Pokarantininė realybė neabejotai pakeitė daugelį gyvenimo sričių. Humanitariniai klausimai tapo svarbesni nei anksčiau. Problemų sprendimui, anot renginio dalyvių, turėtų būti pasitelkiami ne tik politikai, bet ir kiti su politine aplinka nesusiję asmenys. Kitokio pobūdžio problemų sprendimo paieška tapo susitikimas „Minkštoji galia naujoje realybėje“.
Forume kalbėjo Lietuvos pirmoji ponia D. Nausėdienė, amerikiečių eseistas ir matematikas Nasimas Nikolas Talebas, mokytojas ir filosofas Andreasas Schleicheris bei Pasaulio sveikatos organizacijos generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas. Vaizdo įrašu lankytojus ir dalyvius pasveikino buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Rodham Clinton.
Šiuo metu nėra tarptautinės platformos, kurioje pirmosios ponios ir ponai galėtų aptarti humanitarinius klausimus, susijusius su jų lokalia galia ir patirtimi. O. Zelenska iniciatyva Ukraina tapo pirmąja šalimi, nusprendusia imtis tokio tipo iniciatyvos.
„Minkštoji galia susijusi su kultūriniu dialogu, humanitarine įtaka ir aukščiausio lygio socialinių aktyvistų balsu. Todėl labai svarbu surinkti stipriausius balsus iš viso pasaulio ir sukurti platformą, kuri juos suvienys ir sustiprins. Kartu mes galėsime pasiekti daugiau dėl mūsų šalių ir visos žmonijos“, - pažymėjo pirmoji Ukrainos ponia.
D. Nausėdienė pristatė savo poziciją „minkštosios galios“ (angl. „Soft Power“) politikos kūrimo klausimu, pasidalino asmenine patirtimi ir pabrėžė susitikime iškeltų klausimų svarbą ir tinkamo laiko parinkimą.
„Nors pandemija bandė įvesti apribojimus ir mus sustabdyti, supratome, kad turime judėti į priekį dar greičiau nei anksčiau. Siekiame strateginės pertvarkos ir ieškome inovatyvesnių metodų, skatinančių mūsų vaikų judumą, fizinį raštingumą, psichologinę sveikatą ir jėgą. Tai vienintelis būdas mums sustiprėti, kai pandemija baigsis ir galėsime toliau kurti sveiką ir darnią visuomenę, plėtoti inovacijas lokaliu ir pasauliniu lygmenimis“, - savo atidarymo kalboje sakė Lietuvos pirmoji ponia.
D. Nausėdienė tapo susitikimo temos „Švietimas“ eksperte ir pasakojo apie Lietuvos patirtį organizuojant nuotolinį mokymą(si).
„Pandemijos metu atlikti bandymai mums leidžia giliau pažvelgti ir įvertinti vaikų sveikatos ir išsilavinimo lygį. Tik šiandien pradedame kalbėti apie naujosios realybės įtaką vaikystei ir mokinių ugdymui. Norėčiau pasinaudoti šia galimybe ir pabrėžti tarptautinio bendradarbiavimo svarbą vaikų fizinės ir psichologinės sveikatos srityje “, - pabrėžė Diana Nausėdienė.
Pirmosios ponios ir ponai susitikime aptarė opias humanitarines problemas ir padėjo pagrindą tarptautinei platformai, kuri bus vieta keistis patirtimi, sutelkti jėgas ir įgyvendinti bendrus projektus naujos realybės kontekste.
Kartu buvo priimta bendra tarptautinė deklaracija dėl visų pirmųjų pasaulio ponių ir ponų bendradarbiavimo. Suformuota bendra pozicija dėl ginkluotų konfliktų sąlygomis gyvenančių moterų ir vaikų gynybos ir paramos tapo pirmuoju žingsniu ryžtingų veiksmų link.
Kitas tokio lygio susitikimas Kijeve įvyks 2022 m. Jo metu bus ir toliau diskutuojama humanitariniais klausimais.