Susitikimas įvyko baigiantis pirmajai buvusio karaliaus kelionei į Ispaniją nuo tada, kai 2020 m. rugpjūtį po daugybės finansinių skandalų, pakenkusių jo reputacijai, jis persikėlė į Jungtinius Arabų Emyratus (JAE). Skandalas privertė Joną Karolį, kadaise gerbiamą už savo vaidmenį padedant Ispanijai pereiti prie demokratijos po dešimtmečius trukusios diktatūros, 2014 m. po beveik 40 metų soste atsisakyti karūnos ir paskui palikti šalį.
84 metų buvęs monarchas gegužės 19 d. atskrido į Ispaniją trijų dienų regatai Šiaurės vakarų Galisijos regione, jis joje dalyvavo su savo jachta „Bribon“. Pirmadienio rytą Jonas Karolis atvyko į karališkuosius rūmus Madride tiesiai iš Sanjenjo Galisijoje. Buvęs karalius nematė nei savo žmonos karalienės Sofios, nei sūnaus nuo tada, kai kaltinamas įtariama korupcija pabėgo į JAE.
Siekdamas atkurti monarchijos įvaizdį, karalius Pilypas VI stengėsi atsiriboti nuo tėvo. Jis jo nelankė tremtyje ir oficialiai nesikalbėjo telefonu iki praėjusios savaitės, kai jiedu susitarė dėl privataus šeimos vizito pirmadienį. Vėliau tą pačią dieną Jonas Karolis turi išvykti į JAE, pranešė rūmai.
Ispanijos prokurorai kovo mėnesį nutraukė tyrimą dėl Jono Karolio I finansinių reikalų iš dalies dėl to, kad jis iki atsisakydamas sosto turėjo imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo ir suėjo senaties terminas. Toks sprendimas sukėlė kai kurių pyktį, o buvusio karaliaus grįžimas į Ispaniją jį tik dar labiau padidino. „Manau, kad karalius Jonas Karolis praleido galimybę per šį vizitą pateikti paaiškinimus ir atsiprašyti“, – pirmadienį Ispanijos visuomeniniam radijui RNE sakė socialistų vyriausybės atstovė Isabel Rodriguez.
Viešėdamas Sanjenjo Jonas Karolis apsiribojo tik trumpomis nereikšmingomis pastabomis. „Paaiškinimai? Apie ką?“, - toks buvo trumpas jo atsakymas, kai žurnalistai prie jachtų klubo paklausė, ar susitikęs su sūnumi jis mėgins paaiškinti situaciją.
2020 m. kovą karalius Pilypas nutraukė metinę pašalpą tėvo rūmams, manoma, siekusią 200 tūkst. eurų, ir atsisakė savo paties pretenzijų į tai, ką būtų paveldėjęs iš karaliaus emerito. Praėjusį mėnesį jis ir vyriausybė ėmėsi veiksmų, kad padidintų monarchijos skaidrumą, priimdami dekretą, įpareigojantį rūmus viešinti savo biudžetą ir skelbti viešus konkursus. Tai taip pat reiškia, kad bus tikrinamos karališkosios sąskaitos, vyresnieji rūmų pareigūnai privalės deklaruoti asmeninį turtą pradėję ir baigę eiti pareigas, karališkosios šeimos narių gaunamos dovanos turės būti registruojamos.
„Pilypas VI atlieka puikų darbą, kad atkurtų skaidrumą, būtiną bet kuriai valstybinei institucijai“, – sakė I. Rodriguez.