Lietuvos šokių ant ledo porai Margaritai Drobiazko ir Povilui Vanagui antradienį pasirodžius Rusijos prezidento atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo žmonos Tatjanos Navkos organizuojamame renginyje, trečiadienį šaukiama Valstybės apdovanojimų taryba. Taryba spręs dėl valstybės apdovanojimų čiuožėjams atšaukimo.
Prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis Eltą informavo, kad trečiadienį renkasi Valstybės apdovanojimų taryba, kuri šalies vadovui Gitanui Nausėdai turėtų pateikti savo išvadą dėl valstybinių apdovanojimų, suteiktų M. Drobiazko ir P. Vanagui. Šį tarybos posėdį inicijuoja Prezidentūra.
M. Drobiazko ir P. Vanagui 2000 metais yra įteikti Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiai.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras sako, kad Lietuvos pilietybė M. Drobiazko buvo suteikta kaip dovana, o ją, pažymi politikas, galima atsiimti. Ypač, akcentuoja S. Šedbaras, jei Lietuvos pilietybę gavusio asmens veiksmai niekaip nedera su šaliai ypač svarbiais principais.
Šokių ant ledo porai Margaritai Drobiazko ir Povilui Vanagui pasirodžius Sočyje Kremliaus ruporu vadinamo Vladimiro Putino atstovo Dmitrijaus Peskovo žmonos renginyje, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen neabejoja, kad ateityje parlamentarai svarstys dėl įstatymų pakeitimų, numatančių tokiais atvejais galimybę atimti iš asmens pilietybę. V. Čmilytės-Nielsen teigimu, Rusijos agresijai besitęsiant kone pusmetį, kalbėti apie pramogų ir sporto atskyrimą nuo politikos yra neteisinga ir ciniška.
„Aš negaliu pateisinti tokio sprendimo, manau jam nėra pateisinimo ir moraliai jo neįmanoma nei suprasti, nei kažkaip kitaip racionalizuoti“, – trečiadienį „Žinių radijui“ teigė Seimo pirmininkė.
V. Čmilytė-Nielsen neabejoja, kad būtų galima svarstyti dėl suteiktų valstybinių apdovanojimų atšaukimo.
„Manau, kad klausimas dėl valstybinio apdovanojimo, kai sportininkai pasirodo renginyje ir gauna apmokėjimą iš Rusijos biudžeto, jis tampa pakankamai aiškus. Deja, reikia apgailestauti, bet kai kurie veiksmai nubraukia praeities pasiekimus ir šiandien, kai jau greitai pusmetį kasdien vyksta karas Ukrainoje, Rusijos kruvina agresija, kalbėti apie tai, kad pramogos, sportas yra atskiri nuo politikos, manau, yra neteisinga ir ciniška. Mes žinome, kaip Rusija naudoja kiekvieną galimybę, kiekvieną pasirodymą, kiekvieną medalį ar kiekvieną sportinę pergalę savo propagandos naudai. Tai tapti tokios propagandos aktyviais dalyviais yra visiškai nepateisinama“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
Kita vertus, klausimą dėl Lietuvos pilietybės M. Drobiazko atėmimo V. Čmilytė-Nielsen vertina kiek atsargiau, tačiau, pažymi ji, ateityje Seimas ketina diskutuoti dėl įstatymų pataisų, numatančių, kaip reikėtų elgtis tokiais atvejais.
„Šiandien mes neturime tokios įstatyminės bazės, bet aš esu įsitikinusi, kad artimiausiu metu bus tokios iniciatyvos ir mano noras būtų tik toks, kad tikiuosi, jog tai netaps vien tik į šią situaciją orientuotu įstatymu, bet kad mes numatysime, kaip reikėtų elgtis tokiais atvejais, kokie turėtų būti kriterijai pilietybės atėmimui. Negalime atmesti, kad bus atvejų, kai reikės svarstyti ir tokius sprendimus, kaip kad šis pavyzdys parodo“, – teigė ji.