Pirmasis žurnalo „Moteris“ numeris buvo vos 16 puslapių. Vienu metu numeriai turėjo tęstinę numeraciją, tad, atsivertęs, tarkim, 1937-ųjų Nr. 17, iškart patenki į ...241 puslapį! Dabar pasiekiame ir 272 puslapių ribą.
1920 rugsėjo 14 dieną į spaustuvę išvažiavo pirmasis leidinio „Moteris“ numeris. Iš okupuoto Vilniaus jį teko gabenti spausdinti į Kauną. Tiražas – 3000 egzempliorių.
Pirmojo „Moters“ žurnalo numerio viršelyje – linijinės grafikos darbu įrėmintas logotipas. Paskui net dvidešimt metų skaitytojos gaudavo žurnalus grafiniais piešiniais puoštais viršeliais.
Populiariausias Lietuvos istorijoje
Atėjus sovietų valdžiai, leidinys „Moteris“ buvo pervadintas į „Tarybinę moterį“. „Ideologiškai, žinoma, būtų sunku pagrįsti žurnalo tęstinumą, nebent iškart reikėtų pereiti prie 1990-ųjų. Kita vertus, nepaneigsi: jis visada buvo svarbiausias moterų žurnalas. Ir ne tik moterų. Manoma, kad „Tarybinę moterį“ skaitė įvairaus amžiaus ir lyties Lietuvos gyventojai. Net milžiniškas tiražas neatspindėjo tikrosios padėties. Žurnalas eidavo iš rankų į rankas. Tai, be jokios abejonės, pats masiškiausias, populiariausias žurnalas Lietuvos istorijoje.“ (Vilniaus universiteto Lyčių studijų centro direktorė prof. Dalia Leinartė)
Tai rodo ir žurnalo reitingai: esame skaitomiausias mėnesinis žurnalas. Vidutinis žurnalo „Moteris“ skaitytojų amžius – 35–55 m.
Paralelės
Žiūrint į 1965-ųjų žurnalo viršelį puošiantį gražuolį su kūdikiu ant rankų, ima linkti kojos. Po 50 metų „Moters“ viršelį papuošti išdrįso dailininkas Rimas Valeikis. Tiesa, jis šiek tiek prisidengęs dailia savo žmonos, mūsų žurnalui dažnai fotografuojančios Agnės Gintalaitės, nugara. Ne iš baimės, – Rimas nė akimirkos nedvejojo, kai staiga paprašėme sutikti tapti „Moters“ viršelio veidu.
Idėjos tikrai nenusižiūrėjome. Aistė Paškevičiūtė ir Šorena Džaniašvili.
Kuris žurnalo viršelis gražesnis? Ar su aktore Jurgita Jurkute-Širvaite, ar tas, kuriame – ji su mama Aldona Jurkiene? Mums buvo gražūs abu, tad šių metų gegužės mėnesio tiražą padalinome.
Mėginome atgaivinti visų itin mėgtą žurnalo priedą „Pagrandukas“. Gaila, bet 2009-aisiais prasidėjusi krizė mūsų pagranduką prarijo.
Dvidešimtmetės Erikos Meškauskaitės portretas puošė pirmąjį nepriklausomybės laikų „Moters“ viršelį. Buvusi meninės gimnastikos grupinių pratimų pasaulio vicečempionė, 1989-aisiais išvyko į Niujorką, ten pradėjo modelio karjerą. Pirmajame grožio konkurse „Mis Lietuva“ puikavosi tarp nugalėtojų. Būdama 28-erių, baigė modelio karjerą ir grįžo į Lietuvą, tapo diplomuota sveikos gyvensenos specialiste, ištekėjo, susilaukė sūnaus. Dabar E. Meškauskaitė-Čiplienė dirba gimnastikos trenere.
„Koks gražus mums buvo pirmasis „Moters“ viršelis be žodžio „tarybinė“ – ant tautinio austo rankšluosčio padėta gyva rūtų šakelė. Dabar atrodo taip graudžiai ir naiviai, bet tada...“, – prisimena tuometė žurnalo vyriausioji redaktorė Dalia Daugirdienė. Dabar ji vadovauja žurnalui „Mano namai“.
„Žurnalo veidas pradėjo keistis, kai viršeliams pagaliau pradėjome fotografuoti simpatiškas moteris“, – sakė D. Daugirdienė.
Giminės
Ant viršelio – žurnalo „Moteris“ meno redaktorės Annos Stanevičienės sesuo su savo dukra
Per prievartą (jei mamai reikia, tai reikia!) kelis kartus žurnalui pozavo septyniolikmetė tuometės vyriausiosios redaktorės Dalios Daugirdienės dukra Agnė. Modelių tuo laiku trūko, o tos, kurios pozuodavo žurnalui „Banga“, „Moteriai“ fotografuotis nesutikdavo. Manekenes redakcijos darbuotojai rengdavo savo drabužiais.
Su priedais
Pirmasis žurnalo priedas „Grožis“ išleistas 2007-ųjų gegužės mėnesį. Priedai „Mada“ ir „Skonis“ – 2008-ųjų pabaigoje, „Vaikai“ – 2014 m. rugsėjį.
2014 m. spalį kartu su priedu „Mada“ išleidome 304 psl.
Elektroninę žurnalo versiją, kurią būdavo galima skaityti asmeninio kompiuterio „iPad“ ekrane, žurnalas „Moteris“ turėjo nuo 2011-ųjų spalio.Šiandienis gyvenimas neįsivaizduojamas be interneto, todėl 2008-ųjų spalį žurnalas „Moteris“ pristatė naują interaktyvų gyvenimo būdo portalą Moteris.lt.
Vasaris mūsų kalendoriuje svarbus ne tik dėl Nepriklausomybės dienos, bet ir todėl, kad jį skiriame Lietuvos ateičiai – jauniesiems talentams.
2013-ųjų liepos numerį skyrėme Prancūzijai, ir buvome apstulbinti paklausos. Kitąmet išsiruošėme į Italiją. O paskui prisiminėme posakį, kad viskas, ko ieškome toli, iš tikrųjų yra šalia, todėl patraukėme pasidairyti po Vilnių, paskui – Kauną.
Pirmasis ekologijai skirtas numeris. Nuo tada kasmet birželio mėnesio numerį skiriame ekologiškam, sąmoningam ir lėtam gyvenimui.