Pasikalbėkite su bet kuriuo mitybos specialistu ar sveikatos ekspertu ir greitai sužinosite, kad vaisių sultys – net jei jose nėra jokių priedų arba pridėtinio cukraus – iš tikrųjų nėra tokios naudingos, kaip manote. Žinoma, visiškai natūralios sultys (ypač žemo glikemijos indekso vaisiai, pvz., uogos) gali būti naudingos mūsų sveikatai, tačiau, pavyzdžiui, gaminant kokteilį, vaisius geriausia maišyti su daržovėmis, kad padidėtų skaidulų suvartojimas ir būtų išvengta didelių cukraus kiekio kraujyje šuolių.
Daugelis iš mūsų greičiausiai negeria namuose spaustų natūralių sulčių – kur kas labiau tikėtina, kad jas ir įvairius „sveikus“ kokteilius perka prekybos centre. Juk taip patogiau, greičiau, o kartais ir pigiau.
Negana to, parduotuvėse ne tik sultys, bet ir kitas maistas, dažnai vilioja ir skambiais šūkiais ant etikečių: „Daugiau vitamino C“, „Mažiau riebalų“, „Praturtinta skaidulomis“ ir t.t. Dažniausiai ant tikrai sveikų produktų tokių vilionių nerasite – juk ant agurkų neparašyta „mažiau kalorijų“, o ant pupelių „sveikas žarnynas“. Tokios etiketės tėra tik marketingo triukai privilioti pirkėjams. Prieš susigundant nusipirkti produktą su skambiu šūkiu, rekomenduojama atidžiau paskaityti visą informaciją, ypatingai ingredientus, kas sudaro produktą. Dažniausiai jums teks nusivilti, nes etiketėje galite atrasti ir visiškai nepažįstamų neaiškių ingredientų.
Tad kokie gi tie maisto produktai ir gėrimai, kurių etiketės žada sveiką ir pilnavertį produktą, bet dažniausiai tai tėra tik skambus šūkis?
1. Prekybos centrų sultys ir kokteiliai
Klasikinis „vitaminų šaltinio“ pavyzdys, „pagamintas iš tikrų vaisių“. Dažniausiai prekybos centrų sultys ir kokteiliai yra saldūs gėrimai, kurie tiesiogiai prisideda prie padidėjusios vaikų dantų ėduonies rizikos ir suaugusiųjų nutukimo bei 2 tipo diabeto rizikos.
2. Baltymų batonėliai
Jie dažnai žymimi kaip „daug baltymų ir „mažai cukraus“, o juose dažnai yra dešimtys ingredientų, iš kurių daugelis yra dirbtiniai saldikliai ir emulsikliai, kurie, kaip žinome, nėra naudingi mūsų organizmui, žarnynui ir sveikatai.
3. Pusryčių dribsniai
Vėlgi, pusryčių dribsniai yra „ vitamino D šaltinis“, „pagaminti iš nesmulkintų grūdų“, „augaliniai“ ir „sudėtyje yra geležies“, tačiau dažniausiai juose yra daug cukraus ar saldiklių, mažai maistinės vertės ir tai nėra puikus būdas pradėti dieną.
4. Prekybos centro pyragaičiai ir duona
Ar kada skaitėte duonos etiketę? Dažniausiai jose gali būti iki 30 ingredientų, įskaitant įvairių tipų konservantus, emulsiklius, ekstrahuotą cukrų ir krakmolą bei dirbtinius dažus. Šviežiai duonai ar pyragui tereikia miltų, vandens, mielių arba raugo, o kepiniui – dar žiupsnelio druskos arba sviesto.