Mėgstamas žinomos moters iškylų patiekalas – mėsainiai, kuriuos tinklaraštininkė mėgsta gaminti improvizuodama. Ir nors iš pirmo žvilgsnio galėtų pasirodyti, kad su sveiku gyvenimo būdu mėsainiai neturi ničnieko bendra, I. Martinkėnaitė dalijasi trimis receptais, kurie į šį patiekalą privers pažvelgti naujomis akimis.
Pasakodama apie savo pomėgį iškylauti I. Martinkėnaitė šypsosi: „Neslėpsiu – mes su šeima tikrai mėgstame pavalgyti, o surengti iškylą lauke mums tampa skania ir smagia pramoga, kurią vasarą suorganizuojame gan dažnai. Iškylauti mėgstame pačiose įvairiausiose vietose – ne tik pievoje parke ar ant ežero kranto, bet ir pajūryje, o originaliai paruošti burgeriai neretai tampa pagrindiniu iškylos patiekalu.“
Pasak I. Martinkėnaitės, svarbiausia taisyklė norint gyventi sveikai – perdėm nenukrypti į kraštutinumus, todėl ir griežtai vengti skanauti mėsainių, jos nuomone nereikėtų. „Juk viską galima kompensuoti – tiesiog šiandien pasivaišinus burgeriu, ryt nepamirškite daugiau pajudėti, ir problemų tikrai nebus. Galop, burgeris burgeriui nėra lygu, tad teisingai parinkti ingredientai patiekalą gali paversti ne tik skaniu, bet ir sveikesniu“, – sako žinoma moteris ir siūlo išbandyti tris pačios mėgstamiausius suvožtinių receptus.
Klasikinis mėsainis su jautiena ir pesto padažu
Jums reikės:
Jautienos faršo
„Brioche“ mėsainio bandelių
Šviežio pomidoro
Mėlynojo svogūno
Salotų lapų
Marinuotų agurkėlių
Šviežių bazilikų (poros saujų)
Žiupsnelio kedro riešutų
Žiupsnelio parmezano sūrio
Alyvuogių aliejaus
Česnako
Prieskonių (druskos, pipirų, žolelių)
„Šį burgerį labai mėgsta mano vyras – jam patinka minkštos bandelės ir grilyje pakeptos mėsytės derinys, kuris ne tik pasižymi puikiu skoniu, bet ir suteikia jėgų ilgesniam laikui. Ruošiant šį vasarišką patiekalą, visų pirma reikės tinkamai paruošti jautienos maltinuką. Tai išties paprasta: tereikia faršą paskaninti žiupsneliu druskos, pipirų ir prieskoninių žolelių, bei sumaišyti su smulkiai supjaustytu svogūnu, o tuomet kepti kepsninėje iki kol mėsa skaniai apskrus“, – sako I. Martinkėnaitė.
Kol mėsa kepa, žinoma moteris rekomenduoja pasigaminti padažą. Anot I. Martinkėnaitės, prie tokio klasikinio mėsainio puikiai dėrės tradicinis pesto, kurį savarankiškai paruošti namuose visai nesudėtinga: tereikia grūstuvėje iki vientisos masės sutrinti česnako skiltelę ir kedro riešutus, tuomet sudėti bazilikus ir žiupsnelį druskos ir vėl pergrūsti iki vientisos masės. Galiausiai padažą reikia paskaninti sūriu ir alyvuogių aliejumi, ir vėliai sutrinti iki kreminės konsistencijos.
„Tuomet pasirūpinkite svarbiausiu šio mėsainio akcentu – minkštomis ir puriomis „Brioche“ bandelėmis, kurias reikia trumpai pašildyti kepsninėje. Tai padarius, metas visus ingredientus „sudėti“ į vieną tobulo skonio mėsainį – pašildytą bandelę patepti pesto, ant viršaus uždėti maltinuką ir mėgstamas daržoves, ant viršaus vėlei pašlakstyti padažo. O tuomet – skanauti!“ – sako I. Martinkėnaitė.
Įmantrus suvožtinis su lašiša ir jogurtiniu padažu
Jums reikės:
Porcijomis pjaustytos lašišos file
„Brioche“ mėsainio bandelių
Šviežių salotų lapų
Šviežių agurkų
Šviežio pomidoro
Natūralaus jogurto
Laiškinių česnakų
Citrininių čiobrelių
Citrinos sulčių
„Toks neįprastas burgerio variantas puikiai tiks ne tik iš mitybos raciono išbraukusiems mėsą, bet ir visiems, norintiems paskanauti sveikesnio, tačiau ne ką mažiau skanaus greito maisto varianto. Visų pirma reikės paruošti lašišą: paskaninus ją druska, mėgstamomis prieskoninėmis žolelėmis ir apšlaksčius citrinų sultimis, pašauti kepti kepsninėje. Per tą laiką vėlei galite pasigaminti padažą: sumaišyti jogurtą su citrininiais čiobreliais, laiškiniais česnakais ar kitomis mėgstamomis žolelėmis ir citrinos sultimis pagal skonį“, – siūlo I. Martinkėnaitė.
Skaniausiems suvožtiniams žinoma moteris renkasi „Vilniaus duonos“ gaminamas „Brioche“ bandeles, mat šios skirtos specialiai mėsainiams kepti. Jas I. Martinkėnaitė rekomenduoja šiek tiek pašildyti kepsninėje, o tuomet baigti formuoti vasariškus sumuštinius: ant „brioche“ bandelės dėti šviežių salotų, tuomet – garuojantį lašišos kepsnį, agurko ir pomidoro riekeles, paskaninti gaiviu jogurtiniu padažu ir užkloti viršutine bandele.
Veganiškas suvožtinis su portabelo grybu ir gvakamole
Jums reikės:
Portabelo grybo
„Brioche“ bandelių
Avokado
Pomidoro
Česnako
Mėlynojo svogūno
Citrinos
Morkų
Saliero
Sojos padažo
Ryžių acto
Aliejaus
Mėgstamų sėklų
Prieskonių (druskos, pipirų)
„Burgeris su portabelo grybu – išties netradicinis, tačiau labai skanus ir lengvas pasirinkimas, puikiai tinkantiems ne tik iš savo mitybos raciono išbraukusiems mėsą, bet ir besilaikantiems veganiškos mitybos principų. Ruošiant šį patiekalą, portabelo grybą reikia šiek tiek pakepti kepsninėje, kol jis apskrus, taip pat čia pat paskrudinti ir „Brioche“ mėsainių bandeles. Skaniausiu padažu burgeriui taps gvakamolė, kurią pasigaminsite į vieną masę sutrynę avokadą, pusę mėlynojo svogūno, vidutinio dydžio pomidorą, porą skiltelių česnako ir paskaninę druska, pipirais bei citrinos sultimis, o gurmaniško skonio suteiks greitai paruošiamos morkų salotos“, – sako I. Martinkėnaitė.
Norint paruošti skaniąsias morkų salotas, reikės sutarkuoti morką ir saliero šaknį, daržoves sumaišyti ir apšlakstyti sojų padažu, ryžių actu, alyvuogių aliejumi ir citrinos sultims. Paskaninti salotas taip pat galima mėgstamomis sėklomis – sezamų, saulėgrąžų ar kitomis.
„O tuomet beliks sukonstruoti abejingų nepaliksiantį sumuštinį: ant „Brioche“ bandelės dėkite iškeptą grybą, ant jo viršaus – šaukštą ar du gvakamolės, tuomet morkų salotų ir viską vėlei užklokite bandele. Pamatysite, abejingų šiam burgeriui tiesiog neliks“, – sako I. Martinkėnaitė.