Eglė Tvirbutaitė į Lietuvą grįžta vieną ar du kartus per metus – per Kalėdas ir vasarą. Kalėdų laikotarpiu ją ir buvo pagavusi fotosesijos komanda. Jos idėja tapti šiuolaikinio meno kūrinio personažu modeliui patiko. Mes kalbėjomės, kai Eglė jau buvo Niujorke, ten moteris dabar ir gyvena. Pagavau ją ką tik grįžusią iš paskaitų.
Eglė Tvirbutaitė į Lietuvą grįžta vieną ar du kartus per metus – per Kalėdas ir vasarą. Kalėdų laikotarpiu ją ir buvo pagavusi fotosesijos komanda. Jos idėja tapti šiuolaikinio meno kūrinio personažu modeliui patiko. Mes kalbėjomės, kai Eglė jau buvo Niujorke, ten moteris dabar ir gyvena. Pagavau ją ką tik grįžusią iš paskaitų. „Ilgai savo karjerą siejau tik su modelio darbu – sekėsi ir nebuvau iki galo apsisprendusi, ką noriu veikti, kokią specialybę rinktis. Dabar mąstau – galbūt pradėti studijuoti galėjau ir anksčiau. Neapsisprendimo laikotarpis truko metus, ir dėl tos vidinės dvejonės gyvenimas buvo šiek tiek sudėtingas. Bet... jau treti metai studijuoju Niujorke esančiame Mados technologijų institute (Fashion Institute of Technology) tekstilės technologijas. Dvejus metus studijavau mados verslą, įgijau asociato laipsnį, bakalauro laipsnio siekti apsisprendžiau perėjusi į kitą specialybę. Man įdomu, kiek nuo medžiagos priklauso drabužio išvaizda, kokią kūrybinę įvairovę atveria jos sudėtis, struktūriškumas, faktūra. Baigusi bakalauro studijas galėčiau dirbti ir baldų srityje, vis dėlto noriu likti mados pasaulyje. Kai tik pradėjau studijuoti, buvo gana sudėtinga suderinti mokslą, modelio darbą ir socialinį gyvenimą, bet išmokau. Aš nepasiduodanti. Visais sudėtingesniais gyvenimo etapais užsispirdavau, dar labiau stengdavausi. Žinau, kad visa praeina, prastesnę gyvenimo atkarpą keičia geresnė. Kai, būdama 16-os, pradėjau važinėti į svetur vykstančius šou, buvo sunku, nes reikėjo pačiai viskuo pasirūpinti. Iki tol apšokinėdavo mama. Užtat kai, baigusi mokyklą, išvažiavau į Niujorką, įsigyventi nebuvo sudėtinga“, – garsiai juokdamasi sako modelis.
Sėkmės formulė
E. Tvirbutaitė teigia, kad užsispyrimas jai padėjo ateiti į mados pasaulį. Vis dėlto svarbiausia geidžiamo modelio tapimo priežastimi lietuvė įvardija sėkmę sutikti reikiamus žmones tinkamu laiku. „Sunku pasakyti, kokius žingsnius turi žengti norėdamas tapti išskirtiniu modeliu. Neabejoju, kad viena svarbiausių priežasčių yra gera vadyba. Modeliu tikinčio vadybininko skleidžiamos žinios, įdirbis duoda neįtikėtinų rezultatų. Su dabartine Niujorke įsikūrusia agentūra bendradarbiauju 3-ejus metus, su ankstesne bendravau 7-erius. Ir aš, ir mano draugai modeliai mano, kad agentūras pravartu keisti kas kelerius metus. Tampi vėl įdomus, žmonės nori dėl tavęs dirbti, – sako vienas iš penkių žinomiausių pasaulyje lietuvių modelių. – Dar sėkmė priklauso nuo to, ar tavo išvaizda atitinka kitų įsivaizduojamą gražaus ar išskirtinės išvaizdos žmogaus etaloną. Svarbu asmenybės jėga. Dar reikia to norėti. Labiausiai vis dėlto sėkmę lemia tinkamu laiku sutikti reikiami žmonės. Modelio darbas nėra toks, kad kiek įdėsi, tiek gausi. Labai daug ką už tave sprendžia kiti žmonės.“
E. Tvirbutaitė į mados pasaulį atėjo būdama 15-os. „Agentūra „Image Models“ Šiauliuose rengė atranką. Iš neturėjimo ką veikti su draugėmis nuėjome. Nesitikėjau, kad pereisiu atranką, nes nesijaučiau esanti graži. Iš šiauliečių mane atrinko vieną. Pradėjau važinėti į kolekcijų pristatymus. Mokydamasi mokykloje, tai dariau nedažnai, nes mokslas man buvo svarbu. Todėl į Niujorką siekti modelio karjeros išvažiavau baigusi mokyklą. Šis miestas – didžiulių galimybių erdvė, todėl pasirinkau jį. Buvau 18-os. Tėvai tada dėl manęs jau nesijaudino – buvo apsipratę. Jie labai nerimavo, kai buvau pakviesta tapti modeliu. Sutiko išleisti tik pasikalbėję su vienos modeliu dirbusios mergaitės tėvais. Kai apsisprendžiau vykti į Niujorką, man labai gerai sekėsi, norėjau dirbti šioje srityje, tad tėvai negalėjo sakyti „ne“. Pati nežinau, ar išleisčiau taip savo vaiką, – juokdamasi sako pašnekovė. – Su tėvais, Klaipėdoje gyvenančia seserimi ir 17-mete dukterėčia esame labai artimi. Mano tėvai – jie abu yra inžinieriai – nuostabūs.“
Nuo mados namų „Dolce & Gabbana“ ir „Emporio Armani“ šou Milane 2005 m. pradėjusi Eglė buvo praminta tobulų lūpų savininke. Po dvejų metų pavasarį Niujorke vykusiame šou demonstravo finalinį Patriko Rzepskio kolekcijos modelį, o tų pačių metų rudenį atidarė „Louis Vuitton“, „Nina Ricci“ šou Paryžiuje. Eglės darbų rinkinyje – bendradarbiavimas su „Givenchy“, „Christian Lacroix“, „Alexander McQueen“, „Sonia Rykiel“ bei daugeliu kitų garsių mados kūrėjų, dalyvavimas žurnalų „Vogue“, „Elle“, „Flair“ fotosesijose, ji puošė Italijos žurnalo „D“, italų „Vogue“ ir „Marie Claire“ viršelius.
„Jeigu manęs staiga paklaustų, koks karjeros įvykis įsimintiniausias, iškart pagalvočiau apie „Louis Vuitton“ šou, kai jį atidariau. Džiaugiausi, kad tai padaryti man patikėjo toks profesionalas kaip tuometis mados namų kūrybos vadovas Marcas Jacobsas. Nuoširdžiai nežinau, kodėl pasirinko mane. Apsisprendimui įtakos turi tai, ar modelio išvaizda atitinka pristatomos kolekcijos koncepciją ir ar jis yra įdomi asmenybė.“
Mados pasaulio tendencijos
Eglė pritaria tam, kad dabar sektinais pavyzdžiais modelių pasaulyje laikomos įvairiaspalvės asmenybės. Jaunosios kartos modeliai dabar nebijo pripažinti savo problemų, atvirai kalba apie depresiją ir t. t. „Su panašiomis problemomis dabar susiduria daugybė žmonių. Apie tai atvirai kalbėdami modeliai padeda kitiems, – sako pašnekovė. – Tarkim, žymi makiažo meistrė Nikkie Tutorials sausio mėnesio viduryje paskelbė, kad yra translytė – vaikystėje buvo berniukas. Tai sveikintina, nes kiti translyčiai asmenys po tokių prisipažinimų jaučiasi tvirčiau. Gyvenimas – ne misių rinkimai. Atvirumas ir nuoširdumas niekada nepakiš kojos. Konkurencija mano darbe didelė. Tikrai buvo žmonių, kurie norėjo manimi pasinaudoti. Su tuo susiduria kiekvienas modelis, bet gana greitai išmokau neigiamas intencijas atpažinti ir su tokiais žmonėmis neturėti nieko bendra. Kita vertus, kelionės mane išmokė į pasaulį žvelgti plačiai atmerktomis akimis – pamatyti visas jo spalvas. Tai padeda neteisti kitų. Kai imi pažinti kitas kultūras, mažiau bijai kitoniškumo. Grįžusi į Lietuvą pastebiu, kad vyresnės kartos žmonės yra dar labai uždari. Jaunoji karta jau tikrai kitokia.“
E. Tvirbutaitė tvirtina besidžiaugianti tuo, kad priklauso tai kartai, kuri yra kovos su klimato kaita pradininkė. „Australija degė tris mėnesius. Lietuvoje žiemos nėra. Liūdna. Klimatas keičiasi labai greitai. Reikia kažką daryti, nes baisu nuo minties, kad viskas gali greitai baigtis. Liūdina, kad JAV pasitraukė iš Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos“, – dalijasi savo nuomone moteris. Ji pripažįsta, kad mada yra viena taršiausių pramonės sričių, todėl sveikina jaunosios kartos siekį gyventi tvariai. „Pati stengiuosi nesirinkti greitosios mados gaminių, pirkti drabužius tik tų kompanijų, kurios sąžiningai elgiasi su savo darbuotojais. Visada nešiojuosi savo vandens buteliuką, turiu savo metalinį šiaudelį, stengiuosi neimti plastikinių maišelių parduotuvėse, rūšiuoju, – pasakoja modelis. – Mažas indėlis, bet jei visi tai darytume, padėtis pasikeistų.“
Eglė neabejoja, kad jos kartos – tūkstantmečio – siekis atrodyti individualiai, pastūmėjęs didėjančią gatvės mados įtaką, yra sveikas mados pasaulio poslinkis. „Anksčiau mada nuo podiumo gatvei diktavo tendencijas. Dabar gatvės stilius įkvepia mados namų kūrybos vadovus. Tai atspindi visuomenės pokyčius – žmonės linksta į individualumą ir stengiasi tai perteikti. Podiuminė mada mus įkvepia tapti kūrybiškesnius, o gatvės skatina dizainerius būti realistiškesnius.“ Pačiai E. Tvirbutaitei gatvės mada irgi artima. „Kasdienybėje renkuosi uniseksinį stilių. Geriausiai jaučiuosi vilkėdama vyrišką megztinį ir džinsus, mėgstu apsipirkti vyriškų drabužių skyriuose“, – teigia pašnekovė.
Niujorkietiškas gyvenimas
Iš Niujorko Eglė kol kas neketina išvykti. „Niekada nesakyk „niekada“. Modelio darbas išmokė neprisirišti prie vienos vietos, ir tai yra gerai – atsiranda didesnės savirealizacijos galimybės, – sako ji. – Į Niujorką suvažiuoja įvairovės trokštantys ir savo tikslų siekiantys žmonės. Tai visus verčia stengtis ir viską daryti kaip įmanoma geriausiai. Tai miestas, kur niekada nenuobodu, puiki vieta įkvėpimo ieškančiam jaunam žmogui.“
E. Tvirbutaitė vertina ir Niujorko teikiamas galimybes pajusti šiandienos kultūrinio gyvenimo pulsą. „Man labiausiai patinka modernus menas, nes atspindi šiandienos visuomenę, jos problemas, aktualias temas“, – teigia ji. Instagramiškiausia vadinama japonų menininkė Yayoi Kusama Eglei patinka dėl žaismingumo. Lietuvė žavisi ir šios asmenybės užsispyrimu – nors vaikystėje buvo engiama mamos, vėliau diskriminuojama meno pasaulyje dominuojančių vyrų, netgi bandė nusižudyti, tapo poppasaulio ikona. Menininkė Cindy Sherman, jau beveik 50 metų fotografuojanti save persikūnijusią į groteskiškus personažus, modeliui patinka dėl to, kad pašiepia dirbtinį tobulumą, kurį bruka televizija, kinas ir žurnalai, ir mūsų apsimetinėjimą – dėvime kaukes siekdami paslėpti tikruosius save. „Tarkim, Cindy, persikūnydama į Kim Kardashian, norėjo parodyti, kad, sekdami socialinių tinklų žvaigždėmis, tampame viena mase. Kad įvaizdis dabar svarbesnis už išsilavinimą, bet masinės psichozės pagautus žmones yra lengviau valdyti“, – svarsto moteris. Pati Eglė viešinti savo gyvenimo nemėgsta. „Gal būnant modeliu tai ir nėra labai gerai, – svarsto ji. – Bet mano vidus priešinasi viešinti tai, ką valgau ar kaip gyvenu. Kita vertus, jei tai kam nors patinka, – valio!“
Galbūt dėl to, kad yra linkusi į privatumą, Eglei Niujorke ir mados pasaulyje neteko susidurti su į priklausomybę vedančiomis pagundomis. „Reikia žiūrėti, su kokiais žmonėmis bendrauji, kokiuose ratuose sukiesi. Niekada nesu patekusi tarp tokių, kurie galėtų ką nors bloga man ar mano draugams padaryti, – tvirtina pašnekovė. – Paauglystėje teko girdėti įvairių neigiamų komentarų, pašaipų. Kita vertus, kas šiuo gyvenimo periodu jų negirdėjo, bet tai padėjo užsiauginti storą odą. Manau, ši savybė, taip pat siekimas savo tikslų, optimizmas lėmė, kad tiek pasiekiau modelių versle.“
Moteris sako, kad dabartinis gyvenimo etapas labai įdomus, nes mokosi naujų dalykų, gyvena Niujorke. Tiesa, apie šeimą muzikos srityje dirbantį draugą turinti moteris kol kas negalvoja. „Šeimą kursiu, kai baigsiu institutą, įsidarbinsiu ir kelerius metus padirbsiu. Man svarbu karjera, taip labiausiai realizuoju save, taigi kelerius metus dar investuosiu į save“, – teigia modelis.
Portreto štrichai
Gimė 1988 m. liepos 26 d.
„Vertinu... buvimą čia ir dabar. Svarbu neatidėlioti darbų iki rytojaus ir viskuo džiaugtis. Negalvoti, kad ko nors yra nepakankamai. Dar svarbu nuoširdumas ir palaikymas.“
Poilsis. „Reikia skirti laiko sau. Savaitgaliais man patinka nieko neveikti – sėdėti namie, žiūrėti televizorių. Kartais smagu pabėgti nuo miesto šurmulio – išvažiuojame į gamtą pasivaikščioti.“
Sportas. „Vienai sportuoti nuobodu, tad lankau grupines treniruotes – bokso, pilateso, jogos.“
Tapatybė. „Didžiuojuosi būdama lietuvė, nes mūsų šalies istorija yra labai turtinga, ilga, įvairi. Lietuvių kalba – viena seniausių pasaulyje. Vis dėlto užaugau keliaudama, tad laikau save pasaulio piliete.“
Credo. „Stenkis daug dirbti ir džiaukis šia minute.“