12 patiekalų receptų jūsų Kūčių stalui

Ką gardaus gaminti Kūčių stalui?

Silkė su spanguolėmis ir riešutais



Shutterstock nuotr.


Kaip žinia, be silkės ant stalo Kūčių vakarą neapsieina nė viena šeimininkė. Pagardinkite ją riešutais ir džiovintomis spanguolėmis, kurios, kaip mūsų protėviai tikėjo, apsaugo nuo priešų.


Šiam patiekalui reikės:


silkių filė (500 g),

po 2 vnt. morkų ir svogūnų,

stiklinės aštraus pomidorų padažo,

džiovintų spanguolių (1 valg. šaukšto), sukapotų riešutų (2 valg. šaukštų),

aliejaus.


Pirmiausia supjaustykite svogūnus, sutarkuokite morkas ir apkepkite aliejuje. Toliau pilkite pomidorų padažą, berkite spanguoles ir viską patroškinkite. Bebaigiant apibarstykite troškinį riešutais. Jam ataušus, maišykite sluoksniais su silke.


Silkė pataluose



Shutterstock nuotr.


Reikės:


2 sūdytos silkės arba 1 skumbrė

1–2 burokėliai

2–3 bulvės

2–3 morkos

2–3 kiaušiniai

1/2 svogūno

150–200 ml švelnaus skonio majonezo

druska ir pipirai – pagal skonį

petražolių lapeliai ir žali svogūnų laiškai – papuošimui


Gaminame:


* Burokėlius gerai nuplauname, nupjauname šakneles. Kepame apie 45 min. iki 190°C. įkaitintoje orkaitėje, ugniai atspariame inde su dangčiu arba įvyniojus į foliją. Iškepti burokėliai turi būti minkšti viduje. Burokėlius ataušiname.

* Nuplautas bulves su lupenomis panardiname puode su šaltu vandeniu. Jam užvirus, paverdame apie 20 min. Išpilame vandenį ir bulves ataušiname iki kambario temperatūros.

* Nuplautas morkas su lupenomis panardiname į atskirą puodą su verdančiu vandeniu, verdame 13 min. Išpilame vandenį, ataušiname iki kambario temperatūros.

* Kiaušinius dedame į puodą su šaltu vandeniu, jam užvirus, verdame 10 min. Išpilame vandenį, ataušiname po šalto vandens srove.

* Išdarinėjame silkę ir, nuplovus šaltu vandeniu, nusausiname. Nulupame odą, pjauname silkes išilgai pusiau ir išimame stuburą su visais kaulais bei kruopščiai išrenkame smulkesnius kauliukus. Silkę supjaustome smulkiais, apie 1 cm, kubeliais.

* Burokėlius ir bulves nulupame, sutarkuojame burokine tarka. Morkas nulupame, kiaušinius išlukštename, viską supjaustome smulkiais kubeliais. Smulkiai supjaustome svogūną. Tam, kad nebūtų kartus, ji nuskalaujame po šalto vandens srove ir nusausiname.

* Sluoksniuojame ingredientus, tolygiai paskirstydami ant plokščios lėkštės ir išlygindami jų paviršių tokia tvarka:

- bulvės, pagardintos druska

- majonezas

- silkė (gali būti sumaišyta su obuoliu)

- svogūnas

- majonezas

- morkos, pagardintos druska

- majonezas

- kiaušiniai

- majonezas

- burokėliai, pagardinti druska ir pipirais

Paruoštą patiekalą paliekame šaldytuve stingti ir persisunkti skoniams mažiausiai 2 val. Prieš pat pateikiant ant stalo, apliejame majonezu, pabarstome kiaušinio trupinėliais, žaliais svogūnais, petražolių lapeliais.


Kūčia


Shutterstock nuotr.



Ar žinojote, kad svarbiausias Kūčių patiekalas, patekdavęs ant kiekvienos šeimos stalo, anksčiau buvo Kūčia? Jis gaminamas iš daigintų kviečių, džiovintų vaisių, aguonų, riešutų ir medaus. Pirmiausia aguonos užpilamos virintu vandeniu, tada nukošiamos. Į jas sudedami džiovinti vaisiai, riešutai ir daiginti kviečiai. Viskas išmaišoma su medumi. Kartais į šį mišinį dedama ir pupų, žirnių ar kanapių. Kūčia yra apeiginis patiekalas, kuris, taip tikėta, lemia derlingus ir vaisingus metus, todėl jo turėdavę paragauti visi namiškiai. Indas su Kūčia būdavo siunčiamas aplink stalą.


100 g aguonų nuplikykite, 2 kartus permalkite mėsmale. Aguonų masę išmaišykite su 100 g medaus, 100 g kapotų riešutų. Ant išmirkytų grūdų aguonų masę užpilkite tik prieš pat valgant, nes ilgiau pastovėjus grūdai sukietėja ir tampa neskaniais.


Druskoje kepta žuvis



Shutterstock nuotr.



Tai paprastas ir sveikas būdas iškepti žuvį, nes nereikia naudoti riebalų, o iškepęs patiekalas išsaugo natūralų savo skonį bei kvapą ir nebūna sūrus.


Orkaitėje, druskos šarvuose, iškepta žuvis atrodo neįprastai, egzotiškai. Taip kepama ji išsaugo savo vertingas maistines savybes. O druskos neprisigeria todėl, kad kepdama žuvis išskiria skysčius, kurie neleidžia druskai įsigerti. Skysčiai ištirpdo šiek tiek druskos, bet tik tiek, kad žuvis tampa vos sūri. Druska puikiai palaiko aukštą temperatūrą, todėl patiekalas gerai ir skaniai iškepa.


Keletas patarimų


* Druskoje išbandykite kepti išskrostą lydeką, karpį, lašišą ar menkę. Svarbu, kad žuvis būtų kuo šviežesnė.

* Žuvį nuplaukite, nusausinkite. Ji turėtų būti su oda ir žvynais, kurie nusilups nuimant druską.

* Į žuvies vidų galima pridėti citrinos, apelsinų griežinėlių, prieskoninių žalumynų – raudonėlių, petražolių.

* Žuviai kepti naudokite rupią druską.

* 1 kg sveriančiai žuviai reikia maždaug 2 kg druskos.

* Žuvį užklokite 2-3cm druskos sluoksniu.


Reikės:


maždaug 1 kg sveriančios išskrostos dorados su žvynais,

saujelės raudonėlių,

citrinos,

2 kg rupios druskos.


Kaip gaminti


* Žuvį nuplaukite, nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Į žuvies vidų pridėkite čiobrelių, citrinos griežinėlių arba įpilkite jų sulčių.

* Ant kepimo indo dugno supilkite 3 cm rupios druskos sluoksnį, padėkite ant jo žuvį ir apiberkite likusia druska iš viršaus.

* Kepkite 220–240 laipsnių orkaitėje apie 30-35 min. Iškepusią žuvį joje palaikykite dar apie 10 min., tada nuimkite viršutinį druskos sluoksnį ir ragaukite žuvį.


Kepta žuvis riešutų marškinėliuose



Shutterstock nuotr.



Tai itin paprastas patiekalas žuvies mėgėjams. Be to, galima rinktis mėgstamiausią žuvį.


Šiam patiekalui reikės:


žuvies (500 g filė),

žemės arba lazdyno riešutų (100 g),

kiaušinių (1 vnt.),

žuvies prieskonių (2 valg. šaukštų)


Gaminame


Pirmiausia supjaustykite žuvį gabalėliais ir įtrinkite prieskoniais. Tada pamerkite į kiaušinio plakinį ir išvoliokite kapotuose riešutuose. Pakepinkite ant silpnos ugnies aliejuje ir jau galite tiekti ant šventinio stalo.


Pyragėliai su grybais



Shutterstock nuotr.



Tešlai:

(apie 35 pyragėliai)

1/2 st. vandens (1 st. - 250 ml)

2 arb.š. cukraus

1 arb.š. druskos

10 g sausų mielių

80 ml saulėgražų aliejaus

2,3 st. miltų


Įdarui:

300 g virtų, sūdytų ar džiovintų grybų

1 svogūnas

2 v. šaukštai sviesto

1 a. šaukšt. druskos

pipirų, krapų, petražolių

1 kiaušinis


Kepimui:


apie 300-400 ml aliejaus pyragėlių kepimui


Gaminame:


* Tešlai dubenyje sumaišykite vandenį, cukrų, druską, mieles ir 2 šaukštus miltų. Palikite maždaug 10 min., kol suputos. Tada supilkite aliejų ir miltus. Minkykite, kol gausite vientisą tešlą. Iš pradžių atrodis gana kieta, tačiau minkant ji gausis elastingesnė ir minkštesnė. Minkykite apie 10 min. Sudėkite į dubenį ir jį užtenkite maistine plėvele. Pastatykite dubenį į šiltą vietą ir leiskite tešlai pakilti šiltoje vietoje apie 1 val.

* Pasiruoškite grybų įdarą. Svogūną smulkiai supjaustykite ir apkepkite keptuvėje su aliejumi, pagardinkite druska ir pipirais. Kelis kartus pamaišykite ir kepinkite apie 5 minutes. Sutarkuokite grybus ir sudėkite kartu su svogūnais kepti. Kepkite maišydami apie 15 min. Pagardinkite krapais ir petražolėmis. Leiskite atvėsti.

* Sutarkuokite grybus ir apkepinkite maišydami apie 15 min. Pagardinkite krapais ir petražolėmis. Leiskite atvėsti.

* Tešlą padalinkite į 4 dalis. Kiekvieną iškočiokite plonai, tačiau nepersistenkite. Stikline išspauskite apskritimus, ant jo dėkite šaukštelį įdaro ir perlenkus per pusę pirštais užspauskite kraštus.

* Gerai įkaitinkite aliejų keptuvėje ir kepkite pyragėlius kelias minutes, kol gražiai apskrus iš abiejų pusių. Ištraukę padėkite ant virtuvinio rankšluosčio riebalams susigerti.


Skanaus.


Burokėlių mišrainė su graikiniais riešutais ir džiovintomis slyvomis



Shutterstock nuotr.


Jai pasigaminti reikės:


2-3 virtų burokėlių,

česnako (2-3 skiltelės),

po saują džiovintų slyvų ir graikinių riešutų,

druskos,

maltų juodųjų pipirų,

majonezo.


Gaminame:


Pirmiausia džiovintos slyvos užpilamos verdančiu vandeniu ir paliekamos išmirkti (20-30 min). Virti burokėliai sutarkuojami burokine tarka, sukapojami graikiniai riešutai, česnakas, smulkiais kubeliais supjaustomos išmirkusios slyvos. Viskas dedama į dubenį, gardinama druska, pipirais, maišoma su majonezu.


Grybų mišrainė su riešutais



Shutterstock nuotr.



Ar įsivaizduojate Kūčių stalą be grybų?


Šiam patiekalui reikės:


pievagrybių (400 g),

saujelės džiovintų baravykų,

svogūno ir 2 skiltelių česnako,

maltų graikinių riešutų (2 valg. šaukštai),

sviesto,

rozmarinų (1 arbat. šaukštelis)

ir šviežių petražolių.


Gaminame


* Gerai nuplautus pievagrybius nulupkite ir supjaustykite ketvirčiais. Džiovintus baravykus užpilkite verdančio vandens ir mirkykite, kol jie suminkštės. Tuomet nusausinkite.

* Sukapokite svogūną bei česnakus ir juos pakepinkite svieste. Šiems apskrudus, sumeskite pievagrybius, baravykus ir patroškinkite ant silpnos ugnies, kol išgaruos skystis.

* Toliau gardinkite pagal skonį druska, maltais juodaisiais pipirais, įmaišykite rozmarinus ir maltus riešutus. Tiekite gausiai apibarstę kapotomis petražolėmis.


Mielinis aguonų pyragas



Shutterstock nuotr.


Reikia:

100 ml šilto pieno

150 g tirpinto sviesto

3 kiaušinių

7 g sausų mielių

400 g miltų

5 valg.š. cukraus

1 arb.š. druskos

10 g vanilinio cukraus


Įdarui:

160 g aguonų

60g smulkintų migdolų

4 valg.š. medaus

100g tirpinto sviesto

1 kiaušinio aptepimui

šiek tiek cukraus pudros


Kaip gaminti:


* Šiltą pieną, tirpintą sviestą ir kiaušinius sumaišykite dubenyje, tada suberkite mieles, cukrų, vanilinį cukrų, druską, miltus ir gerai išmaišykite. Perkelkite ant lygaus paviršiaus ir kelias minutes paminkykite, kol gausis vientisa tešla. Dėkite tešlą į dubenį, uždenkite maistine plėvele ir leiskite pakilti 1 valandą. Tešlos turi padvigubėti.

* Dubenyje sumaišykite aguonas, peiliu smulkintus migdolus, tirpintą sviestą ir medų.

* Tešlą iškočiokite į didelį stačiakampį. Storį darykite tokį, koks jums labiau patinka, jei norite plonesnių sluoksnių, kočiokite ploniau. Ištepkite tešlą aguonų įdaru ir susukite į ritinėlį.

* Tada tą ritinį susukite, kad galai susiliestų ir gautumėte žiedo formos pyragą. Perkelkite ant kepimo skardos, ištiestos kepimo popieriumi. Leiskite dar kartą pakilti šiltoje vietoje apie 15 min.

* Įkaitinkite orkaitę iki 180C.

* Pyragą ištepkite plaktu kiaušiniu. Kepkite orkaitėje apie 30-35 minutes.

* Išėmę iš orkaitės leiskite šiek tiek atvėsti ir apibarstykite cukraus pudra.

* Beje, pyragas skaniausias yra tą pačią dieną. Jei planuojate jį ilgiau valgyti, tai laikykite sandariame inde arba plastikiniame maišelyje ir prieš patiekiant truputį pašildykite orkaitėje ar mikrobangėje. Tik nedaug, nes kitaip išdžius. Skanaus!


Kūčiukai



Shutterstock


Reikės:

600 g miltų,

20 g šviežių mielių,

100 g cukraus,

250 ml pieno,

50 ml aliejaus,

1, 2 kiaušinių,

3, 4 šaukštų aguonų,

nubraukto šaukštelio druskos.


Kaip gaminti


* Mieles ištirpinkite šiltame piene kartu su 2 šaukštais cukraus ir 2 šaukštais miltų. Palikite, kol pakils.

* Likusius miltus, aguonas, druską ir cukrų suberkite į dubenį, įmuškite kiaušinius, supilkite aliejų, sukrėskite pakilusias mieles. Viską gerai išmaišykite ir suminkykite. Palaikykite šiltai apie 30 min., kad tešla pakiltų.

* Iš tešlos iškočiokite plonas virveles, jas supjaustykite ir sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą. Kepkite 180 °C orkaitėje ventiliatoriaus režimu apie 15–20 min., kol ims rusvėti.

Prikepsite pilną didelį dubenį.


Spanguolių kisielius



Shutterstock nuotr.


Reikės:


stiklinės cukraus,

1 l vandens,

4 šaukštų krakmolo,

150–200 g spanguolių (spanguolių ir bruknių).


Kaip gaminti


* Kelias uogas atidėkite – jas įmesite į bebaigiantį virti kisielių.

* Švarias uogas sutrinkite ir suberkite į verdantį vandenį. Pavirkite apie 5, 6 min.

* Viską perkoškite, į skystį suberkite cukrų.

* Nedideliame kiekyje šalto vandens išmaišykite krakmolą. Maišydami supilkite jį į nuo ugnies nukeltą puodą su perkoštu spanguolių nuoviru.

* Suberkite likusias uogas. Vėl užvirinkite ir iškart nukelkite nuo viryklės. Išpilstykite į indelius.


Aguonpienis



Shutterstock nuotr.



Jam pagaminti reikės:


aguonų (200 g),

cukraus (3 valg. šaukštai),

kūčiukų (500 g.),

virinto vandens (4 l).


Gaminame


* Aguonas iš vakaro pamerkite į vandenį, kitą dieną sumalkite 3-4 kartus, kad masė būtų kuo baltesnė. Šią masę pilkite į virintą vandenį, dėkite cukraus, gerai išmaišykite. Tradiciškai į puodelį su aguonpieniu dedami kūčiukai ir valgoma.


Skanaus!


Ir nepamirškite, kad per Kūčias svarbu paragauti kiekvieno valgio. Tuomet kitais metais geriau seksis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis