Buvusi „Spice Girls“ narė, dainininkė Emma Bunton (47 m.) „The Times“ atvirai papasakojo apie tai, kaip ji ir jos partneris Jade Jones gyveno menopauzei prasidedant, t.y. tuomet, kai 12 mėnesių iš eilės įžymiai moteriai nepasirodė mėnesinės. Holivude padaugėjo diskusijų šia tema, o žvaigždės – nuo Drew Barrymore ir Naomi Watts iki Tracee Ellis Ross ir Gwyneth Paltrow, dalinosi savo kelionėmis per perimenopauzę – laikotarpį, kuomet moters kūnas pereina į menopauzę.
Bunton prisipažino, kad prieš trejus metus, būdama 44 metų, ji suprato, jog išgyvena menopauzę.
„Mano troškimas, mano libido, kad ir kaip tai pavadintumėte, jis praėjo ir mane tai tikrai neramino, - „The Times“ sakė Bunton, - Net po 24 metų kartu su Jade‘u vis dar labai mylime vienas kitą, tačiau atėjus menopauzei lytinį intymumą keičiau į: „Gal pažiūrėkime paskutinę „Succession“ seriją?“ Arba paprasčiausiai rinkausi miegą, užuot plėšus vienas nuo kito drabužius. Tas blėstantis noras yra nepaprastai didelis sukrėtimas moteriai“.
Be seksualinio potraukio stokos, Bunton kovojo su kitais įprastais menopauzės simptomais, tokiais kaip nerimas ir vadinamoji smegenų migla.
„Kai kuriomis dienomis maniau, kad išprotėsiu, - pasakojo ji, - Verkdavau arba pamiršdavau, ką aš su šeima veikiau praėjusią dieną. O kartą įdėjau automobilio raktelius į šaldytuvą“.
Bunton šeima taip pat pastebėjo staigius dainininkės pokyčius. Jones, su kuriuo ji turi du vaikus – 15 metų Beau ir 11 metų Tate‘ą, iš pradžių buvo suglumęs dėl tokių mylimosios pokyčių.
Siekdama suvaldyti menopauzės simptomus, E. Bunton nusprendė pasinaudoti pakaitine hormonų terapija ir netrukus pasijuto daug geriau, beveik taip pat, kaip būdavo įprastai.
Kova su libido stoka
Sumažėjęs lytinis potraukis, taip pat diskomfortas sekso metu dėl makšties sausumo gali būti dažni perimenopauzės simptomai. Perimenopauzės metu dėl mažesnio estrogeno kiekio makšties audiniai ir gleivinė gali tapti plonesni, sausesni ir mažiau elastingi ar standūs. Be to, makšties sekrecija pastebimai sumažėja, todėl sumažėja ir natūrali drėgmė, kas lemia skausmingus įsiskverbimus.
Nepaisant šių problemų, ekspertai teigia, kad yra įvairių priemonių tam spręsti. Vienas iš paprasčiausių metodų gali būti lubrikanto naudojimas, kuris yra nepamainoma priemonė kovoje su makšties sausumu.
Kitas pasirinkimas gali būti – estrogenų terapija. Tai gydymo būdas, kurio metu naudojami estrogenų hormonai, siekiant kompensuoti jų trūkumą organizme. Ši terapija dažniausiai taikoma menopauzės metu, kai moterų kūno gamintas estrogenų kiekis sumažėja. Šis sumažėjimas gali sukelti įvairius simptomus, pvz., karščio bangas, naktinį prakaitavimą, nuotaikos svyravimus, sausumą lytinių organų srityje ir kaulų retėjimą.
Taip pat nepaprastai naudinga laikytis sveikos mitybos ir mankštos režimo.
Kokių dar gali būti menopauzės padarinių?
Be seksualinio poveikio, daugelis moterų patiria tokius simptomus kaip karščio bangos, nereguliarios mėnesinės, nuovargis ir išsekimas, krūtų jautrumas, nemiga, skubėjimas šlapintis ir šlapimo takų infekcijos. Tačiau svarbu pažymėti, kad daugelio moterų menopauzės patirtis skiriasi.
Bunton patirtis, apimanti nuotaikos pokyčius, nerimą ir smegenų miglą, taip pat yra dažnas menopauzės poveikis. Vadinamasis smegenų rūkas gali sukelti daug skausmo vidutinio amžiaus moterims, kurios yra savo karjeros viršūnėje arba dar tik pradeda kurti šeimą.
Moterys dažniausiai yra įpratusios atlikti kelias užduotis, o štai prasidėjus menopauzei, staiga gali neprisiminti žodžių, kuriuos ką tik ketino sakyti. Tai ypatingai gali paveikti jų karjerą. Neseniai atliktas tyrimas, parodė, kad net 13,4 proc. apklausoje dalyvavusių moterų, patyrusios nesėkmę darbe, išėjo į pensiją, buvo atleistos arba išleistos nemokamų atostogų – ir visa tai dėl menopauzės simptomų.
Bunton „The Times“ sakė: „Jei jūsų partneris nėra jūsų pusėje, neįsivaizduoju, kaip jums pavyks visa tai pereiti. Labai norėčiau pasakyti visoms moterims, kad viskas bus gerai“.