Kviestinėje vakarienėje viešbučio „Radisson Collection Astorija“ restorane dalyvavo garbingi asmenys iš Tailando: ambasadorė Sirilak Niyom, buvęs ambasadorius Theerakum Niyom ir kiti.
Lietuvoje su komanda viešėjusi šefė Supranee Satase pasakojo, kad jų šalis apdovanota be galo turtingu paveldu, įskaitant ir visame pasaulyje garsėjančią maisto kultūrą, kuri iki šių dienų perduodama iš kartos į kartą. „Tajų maistas pasaulyje yra vertinamas dėl šviežių ir natūralių produktų, ypač daržovių bei prieskoninių žolelių, kurios ir sukuria harmoningą skonių mišinį. Daug dėmesio skiriame subtiliam tailandietiškų vaisių ir daržovių raižybos menui. Gaminame taip, kad maistas savo aromatais pakerėtų nosį, būtų estetiškai patrauklus akims ir švelniai malonus gomuriui. Mūsų virtuvė gausi skonių, o svarbiausia, kad visi jie tarpusavyje puikiai dera: saldus, rūgštus, aštrus, sūrus… Nors daugeliui atrodo, kad mūsų maistas aštrus, gerai jį patyrinėjus, galima atrasti skirtingų skonių paletę“, – savo šalies virtuvės išskirtinumus vardijo moteris.
„Toks renginys, kurį drąsiai galima vadinti kultūrine kolaboracija, mūsų viešbutyje vyko pirmą kartą, tačiau jau dabar žinau, kad ne paskutinį. Po tokių vakarų supranti, jog posakis „dalintis yra gera“ labai teisingas. Norisi ir toliau kooperuotis, kurti ir tobulėti bendraujant su kolegomis iš kitų šalių. Viena yra perskaityti knygoje ar pažiūrėti reportažus apie kitas kultūras, jų maistą ir visai kas kita, kai tai patiri tiesiogiai bendraudamas ir ragaudamas. Be to, maistas visada skanesnis, kai jį tikri profesionalai ruošia su meile ir geromis emocijomis. O jei dar pasiseka ir viskas sujungiama su kultūra, tradicijomis, tam tikru šou ar meniniu pasirodymu, tuomet galima sakyti, kad vakarienė virsta unikalia gastronomine patirtimi“, – kultūrine kolaboracija džiaugėsi „Radisson Collection Astorija“ generalinė direktorė Laura Vaitukaitienė.
Tailandiečių šefei ir jos padėjėjams talkino ir „Astorija Brasserie“ naujasis šefas Vytautas Verkauskas su komanda. Anot jo, ši kultūrinė ir gastronominė kolaboracija buvo tikrai įdomi. „Buvo įdomu stebėti tailandiečių kulinarinę kūrybą ir nors šiek tiek prie viso to kulinarinio šou ir patiems prisidėti. Svarbus buvo ne tik skonis, bet ir išradingas estetinis pateikimas – idėja, kaip nustebinti svečią“, – sakė prancūziškos virtuvės subtilumais garsėjantis profesionalus lietuvių šefas.
Iš Tailando atvykusi profesionalių šefų komanda per degustacinę vakarienę svečius stebino autentiškais savo šalies patiekalais, kurie Tailande yra reti ir gaminami vos keliose vietovėse.
Kiekvienas patiekalas buvo patiektas originaliai, su tam tikra idėja. Pirmas užkandis – tarsi palaiminimas, klestėjimo ir sėkmės linkėjimas. Jį simbolizavo pilnas maišas aukso. Tailandietiškoms salotoms išskirtinumo suteikė raižytos daržovės. Pasak šefo, toks jų patiekimas daugeliui ne tik sukėlė šypseną, bet ir sustiprino skonį, kuris dar ilgai išliks atmintyje.
Taip pat svečiai galėjo mėgautis ir labai populiariu tajų virtuvės patiekalu – raudonuoju kariu, apie kurį yra sukurta net daina. Desertui bambukiniuose krepšeliuose patiekta išskirtinė, spalvinga rankų darbo vaisių asorti.
Viskas buvo gaminama autentišku tajų būdu, naudojant tradicinius produktus. Virtuvės šefė sakė nieko nekeitusi, nes, pasak jos, nesvarbu, prie kokios virtuvės pratusiems svečiams yra gaminama, prieskonių visada turi būti saikingai, o aštrumą galima reguliuoti.
„Mūsų šalyje maistas turi būti ne tik skanus, bet ir sveikas. Todėl mes gausiai vartojame sveikatai naudingų žolelių ir prieskonių. Pavyzdžiui, Siamo imbieras (galangalas) maistui suteikia citrusinių vaisių skonio, taip pat puikiai tinka neutralizuoti stiprų mėsos kvapą. Tačiau labiausiai jis vertinamas kaip aitriųjų pipirų ir kario pastų ingredientas bei vaistas nuo įvairių ligų. O štai vėlyvojo citrinmedžio (kaffir lime) lapai suteikia maistui nepakartojamą aromatą, taip pat šiuos lapus moterys gali valgyti kaip kraują gerinančią ir stiprinančią priemonę. Citrinžolė maistui suteikia ne tik išskirtinio skonio, bet ir padeda esant virškinimo sutrikimams. Mūsų šalyje ji vartojama ir kaip vaistas nuo astmos, skrandžio skausmų“, – tajų virtuvėje dažnai naudojamų rytietiškų produktų išskirtines savybes vardijo šefė.
Pasak šefės, tailandietiškas maistas puikiai dera tiek su vynu ir alumi, tiek su įvairiais kokteiliais ar net arbata. Vienas įdomesnių gaiviųjų gėrimų, kurį Supranee Satase rekomendavo ir „Astorija Brasserie“ svečiams, buvo drugelio žirnių gėlių (Clitoria ternatea) kokteilis, gaminamas iš drugelio žirnių gėlių žiedų arbatos. Tailandietė atskleidė, kad ši arbata yra ne tik įdomaus bei išraiškingo skonio, bet ir gerina nuotaiką, yra puikus antioksidantas. Taip pat mažina stresą ir nerimą.
Paklausta, ką būtinai rekomenduotų paragauti svečiuojantis Tailande, šefė išvardijo pagrindinius Tailando virtuvės pasididžiavimus, be kurių tailandietiška virtuvė neįsivaizduojama.
Tom Yum Goong – tradicinė tajų sriuba su įvairiais prieskoniais, žolelėmis ir krevetėmis. Ji išsiskiria ne tik išraiškingu ir rytietišku skoniu, bet ir puikiomis maistinėmis savybėmis.
Pad Thai – ryžių makaronų patiekalas su tamarindų padažu, kurį galima gaminti su įvairiais baltymų gausiais produktais (vištiena, kiaušiniais), tačiau dažniausiai tradiciniu būdu jis gaminamas su mažomis sausomis arba didelėmis krevetėmis ir tofu.
Som Tam – aštrios tailandietiškos salotos. „Som“ reiškia „rūgštu“, „Tam“ – „smulkinti“. Šios salotos gaminamos iš žalios plonais griežinėliais pjaustytos papajos, sumaišytos su sausomis krevetėmis, žaliais žirneliais ir trupučiu morkų.
Mango Sticky Rice – ryžių ir kokosų pieno desertas, patiekiamas su prinokusiais geltonais tajų mangais.
Vakaro metu visus sužavėjo ne tik įdomūs ir subtilūs skonių deriniai, bet ir tailandiečio menininko Chang Janaprakal Chandruang išskirtinis performansas „Moradok Mai“.