7 faktai apie gimtadienį švenčiančią Ievą Dūdaitę, kurių nežinojote

Garsiausia Lietuvos pianistė Ieva Dūdaitė-Radžiūnė spalio 13 dieną atšventė savo 34-ąjį gimtadienį. Šia proga, kviečiame susipažinti su 7 faktais apie Ievą, kurių galbūt nežinojote – apie gyvenimą svetur, koncerte atrastą meilę, vaikystę ir karališkąją šeimą.

Trečdalį savo gyvenimo užsienyje praleidusi ir nuo šešerių metų amžiaus savo amato mokytis pradėjusi pianistė gimimo dieną paminėjo ramiai, kartu su vyru Marijonu, dukrele Marija ir savo „pirmąja meile“ fortepijonu, be kurio nepraleidžia nė dienos.


Visgi daug švęsti kompozitorei ir atlikėjai dabar nėra kada, nes šiuo metu įtemptai ruošiasi gruodį startuosiančiam trejų koncertų turui „Grand Piano Show“, kokio Lietuvos istorijoje iki šiol nėra dariusi jokia šalies pianistė.


Šiemet I. Dūdaitės gimtadienis sutapo ir su Lietuvos Seimo rinkimų diena, tad sekmadienį šeima nepraleido progos atlikti ir savo pilietinės pareigos. Pianistės 34-osios gimimo dienos proga, kviečiame susipažinti su 7 įdomiais ir netikėtais faktais iš jos gyvenimo.


Panevėžyje gimė neplanuotai


Ievos Dūdaitės mama kilusi iš Panevėžio, o tėvas – kaunietis. Pora susipažino studijuodami Vilniuje, kai tėvas mokėsi architektūros, o mama studijavo chorinį dirigavimą. Ieva pasaulį išvydo Panevėžyje, tačiau būtent čia tai įvyko visiškai neplanuotai – jos mama tuo metu lankėsi pas šeimą ir prasidėjo sąrėmiai.


Pirmus trejus gyvenimo metus šeima gyveno Vilniuje, kur susilaukė antrosios atžąlos Marijos, o vėliau persikraustė į Kauną. Pagal sostinėje įgytą specialybę, Ievos tėvas pasirinko architekto kelią, tuo metu mama į chorinį dirigavimą taip ir nebegrįžo. Nepaisant to, jog užaugo ne muzikoje besisukančioje šeimoje, Ieva tapo pianiste, o Marija – operos soliste.


11 metų gyveno užsienyje ir moka 8 kalbas


I. Dūdaitė nuo mažens tėvų mokyta turėti atsarginį planą ir nesikliauti tik savo didžiule aistra muzikai, tad į mokslus žiūrėjo atsakingai. Dvyliktą klasę pianistė baigė ne savo mokykloje, o įstojusi į tarptautinį bakalaureatą Italijoje. Vėliau Ieva išvyko į Nyderlandus, kur ėmėsi dvejų studijų vienu metu – muzikos ir politikos mokslų, po kurių baigė ir du magistrus.


Galiausiai pianistė nutarė baigti dar vieną magistrą, todėl persikraustė į Vokietiją mokytis moderniosios muzikos. Iš viso užsienyje Ieva praleido 11 metų, po kurių gali pasigirti ne tik įgytomis profesinėmis žiniomis, bet ir mokanti net septynias kalbas: lietuvių, anglų, vokiečių, ispanų, italų, olandų ir rusų. Ieva juokauja, kad moka ir aštuntą – muzikos kalbą, kurią vadina „pačia universaliausia kalba pasaulyje“.


Nominuota „klasikinės muzikos „Grammy“ apdovanojimams


Viena perspektyviausių savo kartos lietuvių pianisčių laikoma Ieva gali pasigirti trejais albumais – užsienyje išleistais, didžiulio pasisekimo sulaukusiais „Tiersen meets Chopin“ ir „Inseparable“ bei naujausiu, šių metų balandį Lietuvoje pristatytu albumu „Marie“. Įdomu tai, jog šis pavadinimas yra Ievos ir jos vyro Marijono vardų pirmųjų raidžių samplaika.


Gyvendama Vokietijoje pianistė savarankiškai susikūrė interneto svetainę, įsirašė kūrinių demo versijas ir susirado vadybą, kurios dėka pradėjo dirbti su prestižine vokiečių įrašų kompanija „ARS Produktion“. Sunkiai ir tikslingai dirbusi I. Dūdaitė neliko nepastebėta – už du pirmuosius albumus buvo nominuota prestižiniams „Opus Klassik“ apdovanojimams, kurie klasikinės muzikos pasaulyje prilyginami „Grammy“ apdovanojimams.


Sugrįžo į tėvynę dėl mylimojo


„Mano tuo metu būsimas vyras Marijonas mane išvydo Birštone. Gyvenau užsienyje ir vos kartą per metus grįždavau į Lietuvą surengti koncertų turą. Birštone jis sėdėjo pirmoje eilėje ir įsimylėjo, o kitą savaitę jis jau koncerte Vilniuje sėdėjo pirmoje eilėje. Taip susipažinome, pradėjome susirašinėti ir bendrauti. Tad galima sakyti, kad ištekėjau už savo muzikos fano“, – netikėtą pažinties istoriją atskleidžia pianistė.


Po septynerių mėnesių pažinties Marijonas ryžosi kitam žingsniui – pasipiršo vienoje Frankfurto bažnyčių. 2020 metais Ieva nutarė grįžti į Lietuvą ir netrukus atšoko vestuves. Dėl tuo metu pasaulį sukausčiusios koronaviruso pandemijos medaus mėnesį teko atidėti. Šiemet pora įsikėlė į naujutėlaitį namą šalia Vilniaus, kur augina trejų metų dukrelę vardu Marija.



7 faktai apie gimtadienį švenčiančią Ievą Dūdaitę, kurių nežinojote
7 faktai apie gimtadienį švenčiančią Ievą Dūdaitę, kurių nežinojote
Asm. albumo nuotr.



Grojo prezidentams ir karališkajai šeimai


Nuo šešerių metų amžiaus groti pradėjusi I. Dūdaitė savo rečitaliais klausytojus džiugino tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje, įskaitant prestižines koncertų sales, kaip Amsterdamo „Concertgebouw“, Eindhoveno „Muziekgebouw“, Antverpeno „DeSingel“, Utrechto „Tivoli Vredenburg“ ar Prahos filharmonija.


Pianistė yra grojusi ko ne visiems Lietuvos prezidentams, Italijos prezidentui Giorgio Napolitano, Lenkijos prezidentui Andrzejui Dudai ir Nyderlandų karališkajai šeimai su karaliumi Vilhelmu Aleksandru priešakyje. Jai teko dirbti su tokiomis pasaulinio lygio žvaigždėmis, kaip Placido Domingo, Nicola Benedetti, Pacho Floresas, Sergejus Nakariakovas, Hobartas Earle’as, Arjanas Tienas, Alexandros Kavvadas, Theo Woltersas, taip pat susipažinti su Michaelu Bubble ar DJ Tiesto.


Išbando save naujuose amplua


Visą gyvenimą pianiste save vadinusi I. Dūdaitė prieš metus prisistatė naujame amplua. 2023 metais moteris pristatė pirmąją savo kūrybos dainą „Kur keliai mus suves“, kurioje skamba ne tik jos atliekama muzika, bet ir balsas. Šią dainą Ieva įrašė padedama garsaus Lietuvos muzikos prodiuserio Rolando Venckio-Innomine.


I. Dūdaitė netrukus taip pat galės vadintis ir knygos autore – dar šiais metais ketina pristatyti pirmąją knygą pavadinimu „Muzika visiems“. Kaip teigia pati pianistė: „Tai bus labai praktiškas veikalas, kokio dar nebuvo, apie muziką, jos naudą, istoriją. Tikrai didelis užmojis, bet norisi sukurti nuotaikingą knygą, kuri tiktų ir suaugusiems, ir vaikams“.


Įsirašys į Lietuvos muzikos istoriją


Šiemet I. Dūdaitė nutarė imtis bene didžiausio karjeros iššūkio iki šiol ir paskelbė koncertinį turą pavadinimu „Grand Piano Show“, kuriuo taps pirmąja pianiste mūsų šalies istorijoje, surengsiančia turą arenose. Pasirodymai vyks gruodžio 15 d. Palangoje, gruodžio 30 d. Vilniuje ir kitų metų kovo 29 d. Kaune.


„Įprastai mano koncertai būna labiau lyriniai, siekiantys intymumo, artimo ryšio su publika, bet šie pasirodymai bus visiškai kitokie. Nors pirmoje dalyje žiūrovai išvys labiau lyrinę mano pusę, vėliau jų lauks didžiulis sprogstamasis užtaisas. Žodis „koncertas“ čia jau nebetinka, nes bus tikrų tikriausias šou. Ant pjedestalo iškelsime fortepijoną, kurį apsupsime šokėjais, styginiu kvartetu, DJ, grupe ir kviestiniais vokalistais“, – intriguoja I. Dūdaitė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis