Tinkamas virtuvės apšvietimas itin svarbus. Norint užtikrinti funkcionalumą, nepamirškite išlaikyti estetinio vientisumo. Atmestinai suprojektuotas virtuvės apšvietimas gal sukurti itin blankią, tamsoką patalpą, kurioje bus nepatogu darbuotis ir nesinori būti. Kad taip neatsitiktų, o virtuvė taptų namų širdimi, atrinkome didžiausias virtuvės apšvietimo klaidas ir aptarsime būdus, kaip jų išvengti.
Tik vienas šviesos šaltinis
Turbūt dažnas mūsų prisimena sovietiniais laikais statytų daugiabučių virtuves su vienu pakabinamų šviestuvu lubų centre, o kartais ir tiesiog nuoga lempute. Toks pasirinkimas šiandien ne tik rodo atgyvenusį požiūrį, bet ir yra nepraktiškas. Galingas šviestuvas užgožia erdvę ir dažnai skleidžia pernelyg ryškią šviesą, o kai kurias zonas palieka prieblandoje. Interjero specialistai rekomenduoja apšvietimą sluoksniuoti, tarpusavyje derinant bendrąjį, akcentinį, funkcinį ir dekoratyvinį apšvietimą.
Netinkamas apšvietimo tipų pritaikymas
Skirtingų apšvietimo tipų naudojimas interjere padeda sukurti efektyvų ir išbaigtą apšvietimą ir sukurti skirtingų paskirčių zonas.
- Bendrasis apšvietimas
Jei bendrajam apšvietimui naudojamas tik vienas kabinamas šviestuvas virtuvės centre, erdvė skendės šešėliuose. Sumontavus pernelyg daug į lubas įleidžiamų šviestuvų, darbinė aplinka gali būti pernelyg ryški, nejauki ir priminti ne namus, o biurą ar laboratoriją. Jei įleidžiamų šviestuvų per mažai – bus apšviesta ne visa erdvė. Tad labai svarbu išlaikyti balansą, o sprendžiant, kiek šviestuvų reikia pagal jūsų virtuvės dydį ir kitus parametrus, rekomenduojama pasitarti su apšvietimo specialistais.
- Funkcinis apšvietimas
Didžiausia klaida – apskritai pamiršti funkcinį apšvietimą arba neskirti jam pakankamai dėmesio. Tokiu sprendimu teks greitai nusivilti, nes dažais dar kvepianti, nauja virtuvė atrodys blankiai ir kels iššūkių dirbant. Jei nepakankamai apšviestas darbastalis ar viryklė, išauga traumų rizika, gaminant maistą didėja tikimybė įsipjauti, nusideginti ir pan. Jei neapšviestos spintelės – sudėtingiau greitai rasti norimą produktą. O po spintelėmis montuojamos lempos arba juostos padeda užtikrinti tinkamą darbinių paviršių apšvietimą, išvengiant erzinančių šešėlių. Taip pat jos atrodo dekoratyviai.
- Akcentinis apšvietimas
Nors tai nėra būtinas apšvietimo elementas ir daug žmonių jo atsisako, vis tik akcentinis apšvietimas sukuria tikrąjį VAU faktorių ir kuria pridėtinę vertę interjerui. Tai puikus būdas sukurti stilingą erdvę tiems, kurie vertina ne tik praktiškumą, bet ir daug dėmesio skiria estetiniams sprendimams.
- Dekoratyvus apšvietimas
Dažniausiai pasitaikanti klaida – netinkamas šviestuvo parinkimas. Norint, kad gaminys puoštų erdvę, o ne ją vizualiai darkytų, labai svarbu, kad pasirinktas šviestuvo dizainas, dydis, forma, medžiagiškumas tiktų prie bendro kambario ir gretutinių zonų stiliaus ir įsilietų į erdvę. Itin dailus sietynas, kurį matėte naujos kolekcijos pristatyme nebūtinai tiks jūsų namams. Net jei įsigijote, neskubėkite kabinti naujojo pirkinio, namuose įvertinkite, ar tikrai jis čia tinka, o jei ne, nebijokite gražinti ir rinktis kitą.
- Natūrali šviesa
Jei į patalpą patenkantys saulės spinduliai krinta ant daiktų, baldų, paviršių, kuriuos natūrali šviesa gali pažeisti (pavyzdžiui, greičiau nublukinti), virtuvę atnaujinti gali tekti greičiau nei tikėjotės. Todėl pasidomėkite interjere naudojamų medžiagų savybėmis ir rinkitės kuo atsparesnius saulei (jei į jūsų virtuvę patenka daug natūralios šviesos). Vis tik įrengdami apšvietimą nepamirškite ir apie tamsųjį paros metą ir užtikrinkite, kad šviesos pakaks ir vakarais ar ankstyvais žiemos rytais. Tam geriausiai pasitarnaus po spintelėmis sumontuotos lempos ar LED juostos.
Natūrali šviesa suteikia erdvei jaukumo, be to, ji yra palankiausia žmogaus sveikatai, tad jei pasirūpinote aplinkos poveikiui atspariomis medžiagomis, pasistenkite, kad pro langus šviesiu paros metu jos patektų kuo daugiau – prie langų nestatykite didelių baldų, dieną neužtraukite sunkių, storų užuolaidų, žaliuzių ar roletų. Natūralios šviesos kiekis, patenkantis į patalpą, turėtų tapti atspirties tašku planuojant tolesnį apšvietimą.
Neproporcingas, neefektyvus šviestuvų išdėstymas
Virtuvėje sutelkta daug svarbių zonų, kurias naudojame beveik kasdien. Svarbu tinkamai apšviesti viryklę, darbinius paviršius, barą ar stalą. Norint tą padaryti efektyviai, labai svarbu tinkamai parinkti vietas, kuriose bus sumontuoti šviestuvai, išdėstant juos nei per arti vienas kito, nei pernelyg toli. Svarbu apgalvoti ir kaip kris šešėliai. Specialistai rekomenduoja vengti įleidžiamų šviestuvų tinklelio, nes jis ne tik gali išbalansuoti bendrą stiliaus vaizdą ir mesti šešėlius į darbines zonas, bet ir aptemdyti bendrą erdvę. Toks pasirinkimas trukdys efektyviai suskirstyti erdvę į funkcines zonas. Prisiminkite, kad mažiau kartais yra daugiau, o įleidžiami šviestuvai nesuteikia pakankamai šviesos vertikaliems paviršiams, tad sienos liks skendėti prieblandoje. Plačiau apie šviestuvų išdėstymą visuose namuose skaitykite straipsnyje „Kaip išdėstyti apšvietimą namuose, kad būtų patogu, šviesu ir jauku“.
Perkrauta erdvė
Planuojant virtuvės apšvietimą, kai kurie namų šeimininkai yra linkę persistengti. Pernelyg daug šviestuvų, kad ir kokie dailūs jie jums atrodytų, išties kuria ne jaukią, subalansuotą, vientisą erdvę, bet vizualinį chaosą.
Kartais reikia pasakyti sau stop, įvertinti, kiek šviestuvų jums išties reikia ir kruopščiai suderinti juos tarpusavyje. Tik taip sukursite išbaigtą erdvę. Geras apšvietimas turi būti beveik nepastebimas, bet užtikrinti namų gyventojų ir svečių komfortą.
Per mažai ryšio tarp skirtingų zonų
Siekiant sukurti išbaigtą interjerą, svarbu ne tik pasirūpinti tinkamu funkcinių zonų apšvietimu, bet ir susieti jas tarpusavyje. Apšvietimas turi padėti tiek vizualiai atskirti skirtingų paskirčių zonas – maisto gaminimo, valgomojo, poilsio ir kitas, tiek sujungti jas į vientisą erdvę. Ypač tai aktualu dabar populiariose atvirojo plano virtuvėse, kurios jungiamos su valgomuoju ar svetaine. Jei apšvietimas bus pernelyg skirtingas, interjeras atrodys neišbaigtas. Vientisumą užtikrinti padės panašaus stiliaus šviestuvai bei nuosekliai pereinantis apšvietimas.
Per menkas dėmesys individualiems poreikiams
Projektuojant apšvietimą tikimasi, kad jis tarnaus ilgus metus, tad labai svarbu prieš pradedant vykdyti galutinį planą, apgalvoti ir atidžiai įvertinti savo ir savo šeimos narių poreikius. Namai turi tarnauti jums, o virtuvėje svarbu ne tik patogumas, bet ir gera atmosfera, kurianti namų dvasią ir traukianti sugrįžti. Svarbu pasirūpinti tinkama šviesos temperatūra, kuri lemia apšvietimo atspalvį, rinktis tik kokybiškus apšvietimo produktus, užtikrinti, kad jie dera prie likusio interjero. Taip pat atkreipkite dėmesį ir į ekonomiškų sprendimų galimybę.
Pamirštami dimeriai, reguliuojantys šviesos intensyvumą
Virtuvė yra daugiafunkcinė erdvė, kurioje skirtingu paros metu ir priklausomai nuo atliekamų veiksmų reikalingas skirtingas apšvietimas. Todėl itin ryški šviesa ar pritemdytas apšvietimas visą laiką – nepraktiškas pasirinkimas. Itin intensyvus apšvietimas reikalingas funkcinėse zonose, tačiau jis tikrai erzins, norint tiesiog ramiai atsigerti arbatos. O blanki šviesa trukdys patogiai gaminti maistą ar valgyti. Ši problema gana nesunkiai išsprendžiama renkantis dimeriuojamus šviestuvus arba sumontuojant jungiklius su apšvietimo galingumo reguliavimo funkcija. Tai leis lanksčiai pritaikyti apšvietimą prie savo ir šeimos poreikių konkrečiu metu. Be to, dimeriai padeda sutaupyti pinigų (nenaudojamas galingiausias apšvietimas visą laiką) ir yra aplinkai palankus sprendimas.
Taigi virtuvės apšvietimas itin svarbus tiek funkcionalumo, tiek bendros nuotaikos kūrimo prasme. Prieš įrengdami virtuvės apšvietimo sistemą ar ją atnaujindami, apsvarstykite tiek savo poreikius ir prioritetus, tiek turimų patalpų diktuojamas sąlygas. Tikimės, kad šie patarimai padės jums pasimokyti iš svetimų klaidų, išvengti nusivylimo ar papildomų išlaidų ir mėgautis kokybiškais bei efektyviais apšvietimo sprendimais ilgus metus.
Užsakymo nr.: PT_59948