrinų savybes, bet ir išgersite daugiau vandens, kas labai svarbu mūsų grožiui ir sveikatai.
Reguliuoja skrandžio rūgštingumą. Žmonės dažnai bijo valgyti citrinų, nes mano, kad gali padidėti skrandžio sulčių rūgštingumas. Taip gali nutikti, jei sultis spausime į arbatą – dėl reakcijos su taninais. Jei norime skrandžio rūgštingumą normalizuoti, gerkime jas su šiltu vandeniu. Citrinos gali sumažinti ir pykinimą.
Gydo kosulį. Sumaišykite 100 ml ką tik išspaustų citrinų sulčių ir 100 ml alyvų aliejaus. Gerkite kas valandą po vieną arbatinį šaukštelį. Įsisenėjusį kosulį gydo alavijų (alijošiaus) sulčių, medaus ir citrinos sulčių mišinys. Tik alaviją prieš spausdami palaikykite kelias dienas šaldytuve.
Su citrinų aliejumi galima daryti inhaliacijas. Užvirinę apie litrą vandens, jį ataušinkite tiek, kad garuotų. Įberkite į vandenį 1 arbatinį šaukštelį druskos ir įlašinkite 5 lašus citrinų aliejaus. Kvėpuokite 3 kartus per dieną.
Tinka parodontozės profilaktikai ir gydymui. Į stiklinę šilto vandens įpilkite ką tik išspaustos citrinos sultis. Kaskart išsivalę dantis, skalaukite burną mažiausiai minutę. Dantenų kraujavimą stabdo citrinų sulčių ir medaus mišinys – juo patariama masažuoti dantenas prieš miegą.
Malšina galvos skausmą. Sumaišykite vienos ką tik išspaustos citrinos sultis ir puodelį juodos kavos. Gerkite be cukraus ir pieno. Teigiama, kad toks gėrimas padeda ir kenčiant nuo pagirių.
Šalina nemalonų burnos kvapą. Skalaukite burną keletą kartų per dieną ką tik išspaustos citrinos sultimis, atskiestomis stikline vandens, arba po valgio sukramtykite griežinėlį citrinos.
GROŽIUI
Stangrina ir šviesina odą. Vitaminas C skatina kolageno gamybą, o šis lemia mūsų odos elastingumą. Ypač kolageno gamyba sumažėja brandžiame amžiuje, todėl citrinų vertėtų ne tik daugiau valgyti, bet ir jų sulčių įsispausti į įvairias veido kaukes. Taip pat citrinų sultys turi balinamąjį ir dezinfekuojantį poveikį, taigi paskaistėjusios odos efektas bus akivaizdus.
Brandžiai odai tiks citrinų sulčių, kiaušinio trynio ir aliejaus kaukė. Jautriai, drėgmę praradusiai, saulėje pernelyg nudegusiai odai – citrinų sultis maišykite su varške ir medumi. Paprasčiausias būdas – tiesiog prausti veidą vandeniu su citrinų sultimis. Riebiai odai prižiūrėti citrinos sultis sumaišykite su 1 arbatiniu šaukšteliu konjako. Keletą kartų per dieną, švelniai tapšnodamos vata, tepkite mišiniu spuogus ir inkštirus
Mažina celiulitą. Valgomąjį šaukštą alyvuogių ar kitokio augalinio aliejaus sumaišykite su eterinio citrinų aliejaus lašu ir šiuo mišiniu kasdien masažuokite celiulito pažeistas vietas.
Padeda esant išsiplėtusioms venoms. Prieš naktį apdėkite blauzdas citrinų griežinėliais, pridenkite kompresiniu popieriumi ir stipriai subintuokite. Laikykite visą naktį. Po kelių tokių procedūrų skausmas atlėgsta, o venos susiaurėja.
Tinka plaukams skalauti. Skalaudamos plaukus vandeniu su citrinų sultimis, suteiksite jiems spindesio, slidumo ir sveikumo. Ypač tinka šviesiems plaukams, nes dar labiau paryškina jų spalvą. Be to, citrinų sultys (dar labiau – citrinų aliejus) naikina pleiskanas.
Dezinfekuoja žaizdas ir gydo pūslelinę. Tiek eterinis citrinų aliejus, tiek sultys turi stiprų dezinfekuojamąjį poveikį, todėl juos galima naudoti susižeidus. Atsargiai – citrinų sultys (o ypač grynas eterinis aliejus) iš pradžių gali nudeginti sužeistą odą, bet šis skausmas trunka neilgai. Galima neskiestu citrinų aliejumi gydyti ir pūslelinę.
Gydo nuospaudas. Uždėkite citrinos žievelę ant nuospaudos, apvyniokite tvarsčiu ir tvirtai suriškite. Kompresus dėkite tol, kol nuospauda išnyks. Galima nuospaudas keletą kartų per dieną tepti citrinų aliejumi. Svarbu, kad jis nepatektų ant sveikos odos, nes gali nudeginti.
KAIP IŠSIRINKTI IR LAIKYTI
Prinokusias citrinas atpažinsite iš blizgančios žievelės ir stangrumo. Kuo šviesesnė žievelė, tuo rūgštesnis minkštimas ir sultys. Jei citrinos žievelė parudavusi, o vaisius minkštas, citrina jau pernokusi.
Citrinas gerai nuplaukite, nes, kaip ir dauguma citrusinių vaisių, jos dažnai nupurškiamos chemikalais. Jei ketinate naudoti su žievele (ji labai naudinga dėl eterinių aliejų gausos), nepatingėkite ne tik nuplauti po šiltu tenkančiu vandeniu, bet ir patrinti su soda.
Esant kambario temperatūrai, citrinos nepraranda savybių 8-10 dienų. Jei prireikia jas laikyti ilgiau, įdėkite į šaldytuvą. Stenkitės, kad iš visų pusių prieitų oras.
Jei reikia tik dalies citrinos, blogiausias atvejis – pjauti ją per pusę ir likusią puselę laikyti kambario temperatūroje. Kai sulčių reikia nedaug, galima jų išsitraukti stora adata ar specialiu prietaisu. Nesunaudotą citrinos ar jos sulčių dalį galima sušaldyti. Sulčių perteklių užšaldykite kubeliais. Tokį leduką tinka įmesti į daugelį gaivinamųjų ir stipriųjų gėrimų. Teigiama, kad užšaldytos citrinos savo savybių nepraranda visus metus.
Paprastai citrinų sultys spaudžiamos rankomis, perpjovus vaisių pusiau. Tačiau taip daug sulčių lieka neišspaustos. Efektas bus geresnis, prieš tai vaisų trumpam įmetus į karštą vandenį arba pašaldžius šaldiklyje.
ATSARGIAI!
* Vaikams iki 2 metų citrinų nereikėtų duoti – jų virškinimo sistema dar nėra tam pasiruošusi. Vyresniems vaikams citrinų taip pat nepadauginkite.
* Nors vitamino C perdozavimas nėra toks pavojingas kaip kai kurių kitų vitaminų, ir jo perteklius lengvai pasišalina per šlapimą, tačiau labai persistengti irgi neverta. Per didelė citrinų dozė dažniausiai pasireiškia viduriavimu, gali parausti oda, ją išberia, pradeda pykinti.
* Netepkite neskiesto citrinų aliejaus ant odos ar gleivinės. Vonioms ir vonelėms geriausiai jį maišyti su medumi ar grietine, taip jis geriau pasiskirstys vandenyje.
* Netepkite eteriniu citrinų aliejumi odos prieš išeidami į saulę, nes atsiras ilgai neišnykstančių pigmentinių dėmių.