„Svajonių dirbtuvių” įkūrėja, profesinio augimo konsultantė, lektorė Lina Danienė siekia, kad Lietuvoje kuo daugiau žmonių kurtų vertę sau ir kitiems, dirbdami mėgstamą darbą ir plėtodami nuosavus verslus, nes tai tiesiausias kelias į stiprią ir darnią visuomenę.
Artėjant pokyčių konferencijai „Išdrįsk pradėti. Šiandien”, Lina Danienė sutiko su mumis pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi, kaip gyventi savo svajonių gyvenimą šiandien, neatidėliojant.
Kaip manote, Lina, kodėl žmonėms yra sunku išjudėti iš minčių į darymo stadiją?
Kartais negalime pajudėti iš vietos, nes ieškome idealaus varianto ir išsikeliame sau neįgyvendinamas užduotis, galbūt to sąmoningai net nesuvokdami. Viską norime gauti greitai, be didelių pastangų ir be didelių kliūčių. Mums atrodo, kad priimdami sprendimus remiamės svariomis priežastimis, bet dažnai tai būna tik baimės, kurios neturi racionalaus pagrindo. Mes bijome suklysti, bijome netgi bandyti, nes o kas jeigu nepavyks? „O jei įgyvendinsiu, ko norėjau, ir paaiškės, kad viskas buvo veltui ir mano pasiekimai manęs nedžiugins taip, kaip tikėjausi?”
O kas gi mus stabdo pradėti įgyvendinti svajones?
Dažnai žmonės mano, kad juos stabdo laiko, pinigų ar palaikymo trūkumas, tačiau svarbiausias barjeras, stovintis tarp mūsų ir mūsų svajonių yra tai, kaip mes suvokiame pasaulį, ką galvojame apie save ir kitus žmones. Ėmę atidžiau įsiklausyti į savo mintis, pradedame pastebėti kaip patys užsidarome norėdami apsisaugoti. Mintyse susikuriame tvirtovę, kuri mus saugo nuo galimų nesėkmių, nusivylimo, skausmo, bet taip pat ir uždaro galimybes patirti laisvės, džiaugsmo, meilės, bendrystės, kūrybinės saviraiškos jausmus.
Dalykai paaiškėja pradėjus veikti, jų neįmanoma atspėti ar išskaičiuoti iš anksto. Priėmę sprendimą kažko imtis, neturime visko žinoti. Svajonė – tai durys į kažką naujo. Susidomėjimas ar netgi euforija, kurią pajuntame tokiais atvejais, suteikia įkvėpimo ir drąsos veikti, pasitikėjimo savimi. Šis momentas trunka neilgai, todėl svarbu spėti pasinaudoti kilusiu teigiamų emocijų antplūdžiu ir kuo daugiau nuveikti. Net nuostabios svajonės subliūkšta, jei nesiimame veiksmų.
Kaip manote, nuo ko turėtume pradėti šiandien?
Skirkite kelias minutes ir pagalvokite apie tai, ko labiausiai trokštate. Ko tikitės iš ateities? Kur matote save po metų? Kas jums teikia daugiausiai prasmės ir džiaugsmo? Kas netenkina dabartiniame gyvenime? Apgalvokite įvairias gyvenimo sritis: santykius, darbą, namus, sveikatą. Ko labai norite, bet šiuo metu tai atrodo neįmanoma? – klausimai, kuriuos turime sau užduoti prieš naują pradžią.
Nesiimkite didelių tikslų – jie gąsdina, ir priverčia atidėlioti. Pasirinkite tikslą, kuris jums atrodo svarbiausias šiandien ir sugalvokite patį lengviausią ir paprasčiausią dalyką, kurį galite padaryti, kad žengtumėte vieną žingsnį šio tikslo link. Jei pasirinkta užduotis atrodo per sudėtinga, mažinkite ją tol, kol pajusite, kad ji pakankamai lengva, kad galėtumėte atlikti ją per trumpą laiką (galite paieškoti informacijos rūpima tema internete, susisiekti su žmogumi, kuris galėtų suteikti jums žinių, pasidaryti kelių veiksmų ar klausimų sąrašą).
Kartais išsikeliame per aukštus tikslus, kurių nežinome kaip įgyvendinti, todėl nesiryžtame pradėti. Pradėję nuo mažų dalykų, pasidžiaugiame pirmomis greitomis pergalėmis, taip atsiranda noras kelti tikslų kartelę. Jei numatyta veikla taps jums prievole, nekaltinkite savęs ir nedarykite nieko per prievartą, nes imsite vengti šios veiklos kaip nemalonios. Verčiau prisiminkite kokiomis vertybėmis vadovaujatės gyvenime, kas jums svarbu ir kaip tai susiję su pasirinkta veikla. Ar ji padės jums patekti ten, kur norite? Susigrąžinkite motyvaciją, o tada imkitės darbų.
Ką patartumėte, kaip pradėjus šiandien rytoj nesustoti?
Svajonė, kurios nėra kalendoriuje, yra netikra svajonė. Atsidarykite kalendorių telefone ir pasižymėkite kada rytoj vėl galėsite pratęsti pradėtą darbą. Jei reikia, įsiveskite priminimą. Kasdien skirkite nors 10 minučių ir atlikite pasirinktą veiksmą.
Gali būti, kad pirmas kelias dienas su užsidegimu skyrę laiko naujam tikslui, vėliau pradėsite pamiršti, ką planavote padaryti. Neteiskite savęs dėl to, geriau ieškokite būdų sau padėti. Bus lengviau, jei turėsite sąrašą darbų, kuriuos turite atlikti, ir prie kiekvieno įrašo nurodysite savo pažadą ir terminą, per kurį šis pažadas bus ištęsėtas. Pavyzdžiui, jei nusprendėte sustiprinti anglų kalbos žinias, nedelsdami užsiregistruokite į pirmąjį užsiėmimą. Įsipareigojus atsiras papildoma paskata įvykdyti pasirinktą tikslą.
Lina, pasidalinkite, kokia situacija ar aplinkybėmis, kai jūs suvokėte, kad daryti reikia pradėti šiandien, svarba? Kaip jums sekėsi pačiai gyventi ir daryti šiandien?
2013 m. per kelias dienas Kosta Rikoje pėstute ir dviračiais įveikta ilga kelionė buvo ne tik sunkus fizinis išbandymas, bet ir tikrų tikriausias perkrovos mygtukas leidęs pažvelgti į savo gyvenimą iš šono. Supratau savo pervargimo priežastį – mano darbas jau kurį laiką neteikė man pasitenkinimo, norėjau kurti savo verslą, bet atidėliojau. Kai grįžusi, pasakiau vadovui, kad išeinu, man lyg akmuo nukrito nuo krūtinės. Užplūdo džiaugsmas, energija. Turėjau keletą verslo idėjų, kurias norėjau realizuoti.
Kai po mėnesio išėjau iš darbo, leidau sau atsipalaiduoti. Ėmiau daryti dalykus, kuriems anksčiau nebuvo laiko – susitvarkiau spintas, paskaičiau knygų, net suorganizavau tarptautinę konferenciją. Atėjus vasarai skyriau laiką šeimos atostogoms.
Trumpam atidėjau savo tikslą tikėdama, kad mano užsidegimas neišblės ir, atėjus tinkamam laikui, ryžtingai imsiuos veiksmų. Deja, per laiką daugėjo ne motyvacijos, o pasiteisinimų, kodėl nieko nedarau ir vis stiprėjo nepasitenkinimas, kad dalykai nesidaro taip lengvai, kaip tikėjausi. Man ėmė atrodyti, kad nežinau, nemoku daugybės dalykų, kurių reikia kuriant verslą. Ėmė kaustyti abejonės: o kas jei pridarysiu klaidų, susimausiu? Mano entuziazmas blėso, ėmiau kritiškai vertinti savo šansus ir svarstyti, ar ši svajonė nepareikalaus per didelių aukų. Niekaip negalėjau pradėti veikti.
Vieną dieną sulaukiau skambučio iš savo buvusios mentorės. Uždavusi kelis taiklius klausimus, ji pažadino mane iš „žiemos miego”. Vėl grįžo noras veikti, tik nebuvau tikra, ar man pavyks. Jos pakviesta nuvykau į Rogerio Hamiltono verslo pradžios mokymus. Mokymuose pasisėmiau žinių, grįžo pasitikėjimas savimi ir energija, tad lengvai ėmiausi veiksmų.
Pradėjus veiklą, ją tęsti buvo daug lengviau – po pirmų mokymų pradėjau organizuoti jų vis daugiau, o šiandien, praėjus šešeriems metams nuo pirmųjų mokymų, „Svajonių dirbtuvėse” ir kituose mano seminaruose jau yra dalyvavę tūkstančiai dalyvių.
Pasidalinkite, kokias tris sritis reikėtų tobulinti kiekvienam norinčiam keistis ir tapti labiau sąmoningu?
Patarčiau kuo geriau pažinti save – savo vertybes, stiprybes, nuostatas, jausmus, vidinį motyvacijos mechanizmą, o prasmės ieškoti ne išorėje, o viduje – šie dalykai padės įsivardinti tikrąsias svajones ir jų siekti. Savo svajones įgyvendinti galėsime tik kartu su kitais žmonėmis, todėl svarbu pažinti, stiprinti ryšius, kalbėtis, palaikyti, padėti vieni kitiems ir laikytis duotų pažadų.
Liną Danienę gyvai galėsite išgirsti vasario 29 d. Vilniuje pokyčių konferencijoje „Išdrįsk pradėti. Šiandien”. Daugiau informacijos rasite čia.