Istorinė Romos imperijos didybė labiausiai rėmėsi kariniu pranašumu prieš kaimynus. Tai vienintelė valstybė istorijoje, kuriai priklausė visa Viduržemio jūros parkantė ir didžioji dalis šiuolaikinės Europos teritorijos. Prieš imperijos stiprybę niekas negalėjo atsilaikyti. Tautos, gentys, valstybės viena po kitos nulenkė galvas romėnų galiai.
Viena iš tokių tautų buvo dakai. Jie apsigyveno dabartinės Rumunijos ir Moldovos teritorijoje dar geležies amžiuje (maždaug 500 m. pr. m. e.) ir iki įsiveržiant romėnams sukūrė stiprią valstybę su turtinga kultūra ir išvystyta agrarine ekonomika.
Dakai buvo aršūs kariai - jie triskart kariavo su Romos Imperija, daugybę sykių atrėmė keltų ir skitų genčių antpuolius.
Apie dakų narsą byloja ir tautos vardas, kilęs iš „Daos“ - tai senosios frygų kalbos žodis, reiškiantis „vilką“. Dakams vilkas buvo svarbus mistinis toteminis gyvūnas. Aukščiausias jų religijos dievas Zalmolksis buvo vaizduojamas kaip vilkas. Jo įkvėpti dakai pelnė bebaimių karių, su šypsena eidavusių į mirtiną mūšį, reputaciją.
Dakų kariuomenės vėliava štandartas – tai bronzinė vilko galva su žvynuoto audinio kūnu. Dėka savo ypatingos konstrukcijos pučiant vėjui skleidė priešams siaubą keliančius garsus. Pasibaigus dakų-romėnų karams, šią konstrukciją perėmė nugalėtojai - ji tapo romėnų kavalerijos štandartu.
Tačiau svarbiausiu dalyku, kurį romėnai perėmė iš dakų, buvo neįsivaizduojami turtai, padėję Romos Imperijai atsistoti ant kojų po sekinančių karų Balkanuose.
Pasak Kritono (karo gydytojo, lydėjusio imperatorių Trajaną žygyje prieš dakus), Dakijos karaliaus Decebalo iždą sudarė 2.260 tonų aukso ir 4.530 tonų sidabro. Šių atsargų būtų užtekę 30 metų gaminti Romos piniginius vienetus denarus. Būtent Decebalo iždo užgrobimas leido Romos imperijai stabilizuoti finansinę padėtį ir klestėti dar šimtmetį po dakų-romėnų karo pabaigos.
Nors dakų valstybės istorija ir baigėsi, prisiminimai apie dakų narsą yra gyvi ir šiandien. Jų garbei buvo sukurta Daos vynų linija. Gimę saulėtoje Moldovoje, šie vynai įkūnija dakų žemės turtingumą. Jų etiketėje pavaizduotas dakų saulėgrąžos ženklas, simbolizuojantis nenutrūkstamą saulės judėjimą dangaus skliautu ir ciklišką metų laikų kaitą.
Keturi šio rato vilkai žymi pavasario ir rudens lygiadienius bei vasaros ir žiemos saulėgrąžas (ilgiausią ir trumpiausią metų dieną). Dakų ritualiniuose ornamentuose saulėgrąžos ratas buvo naudojamas kaip derlingumo, gausos ir sėkmės simbolis.
Daos vynus sunokinę vynuogynai plyti Moldovos centre ir pietuose, klimate, sunokinančiame saldžias vynuoges. Jos nugairintos karštos saulės – tos pačios saulės, kuri kadaise nušvietė legendinius dakų tautos žygdarbius.
Užsakymo nr.: PT_72391640