Patirtys, padedančios ryžtis drąsiems pokyčiams 

Beveik dvidešimt metų JAV gyvenusi antreprenerė, verslo konsultantė, pardavimų bei lyderystės mokymų rengėja Dangerūta Valentė-Durret ir kone trisdešimt metų Italijoje gyvenanti vestuvių bei autentiškų išvykų Italijoje organizatorė Vilma Rapšaitė susivienijo ir jau kelerius metus sėkmingai drauge organizuoja išskirtines patirtines stovyklas moterims. 

Verslo mokymai, papildyti autentiškais Italijos regionų skoniais ir kvapais, keičia moterų gyvenimus bei skatina ryžtis naujiems iššūkiams.


Kalbamės apie jūsų organizuojamus moteriškus pabėgimus į Italiją, kur dalijatės savo patirtimi ir mėgaujatės itališka kultūra. Tačiau ir be šios veiklos abi turite verslus, papasakokite apie juos. Įdomu, kokia buvo jūsų verslų pradžia?


Dangerūta: Gyvendama Čikagoje per pirmus dešimt metų išbandžiau darbus draudimo kompanijoje, paskolų versle, vadovavau savo reklamos agentūrai. Tačiau norėjosi ko nors daugiau. Esu iš tų, kurioms greitai pabosta daryti tai, ką daro visi.


Po 2008–2011 metų krizės atsirado nauja sritis – atreprenerystė. Matydama perspektyvą šioje srityje, supratusi, kad tradiciniai vadovavimo stiliai artimoje ateityje nebebus aktualūs ir reikės naujų geresnių sprendimų, nusprendžiau gilinti žinias apie moterų lyderystę ir studijuoti antreprenerystę bei verslo konsultavimą. Įžvelgiau, kad net 85 procentai verslų žlunga per pirmus aštuoniolika mėnesių. Ir tai vyksta ne todėl, kad idėja bloga, o todėl, kad pritrūksta žinių ir profesionalaus palaikymo. Žmonės, turėdami net ir unikaliausią idėją, dažnai suklumpa ją įgyvendindami. Arba tai daro iš savo pajautimo, neturėdami jokio verslo plano. Pradėjusi dirbti konsultante dar kartą įsitikinau, kad pasirinkau tinkamą karjeros kryptį. Supratau, koks svarbus yra ir mentoriaus palaikymas kuriant verslą. O geras verslo planas – svarbiausia verslo dalis.


Patirtis rodo, kad smulkiam ir vidutiniam verslui nebūtinas 45 lapų apimties verslo planas, kartais verslo kūrimo pradžioje, o dažnai ir eigoje, užtenka, kad profesionalas atsakytų į esminius klausimus. Deja, apie juos pradedantieji verslininkai dažnai net nesusimąsto. Siekiu supažindinti juos su numatomais iššūkiais ir padėti jiems pasiruošti. Mano verslas prasidėjo nuo intencijos padėti kitiems. Šiemet Čikagoje mano įmonė švęstų dešimties metų jubiliejų. Tuo metu natūraliai gimė „Labas Connect“ verslininkų bendruomenė, vienijanti ne tik lietuvius verslininkus. Kita priežastis, paskatinusi daugiau dėmesio skirti moterimis, – stiprus moterų noras kurti verslus, bet nežinojimas pradinio verslo ABC. Mano verslo „Kodėl?“ – stipri moteris, išmananti verslą ir finansiškai nepriklausoma, yra stipri bendruomenės dalis. Ji drąsiau priima sprendimus ir moka įvertinti rizikas. Tai padėjo apsispręsti didesnę savo veiklos dalį skirti moterims.


2019 metų rudenį grįžusi į Lietuvą, mačiau, kad ši tendencija vyrauja ir čia, todėl nusprendžiau tęsti savo veiklą  būti verslininkams mentore, kuri padėtų kurti verslo sėkmės istorijas.


Pandemijos metu, visiems pradėjus dirbti ir mokytis nuotoliu, mano pirmoje penkių savaičių mokymų grupėje buvo ir Vilma, kuri jau turėjo verslą, tačiau ieškojo palaikymo ir įkvėpimo. Būtent tuo metu ir užsimezgė mūsų draugystė ir bendrystė.


Vilma: Mes puikiai žinome, kad sėkmės istorijos per vieną dieną nesukuriamos. Tą puikiai žinau ir aš.


Beveik prieš tris dešimtmečius, ką tik baigusi kineziterapijos studijas tuometiniame Kauno kūno kultūros institute, kaip turistė išvykau pamatyti Italiją. Pamenu, vos išlipusi iš traukinio Florencijoje apsidairiau ir pasakiau, kad noriu čia gyventi. Tada Italija man, kaip ir daugeliui prieš trisdešimt metų, atrodė tolima ir egzotiška. Bet grįžusi į Lietuvą pradėjau ieškoti galimybės persikelti čia gyventi, nes kelionės metu mane sužavėjo viskas, ką mačiau ir prie ko suspėjau prisiliesti. Tai buvo mano lemtingas šūkis visatai.


Ilgai ieškojau savo kelio, mylimo darbo, veiklos, kuria galėčiau užpildyti savo gyvenimą. Karjerą Italijoje pradėjau pagal išsilavinimą – kineziterapijos klinikoje, vėliau 15 metų vadovavau šeimos logistikos įmonei. Visa tai davė stiprius pagrindus veiklai, kuria užsiimu šiandieną – vestuvių ir išvykų organizavimui. Tačiau giliai širdyje jaučiau, kad trūksta grožio, kūrybos ir moteriškos bendrystės.


Džiaugiuosi, kad išdrįsau žengti tą drąsų žingsnį ir šiandien galiu didžiuotis būdama dviejų prekių ženklų „Vilma Wedding & Even Planner“ ir „Italija Kitaip“ įkūrėja. Esu vestuvių ir šeimyninių švenčių lietuviams iš viso pasaulio organizatorė bei autentiškų patirčių kūrėja Italijoje ir šiandien jau niekur kitur savęs nebegaliu įsivaizduoti. Esu ten, kur visuomet turėjau būti.



Dangerūta Valentė-Durret, Vilma Rapšaitė
Dangerūta Valentė-Durret, Vilma Rapšaitė
Ilja Sivakov



Papasakokite plačiau, kaip gimė mintis organizuoti išvykas ir kodėl jos yra skirtos būtent verslioms moterims?


Dangerūta: Pandeminis laikotarpis paskatino susidėlioti savo mintis. Iki to laiko bėgome, skubėjome, o pandemijos metu, priverstinai sustabdyti, susimąstėme: ko iš tiesų norime, kokios mūsų vertybės, kas mus domina, kur ir su kuo norime leisti laiką? Karantino metu moterys, dalyvavusios mano nuotoliu vedamuose mokymuose, davė užuominą, kad norėtų mokytis ir tobulėti gražioje aplinkoje, kad joms patinka maloniai ir įdomiai leisti laiką. Taip gimė idėja dalį mokymų organizuoti Italijoje. Kūrybiškumas, arba itališkai curiosità, kitaip tariant, visos Leonardo da Vinci mintys apie tai, kad mes mokomės per pažinimą, kūrybiškumą, pažindami naujas vietas, sutikdami naujus žmones, mokydamiesi ko nors naujo ir net užuosdami naujus kvapus. Išgyvenę naujus pojūčius, po kelionių grįžtame įkvėpti bei motyvuoti. Mūsų kelionės taip suplanuotos, kad jose laiko lieka viskam  ir tobulėjimui, ir moteriškiems malonumams. Juk moteris ne tik mama, žmona, vadovė, ji turi žinoti ir iš kur gauti resursų, kad išliktų žavi ir energinga. Užimtai moteriai tą sunku pasiekti būnant Lietuvoje, įprastoje aplinkoje.


Vilma: Moteris visa ko pradžia. Nuo moters priklauso, koks pasaulis bus rytoj. Jei sugebėsime save realizuoti, vadinasi, suteiksime sau galimybes jaustis laisvai: augti, tobulėti, mokytis, semtis motyvacijos ir kurti gražesnį pasaulį. Kodėl Italija? Nes tai šalis, kurią pažįstu turbūt geriau, nei savo gimtąją Lietuvą. Tai šalis, turinti tūkstantmetę kultūrą, gurmaniško maisto įvairovę, gerą orą. Tai šalis, kurioje gera būti, be išankstinių nusistatymų.


Mūsų išvykose viskas prasideda nuo laiko sau, skanių pusryčių citrinmedžiais kvepiančioje terasoje, stipraus espreso puodelio. Pirmoji dienos dalis skiriama tobulėti, Dangerūta aiškiai ir įdomiai perteikia verslumo pagrindus. Čia mes dalijamės savo iššūkiais ir patirtimis, išjudiname savo protus pasitelkdamos „Mastermind“ techniką. Taip pat atliekame ir dėkingumo praktikas įtraukiame visus svarbius ritualus, kurie padėtų moterims įgyti kuo daugiau teigiamos energijos. Tobulėjimas yra betarpiškas visos išvykos metu.


Sakykite, ką reiškia „Italija Kitaip“?


Vilma: Išvykų metu mūsų pagrindinė užduotis  tobulėjimas. O tobulėjimą aš suprantu kaip savitą požiūrį, naujo ir nematyto atradimą. Todėl ir siūlau pamatyti Italiją kitokią, nei ji pateikiama kelionių agentūrų tinklalapiuose ar standartiniuose giduose. Aplankyti vietas, kurios nėra nutipentos turistų, išjausti tai, kas tuo metu lankomame regione yra geriausia.


Kokius regionus siūlome? Dažniausiai su naujomis keliautojomis vykstame į nuostabią Amalfio pakrantę. Čia smagu leistis į „Limoncello“ turą, pasigrožėti citrinmedžių terasomis, kurios laikomos šios pakrantės auksu, ir susipažinti su gėrimo receptu. Viena įdomiausių pramogų, kurią būtų sunku surasti kitoje šalyje – „Mozzarella Masterclass“ patirtis su šio amato profesionalu. Ne tik pačios gaminame ir ragaujame šviežutėlę mocarelą, bet svarbiausia – susipažįstame su šimtus metų tobulintu gamybos procesu. Pasivaikštome Amalfio pakrante, pasigrožime Kaprio sala. Tai – išskirtinės kultūrinės Italijos vietos. Jau nuo Marko Aurelijaus laikų pripildytos gėlių grožio bei jūros tolių.


Jeigu keliaujame į Toskaną, būtinai bus įtrauktos vynų degustacijos, trumų medžioklė. Mano organizuojamos išvykos yra paremtos autentiškais potyriais, nieko nėra nuostabiau, nei pasivaikščioti po senąsias alyvmedžių giraites ar pajusti šviežiai spaudžiamo alyvuogių aliejaus kvapą. Jeigu lankomės Florencijoje, didžiųjų mecenatų mieste, tikrai nepraleisime garsių ir įspūdingų muziejų, mados namų…


Visos „Italija Kitaip“ kelionės pagardinamos itališkais skoniais: vynu, saldumynais bei tradiciniais italų patiekalais. Visada į veiklas įtraukiamos degustacinės vakarienės. Nes koks Italijos pažinimas be gausių ir išskirtinių vakarienių? Kelionių metu pasiūlome ir „Cooking master class“ patirtį. Kodėl gi nepasigaminus tikros itališkos pastos ar picos, pagal autentiškus italų receptus, prižiūrint garsiam šefui? Apsilankome tikrame, klegančiame, itališkame turguje, kuris, ne paslaptis, kupinas įvairiausių gėrybių, spalvų ir skonių. Mums, lietuvėms, tai yra maloni pramoga. Tad su mumis keliaujanti moteris tampa daug produktyvesnė, įvairiapusiškesnė ir įdomesnė. Kelionės atveria jai naujas galimybes ir naujus požiūrius.


Siūlome ir išvykas organizacijų kolektyvams: „darbostogas“, „teambuilding“ išvykas, grupinius mokymus. Ir, žinoma, šeimyninį Italijos pažinimą, kuris patiks net ir mažiausiems šeimos nariams.


„Italija Kitaip“ – tai lyg aukštesnis šalies pažinimo lygis su neįprastomis veiklomis ir vietomis, su istorijomis, kurių dar negirdėjote, ir miestų gatvelėmis, kurių dar niekuomet nematėte.


Paminėjote, kad keliaujanti moteris – produktyvesnė, įvairiapusiškesnė ir įdomesnė. O kokiai moteriai skirtos šios jūsų patirtinės išvykos?


Dangerūta: Išvykas su mumis pasirinkusi moteris pirmiausia yra sprendimų priėmėja, dažniausiai verslininkė arba vadovė. Bet kokio amžiaus, darbinga ir aktyvi moteris, kuri yra atvira naujovėms. Esame klausę su mumis keliaujančių moterų, kaip jos vienu žodžiu save apibūdintų. Populiariausias atsakymas buvo „lyderė“. Antras pagal populiarumą – „moteris kūrėja“. Tai gana populiarus šių dienų žodžių junginys (juokiasi). Mūsų projektai skirti toms, kurios vertina savo darbą, veiklą, tačiau visos savęs jam neatiduoda. Toms, kurios moka savo laiką paskirstyti taip, kad turėtų laiko tobulėti ir jausti tikro, visaverčio gyvenimo kokybę. Tai moterys, kurios puikiai žino savo tikslus, įsipareigojimus ir norus, tačiau geba suderinti tai su malonumu, kurį suteikia svetimų kraštų pažinimas ir smagi bendraminčių kompanija. Dėl to dalį savo verslumo mokymų, organizuojamų kartu su Vilma, pradėjau rengti Italijoje, kad tai praturtintų moteris, kad joms suteiktų naujų potyrių, padėtų kitaip pažvelgti į savo verslą ir gyvenimą.


Vilma: Džiaugiuosi, kad mūsų išvykas renkasi stiprios, drąsios moterys. Pamenu, pirmos kelionės metu, klausydama moterų prisistatymų, pagalvojau: „Ką naujo mes joms galime duoti, juk jos jau tiek daug turi?!“.


Tačiau įvyko sinergija tarsi papildėme viena kitą, pasikeitėme energija ir žiniomis. Jos dalijosi savo patirtimi, o mes – savąja. Įvyko bendrystė, kuri tęsiasi iki šiol. Prie mūsų dabar jungiasi lietuvės iš viso pasaulio.


Mes savo kelionėse kalbame ir apie lyderystę, ir apie derybas, skiriame dėmesio ir asmeninio tobulėjimo, saviugdos temoms. Daugiausia teigiamų atsiliepimų sulaukusi tema yra skirta gyvenimo balansui, t. y. kaip „nesubyrėti“ ir neperdegti, kaip susigrąžinti prarastą energiją.


Prie mūsų drąsiai gali prisijungti moteris, kuri smalsi, domisi naujais dalykais, nori pažinti ir atrasti bei truputį pailsėti nuo savo kasdienių darbų ir reikalų, kad galėtų prie jų sugrįžti su nauja energija ir į viską pažvelgti naujomis akimis.



Dangerūta Valentė-Durret, Vilma Rapšaitė
Dangerūta Valentė-Durret, Vilma Rapšaitė
Ilja Sivakov



Pokalbio pradžioje prasitarėte, kad po jūsų stovyklų moterų gyvenimai iš esmės keičiasi. Papasakokite, kaip?


Vilma: Iš tiesų mūsų išvykų metu kai kurios moterys pasiryžta drąsiems pokyčiams ir priima svarbius sprendimus. Pavyzdžiui, Šveicarijos banko vadovė po kelionės su mumis paliko savo pareigas ir įkūrė bei dabar sėkmingai vysto savo verslą. Po pasibuvimų moterys įgauna drąsos ryžtis pokyčiams, kuriuos ilgai atidėliodavo.


Dangerūta: Kadangi su mumis keliauja labai artimą požiūrį turinčios moterys, puikios idėjų generatorės, kurios savo patirtimi įkvepia, palaiko ir padrąsina viena kitą, kelionėje jos gauna vertingų patarimų, tikslingų būdų ir žingsnių, kaip pasiekti norimo rezultato ir kaip jį įgyvendinti. Čia moterys užmezga naujas pažintis, pradeda naujus bendrus projektus, kuria verslus. Po mūsų išvykų gimė net kelios tarptautinės konferencijos. Šį pavasarį skaičiuosime jau ketvirtą mūsų bendro projekto sezoną.


Kas buvo Jūsų mentoriai ir kas jus įkvėpė veikti? Pasidalinkite, kokia Jūsų sėkmės paslaptis?


Dangerūta: Beveik dvidešimt metų gyvenau JAV. Tai tikrai neribotų galimybių šalis, verslininkų rojus. Šioje šalyje mentorystė labai populiari ir praktikuojama. JAV vyrauja požiūris, kad kiekvienas čempionas vis tiek turi turėti trenerį. Paskutinius dešimt metų ne kartą naudojausi tiek koučerių, tiek mentorių paslaugomis, todėl puikiai žinau jų vertę. Mano sėkmės paslaptis turbūt ta, kad noriu dalintis. Esu vizionierė, siekiu daryti ir matyti pokyčius. Tikiu, kad galima daugiau ir geriau. Man patinka daryti tai, kas nauja, ieškoti kitokių sprendimo būdų. Dažnai dėl savo klientų nueinu papildomą mylią – juos rekomenduoju, pasidalinu jiems aktualia informacija, visada supažindinu su jiems naudingais asmenimis, kviečiu kartu į konferencijas ir renginius. Jeigu klientas neturi komandos, kartu dalyvauju verslo derybose ar padedu pasirinkti tinkamą darbuotoją. Vienu žodžiu, tampu verslo partnerio mini versija.


Dar vienas dalykas, kuris mus su Vilma sieja, – esame pavadintos netipiškomis lietuvėmis (juokiasi). Girdėjome ne iš vienos moters, kad bet kokioje situacijoje rasime tai, kas mums bus įdomu, kas praturtins. Jos sako, jog renkasi būti vėl kartu, nes mūsų požiūris į verslą, bendravimą, kultūrą, pažintį su naujais žmonėmis yra platesnis, pozityvesnis, nei jos įpratusios matyti. Nes mums tikrai rūpi. Kaip Vilma minėjo, nesu tik pardavimų trenerė ar konsultantė. Vadinu save antreprenere. O kas yra antrepreneris? Tai gyvenimo būdas, vizija ir gyvenimo filosofija. Smagu, kad vis daugiau žmonių tai atranda.


Vilma: Esu ištekėjusi už italo, mano šeima itališka. Tad ir mano pagrindinė mokytoja šiame versle Italija, jos žmonės bei asmeninės patirtys. Per trisdešimt metų turėjau galimybę laisvai keliauti po šią gražią šalį ir kiekvieną kartą pamatyti ją vis kitomis akimis. Viskas šioje šalyje neapsakomai tikra, ryšku ir nepakartojama.


Šių moteriškų stovyklų metu atsakingai viską apgalvoju ir pritaikau skubančiai lietuvei – nuo rytinės kavos vilos terasoje iki degustacinės vakarienės. Noriu, kad moterys, atvykusios čia, pajustų tą tikrąją itališką dvasią ir energiją, tą dolce far niente (it. „Malonus nieko neveikimas”) ir tiesiog patirtų tą akimirką.


O kas toliau? Kokie ateities planai?


Dangerūta: Šiuo metu ruošiamės gegužės mėnesį suplanuotai moterų išvykai į Amalfio pakrantę. Kai grįšiu, iš karto pradėsiu ruoštis ir rinkti naujienas, tendencijas ir naujus įrankius, kurie bus reikalingi antrepreneriams artimoje ateityje. Ruošiu porą naujų temų mokymams, jas netrukus pasiūlysiu, tęsiu darbus su klientais, rengsiu paskaitas ir būsiu mentore projektuose jaunimui. Artėjant rudens sezonui ir kitoms kelionėms, norisi suteikti naujausią ir aktualiausią informaciją su mumis keliaujančiai moteriai.


Vilma: Pasidalijusi pavasarinės Amalfio pakrantės skoniais ir nuostabiais vaizdais su šaunia moterų grupe bei pasipildžiusi moteriškos energijos, iš karto nersiu į šių metų vestuvių sezoną. Tęsiu ir pasiruošimą spalio mėnesį vyksiančiai išvykai į Toskaną, kur pažinsime kitokią Italiją, pasisemsime įkvėpimo ir pasipildysime naujomis jėgomis. Taigi, tęsiu savo organizuojamą „Italija Kitaip“ – atradimų kelią, kuriuo eidama moteris ne tik atranda naujas, išskirtines vietas, bet ir naują save.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis