Prieš kelis mėnesius mane susipažinti pakvietė Tailando karalystės ambasadorė Lietuvoje. Teigdama, kad Tailandas garsus kaip puiki turistinė šalis, ambasadorė išreiškė norą, kad lietuviai labiau pažintų ir išskirtinę jos virtuvę,“ - sutikdama svečius savo kulinarinėje studijoje pradėjo Beata Nicholson.
Praėjusiais metais Beatai Nicholson pačiai teko įsitikinti, koks nuostabus Tailandas, kokia nepakartojama jo virtuvė – šioje šalyje moteris keliavo su visa šeima.
„Buvau sužavėta ir visiškai pametusi galvą dėl gastronominio Tailando, dėl gausybės jo skonių ir kvapų, tad taip ir gimė mintis į Lietuvą pasikviesti M.L. Sirichalerm Svasti, labiau žinomą kaip garsiausią Tailando maisto ekspertą – virtuvės šefą McDang'ą,“ – šypsodamasi svečią ir jo komandą pristatė B. Nicholson.
Pasak Tailando ambasados atstovės, nėra tokio tailandiečio, kuris nežinotų, kas yra McDang'as. Jis – tikra garsenybė. Veda populiarias TV laidas, yra išleidęs ne vieną knygą. McDang'o, kuris Lietuvoje praleis savaitę, misijos tikslas – užtikrinti, kad Tailande nesilankę lietuviai turėtų galimybę susipažinti su viena populiariausių pasaulyje virtuvių.
Apie Tailando virtuvę
Svarbiausiuoju Tailando gyvenimo būdo požymiu galima laikyti paprastumą, tačiau egzotiška šalies virtuvė pilna gaivių ir aromatingų skonių, kurie sukelia norą vis ragauti ir ragauti.
Saldžių, rūgščių, aštrių ir sūrių skonių deriniai yra tai, kas daro Tailando virtuvę tokią išskirtinę. Nesvarbu, ar pirksite maistą gatvėje, ar užsuksite į prašmatnų restoraną, šie skoniai bus praktiškai kiekviename patiekale – nuo šalies garsiosios tom yum sriubos ir tailandietiškų patiekalų su žaliuoju kario padažu iki kasdienių patiekalų iš lakštinių.
Tiek aštrūs, tiek palyginus prėski patiekalai pasižymi skonių harmonija, kuri yra pagrindinis Tailando virtuvės principas. Tailande svarbu valgyti teisingai tarpusavyje suderintus patiekalus; tiek pat svarbi yra kiekvieno patiekalo skonių ir tekstūros dermė. Dėl šios priežasties tradiciniu būdu pagaminti tailandietišką patiekalą užima ne vieną valandą, nes reikia daug ką nulupti, supjaustyti ir sugrūsti.
Kadangi pagrindinis maisto produktas Tailande yra ryžiai, juos paprastai valgo su kiekvienu patiekalu: sriubomis, kario patiekalais, ar keptomis daržovėmis. Tarp pagrindinių tailandietiškų patiekalų ingredientų yra česnakas, čili pipirai, laimų sultys, citrinžolė ir švieži kalendros lapai, o sūrų skonį patiekalams suteikia fermentuotas žuvies padažas (nam pla), arba krevečių pasta (kapi). Tuo tarpu tailandietiški desertai dažniausiai gaminami iš lipnių ryžių ar kokosų pieno, miltų, kiaušinių ir palmių cukraus. Ištisus metus galima mėgautis įvairiais vaisiais.
Trys tailandietiški valgiai
Jeigu būsite Tailande, arba norėsite pabandyti pasigaminti tailandietiško maisto, būtinai pasirinkite vieną iš šių populiarių patiekalų:
Tom Yam Goong
Kai kas šio patiekalo aromatą laiko nacionaliniu Tailando kvapu dėl įvairių kvapiųjų žolelių jo sudėtyje. Citrinžolė, laimo lapai, galangalas ir askaloniniai česnakai skleidžia nepamirštamą aromatą, o čili pipirai ir žuvies padažas dar labiau padidina malonius pojūčius. Patį patiekalą sudaro didžiosios krevetės ir grybai. Dėl unikalaus aromatingo, aštraus ir rūgštaus skonio šis patiekalas yra puiki užkanda, o kartu su ryžiais (kaip dažniausiai valgo tailandiečiai) yra atskiras visavertis patiekalas.
Phat kraphao
Šį nepamainomą gatvės patiekalą sudaro mėsos filė, kepta su „šventuoju“ baziliku (todėl ir pavadinimas kraphao) ir daug šviežių čili pipirų bei česnako. Valgoma su ryžiais, ant viršaus uždėjus keptą kiaušinį. Tai tipiškas tailandietiškas vieno patiekalo valgis.
Patiekalas su žaliojo kario padažu
Dar neragavusiems tailandietiško maisto geriausia pradėti nuo žaliojo kario pastos ir tiršto kokosų pieno derinio. Iš visų kario patiekalų, kurių yra daugybė – nuo parduodamų gatvės turgeliuose iki greitojo maisto užeigėlių – ryškiai žalios spalvos patiekalas yra aromatingiausias ir populiariausias! Be to, jis mažiausiai primena Indijos kario patiekalus. Nepamirškite gaminti taip, kaip tai daro tailandiečiai, ir derinkite karį su lėkšte „jazminų“ ryžių, bet tai neturi būti valgoma be kitų priedų, vien kaip sriuba.
Balandėliai tailandietiškai pagal Beatą
„Balandėliai – vasaros maistas, man jie skaniausi su šviežiais kopūstais ir su daug žalumynų. Mes lietuviai, nors ir esame įsimylėję krapą ir viską puošiam petražolėmis, esame dar gana kuklūs su prieskoniais, o štai Tailando virtuvė išsikiria savo prieskoninių žalumynų gausa. Citrinžolė ir kafir laimo lapai yra tai, kas šią virtuvę atskiria nuo kitų ir paverčia jos patiekalus ryškiais ir nepamirštamais, bet tailandiečiai naudoja daug ir kitokių prieskoninių žolių, kurias lengvai rastum ir dažno lietuvio darželyje, tai bazilikai, mėtos, kalendra.
Taigi šiame recepte tradiciniams balandėliams aš pritaikysiu keletą Tailando virtuvės gudrybių. Įdarui naudojau paukštieną, nepagailėjau jam imbiero, česnako ir raudonojo kario pastos (bet galima apsieiti ir be jos), pridėjau dažnai tailandiečių naudojamų saldžių kukurūzų ir dar žalumynų – šparagų, jei ne šparagų sezonas naudokite kubeliais supjaustytą cukiniją. Vietoj tradicinio balto svogūno dėjau daug laiškinio. Toliau viskas tradiciškai – kopūsto lapai ir į juos vyniojamas įdaras. Padažui tikrai netiks nei grietinė nei troškinti pomidorai, todėl pagaminau saldžiarūgštį gaivų padažą su smulkintais pomidorais, imbieru ir visa puokšte žolelių. Žodžiu, labai gaivu, nauja, bet kartu ir patikima bei pažįstama, labai kviečiu išbandyti ir į savo virtuvę pakviesti naujų skonių.
Reikės:
1 nedidelio kopūsto
450-500g smulkintos paukštienos (kalakutienos ar vištienos)
1 –2 morkų
4-5 šparagų (ar 1 cukinija)
nedidelės stiklinaitės kukurūzų burbuolių (gali būti šaldyti)
pundelis laiškinių svogūnų
4 -5 cm dydžio imbiero šaknies
4 skiltelių česnako
saujelės baziliko, mėtų, kalendros (kuo daugiau tuo geriau)
1 šaukštelio raudonojo kario pastos (galima iš vis nedėti galima dėti daugiau)
Aitriosios paprikos (čili pipiro) supjausyto smulkiai (galima nedėti jei nenorite per aštriai)
1 šaukšto aliejaus
Padažui:
1-2 pomidorų
1 nedidelės citrinos sultys
druskos
1 šaukštelio mango čutnio arba 1 šaukštelio rudo cukraus arba agavos sirupo ar auksaspalvio sirupo
1 šaukšto balto vyno acto
mėtos, baziliko, kalendros smulkiai pjaustytų
1 cm imbiero
smulkiai pjaustyto aštraus čili pipiro
Kaip gaminti
* Kopūstą renkamės kuo mažesnį, nes lapai mažesni ir balandėliai bus mažesni, o ne gigantai.
* Kopūstui išpjaunam šerdį ir užpilam vandeniu, kad apsemtų bent trečdalį ir uždengus puodą paverdam apie 10 minučių ant nedidelės ugnies, kad kopūstas suminkštėtų ir galima būtų lengvai nulupti lapus. Išėmę kopūstą perliejam jį šaltu vandeniu ir truputi atvėsusiam nuimam lapus.
* Pasiruošiam įdarą. Imbierą ir česnaką nulupam ir supjaustom. Supjaustom žalumynus: kalendras, mėtas, bazilikus, laiškinius svogūnus.
* Morką supjaustom nedideliais kubeliais. Šparagus/ smidrus ar cukiniją nedideliais gabaliukais.
Į keptuvę pilam šaukštą aliejaus ir dedam ten šaukštą raudonos tailandietiškos kario pastos, leidžiam jai truputi pakepti ir sušilti, ten pat dedam imbierą ir česnaką, kad lengvai pakeptų sušiltų, sudedam supjaustytas morkas kubeliais, viską lengvai pakepinam apie penkias minutes.
* Smulkintą mėsą sumaišom su daržovėmis, žalumynais, pakepintomis morkomis, ir saldžiais kukurūzais, įdedam druskos ir pipirų.
* Darom balandėlius, į kiekvieną kopūsto lapą dedam po nedaug įdaro, suvyniojam. Dedam į puodą vieną šalia kito tampriai ir gražiai. Užpilam stikline vandens, uždengiam puodą su dangčiu ir troškinam ant nedidelės ugnies apie 30 minučių.
* Kol troškinasi paruošiam padažą: išspaudžiam citrinos sulčių, sumaišom jas su actu ir cukrumi, arba mango čatniu, jei turite. Sutarkuojame imbierą ir įmaišome. Įberiame gerą žiupsnelį druskos.
* Pomidorą supjaustome kvadratėliais ir sumaišome su citrinos sulčių ir acto padažu. Pabaigai įberiam smulkintų žolių: mėtų, baziliko, kalendros, aitraus čili pipiro.
* Balandėlius valgom su šiuo gaiviu padažu. Grietinės nereikia!“
Nuotraukų autorė – Dovilė Jakštaitė, Beatos virtuvės fotografė