Tačiau prisiminusi savo karjeros pradžią moteris pripažįsta, jog jaunystėje svajojo tapti aktore, todėl siekiant paskatinti senjorus išbandyti dalykus pirmą kartą, Rima gavo progą išpildyti savo seną svajonę ir užlipti į didžiąją teatro sceną.
Kaip ir kiekvieną šeštadienį, „Lietuvos ryto“ televizijos žiūrovus prie ekranų kvies senjorų norus pildanti laida „Pirmi kartai. 60+“, kurioje dalinamasi ne tik senjorams aktualia šių dienų informacija, bet ir unikaliomis istorijomis, kurių herojai, laužydami mitus apie savo amžių, išpildo ilgai kauptas svajones ir pasiryžta išbandyti dalykus pirmą kartą savo gyvenime.
Šios savaitės herojė – istorikė, profesionali gidė Rima Čepurnienė, kuri jau daugiau nei du dešimtmečius veda ekskursijas Lietuvoje ir užsienio šalyse. Laidos kūrybinę komandą ji pasitiko Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje ir pakvietė kartu pasivaikščioti po Kauną, pripažindama, jog gido darbas – neatsiejamas nuo kruopštaus pasiruošimo bei nuolatinio tobulėjimo.
„Vienam maršrutui reikia pasiruošti iš daugybės medžiagos. Neužtenka vieną kartą išmokti ir tą patį vis pasakoti. Žinias būtina atnaujinti, vien internete – klodai informacijos ir jei tik ką naujo pamatai – iškart rašaisi. Pavyzdžiui, Berlyne laisvai vedu ekskursijas po miestą, bet visai neseniai išgirdau, kur dabar gyvena Angela Merkel“, - laidoje pasakos Rima.
Paklausta, ar senjorai keliauja, gidė net nesudvejojusi patikina, jog tiek, kiek yra norinčių, kartais net nesutelpa į jos organizuojamas grupes. Visgi, vyresnių žmonių kelionių tempas skiriasi nuo jaunesnei kartai tinkančio, bet noras pamatyti kitus kraštus ar sužinoti kažką naujo – išlieka toks pats, nepriklausomai nuo amžiaus.
„Lapkričio mėnesį organizavau grupę į Milaną, tai visų norinčių net negalėjau paimti, nes man būtų buvę per sunku dirbti. Tačiau ekskursijos senjorams ir jaunam žmogui – skiriasi. Kai dirbu su vyresniais žmonėmis, aš žinau, jog jie nepajėgs per tris dienas aplėkti keturių miestų, todėl pripažįstu lėtąjį turizmą ir maršrutą parenku tokį, kad žmogus ilsėtųsi ir pažintų“, - teigs gidė.
Be vedamų ekskursijų, Rima yra ir viena iš „Stasio Lozoraičio senjorų akademijos“ įkūrėjų. Čia įsteigtos net 7 įvairių disciplinų programos, aprėpiančios tiek humanitarinius, socialinius, gamtos mokslus, taip pat ir menus bei technologijas.
„Aštuntus metus veikianti akademija naujus narius priima visus metus. Čia rengiamos meno terapijos, audžiam staklėmis, neriam vąšeliu, mezgam. Taip pat mokomės užsienio kalbų, kiekvieną pirmadienį klausom paskaitų įvairiomis temomis. Senjorams svarbu ne įgyti naujos kvalifikacijos ar pakeisti profesiją, jiems svarbu ateiti, būti, bendrauti, apkalbėti, dalintis įspūdžiai. Tai yra svarbu, o ne sėdėti daugiabutyje ir žiūrėti pro langą“, - tikins senjorė.
Prabilusi apie veiklius bei svajonių neatsisakančius senjorus, Rima prisimins ir savąjį neįgyvendintą norą. Pasirodo, ji visuomet save įsivaizdavo teatro scenoje, deja, įstoti į aktorinį tuomet neleido šeima, bet kraujyje tekantys vaidybiniai įgūdžiai moteriai praverčia ir gidės darbe. Tačiau nepaisant to, laidos kūrybinė komanda Rimai paruošė staigmeną – susitikimą su Kauno dramos teatro aktoriumi Artūru Sužiedėliu, kuris pakvies senjorę išmėginti aktorės profesiją.
„Aš norėjau būti aktore. Mano idealas buvo Regina Varnaitė bei jos vaidmenys, tačiau kai reikėjo stoti, mama prieštaravo, nors gabumų užteko ir jie dabar gelbsti mano darbe. Šiandien atsidūrus scenoje iš pradžių šiek tiek abejojau savimi, bet Artūras savo emocija mane paskatino ir tada aš pradėjau improvizuoti. Jausmas apėmė geras, tai turėjo būti mano sritis, deja, svajonė pabėgo, bet šiandien ji sugrįžo, bent trumpam. Reikia visada bandyti, nebandęs tu nežinosi, ar sugebi tą, galbūt darytum-nedarytum, bandyk ir bus aišku“, - motyvuos vienai dienai aktore tapusi Rima.
Palikus laidos heroję džiaugtis naujomis patirtimis, televizijos žiūrovų lauks dar dvi rubrikos ypač senjorams aktualiomis temomis. Viena jų – sąnarių skausmas, kuris dažnai vargina vyresnio amžiaus žmones. Medikai teigia, kad vienas iš neišvengiamų senėjimo palydovų yra osteoartritas.
„Osteoartrito simptomai dažniausiai pasireiškia kada žmogus negali pilnavertiškai judėti ir sutrinka kažkurio tai sąnario funkcija. Kai ima skaudėti sąnarius, geriausia gydymą pradėti nuo konservatyvių priemonių, tai yra ar vietinis tepalas, ar mankšta, bet nepulti gerti vaistų, kurie veikia visą kūną, per kepenų, inkstų, skrandžio sistemą“, - laidoje pasakos kineziterapeutas-masažuotojas Šarūnas Liutkus.
Iš tiesų, sąnarių skausmą mažina reguliarus, adekvatus fizinis aktyvus. Deja, dažnas nueina lengvesniu keliu: skausmui malšinti vartoja analgetikus ar ne steroidinius vaistus nuo uždegimo, tačiau jie sukelia daug nepageidaujamų poveikių, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.
„Skundžiantis tiek raumenų, tiek sąnarių skausmais, rekomenduoju rinktis tokią priemonę, kuri neveikia per skrandį. Renkantis gelį nuo skausmo ir uždegimo, kaip pavyzdžiui „FlexiSEQ“, apsaugosit skrandį“, - patarimu dalinsis vaistininkė Gabija Kruopytė.
Na, o gydytoja, ilgametė laidų apie sveikatą vedėja Irena Pivoriūnienė pabrėžia dar vieną problemą, kuri praėjus žiemai, užklumpa tiek jaunus, tiek senus – tai pavasarinio nuovargio sindromas. Atrodo, kad bundanti gamta kartu turėtų budinti ir kūną, tačiau nusilpęs imunitetas paveikia psichologinę būklę, iššaukdamas energijos stokos, nuovargio bei mieguistumo jausmą.
„Daug žmonių pateikia klausimą, kad žiema kaip ir baigėsi, bet nuovargis, prasta nuotaika, mieguistumas, nemiga – užsiliko. Tai yra pavasarinio nuovargio sindromas, kurį beveik kas antras mūsų jaučia būtent kovo-balandžio mėnesiais. Jis atsiranda, nes imuninė sistema yra nusilpusi nuo visą žiemą trukusios kovos su įvairių ligų sukėlėjais. O imuninei sistemai nusilpus, ima kėsintis ir onkologinės ligos, ir širdies, kraujagyslių ligos, ir žarnyno ligos“, - teigs I. Pivoriūnienė.
Jungtinės Karalystės Kembridžo universiteto mokslininkai, vadovaujami garsaus profesoriaus, onkologo Robert Thomas, atrinko daugiausiai polifenolių ir antioksidantų turinčius keturis superproduktus – brokolius, granatus, ciberžoles ir žaliąją arbatą, kuriuos patalpinę į kapsules, klinikiniais tyrimais nustatė jų priešvėžinį poveikį. Yra žinoma, kad polifenoliai ir antioksidantai, mažina ne tik onkologinių ligų, bet ir daugelio kitų lėtinių ligų riziką, nes palaiko imuninę sistemą. Atliktas nacionalinis klinikinis Pomi-T tyrimas pirmąkart pasaulyje patikimai įrodė, kad tinkamai suderinti skirtingų augalų polifenoliai ir antioksidantai, koncentruoti vienoje kapsulėje, slopina ne tik vėžio žymenų augimą, bet ir kitus organizmo uždegimo procesus, lemiančius įvairių lėtinių ligų atsiradimą bei vystymąsi.
Imuniteto stiprinimo svarbą gali patvirtinti ir aktyvi senjorė Zita, kuri su panašiais negalavimais kreipėsi į savo šeimos gydytoją, iš kurio gavo atsakymą, kaip stiprinti imunitetą visais metų laikais.
„Gydytojas rekomendavo maisto papildą su polifenoliais-antioksidantais. Ypatingai žiemos metu ne visų daržovių gali nusipirkti šviežių, o po keturis puodelius žalios arbatos kaskart juk neišgersi. Tad kur kas paprasčiau, kai išgeri maisto papildo kapsulę. Vartoju juos jau pusmetį ir esu patenkinta ir net draugams, kai tik susitinkam ar būna koks gimtadienis, nesuku galvos ką reikia dovanoti“, - džiaugsis senjorė Zita.
Laida „Pirmi kartai. 60+“ – puikus įrodymas, kad troškimui mėgautis gyvenimu amžiaus ribos nėra. Vedėjos Lauros Balčiūtės kalbinami senjorai, jų pirmi kartai bei aktualiausios naujienos – šeštadienį, 17 val., tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.