Vieną iš malonumo apraiškų, kurių įvairovei ir skirtas rugpjūčio mėnesio „Moters“ žurnalas, teko patirti visai neseniai – savaitę savanoriaujant vaikų teatro stovykloje. Kai padedi kurti muzikinį performansą ir stebi jį, jau įvilktą į fluorescentines šviesas ir bendromis jėgomis siūtus rūbus, kai padedi „aprengti“ vaikų sukonstruotą didžiulę gervę, ir matai, kai aukštai iškeltą jos galvą užtikrintai neša berniukas autistas, kai su kitais vadovais padedi vaikui įveikti trauminę patirtį ir jis paskui pasako „ačiū“, užlieja malonaus džiaugsmo banga. Pagrindinei žurnalo herojei Oonai Mekas didžiulis malonumas puoselėti savo ūkį Teksase ir grįžti į ten, kur gimė ir augo jos tėtis Jonas Mekas, 56-erių metų radikaliai karjerą keisti Londone apsisprendusiam Vidui Rachlevičiui – nerti į prabangių laikrodžių pasaulį, Jolantai Kuorienei – rūpintis alpakomis... O kai kam malonus dykinėjimas padeda subrandinti kūrybines mintis. Apie tai – Jūratės Čerškutės esė.
Pagrindinis interviu
• „Verkti ir juoktis kartu su savo pašnekovu – tokią jautrią patirtį man padovanojo neseniai amžinojo poilsio atgulusio kino kūrėjo ir poeto Jono Meko dukra aktorė Oona Mekas, – sako interviu autorė žurnalistė Ana Treščina. – Pirmąkart į Lietuvą Amerikoje gimusią mergaitę tėvai atsivežė sulaukusią pustrečių metų. Šįkart ne tėvas laikė dukrą už rankos, o ji glaudė tėčio urną prieš amžiams atiduodama jo gimtajai Semeniškių žemei. Mūsų pokalbis tai grįžta prie Jono Meko, tai vėl nutolsta į Teksaso platybes, kur Oona dabar kuria visai kitokį gyvenimą nei Los Andžele. Kino čia mažiau, užtat gerokai daugiau ryšio su gamta ir pasakų, – šias skaitydamos, abi su penkiamete Talula mokosi lietuviškai. Ir Oona pažada kada nors dar grįžti. Lauksime.“
Duetas
• Žurnalistai Rasa ir Edmundas Jakilaičiai žurnalistei Virginijai Rimkuvienei tvirtina, kad jie dar prieš vestuves aptarė, kiek turės vaikų, kur ir kaip gyvens. Šia kryptimi Jakilaičių šeimos laivas plaukiai ramiai, sklandžiai, netrukdo net tai, kad šiuo metu sutuoktiniai yra lyg ir priešingose denio pusėse: Rasa atstovauja politikams, o Edmundas juos kritikuoja. Sutuoktiniai tvirtina, kad nuo nesutarimų juos gelbsti atvirumas – jei ir susipyksta, jiedu kalbasi, iki išsiaiškina. Be to, abu stengiasi nekurti problemų ten, kur jų nėra.
Mano istorija
• „Daug dešimtmečių jautrios Gintarės Jautakaitės dainos gildė širdį, bet pačią vokalistę Lietuvoje išvysdavome retai, nedaug apie ją ir žinojome. Mįslinga atrodė menininkės emigracija sovietmečiu, girdėjome, kad talentinga moteris daro puikią dainininkės bei kompozitorės karjerą JAV ir Didžiojoje Britanijoje“, – sako Kaune, Gintarės tėvų namuose, su dainininke susitikusi žurnalistė Virginija Majorovienė. Pirmiausia menininkė išsakė komplimentus „Moters“ žurnalui, mat gyvendama Amerikoje džiaugėsi vyro dovana – metine leidinio prenumerata, dabar jį kiekvieną mėnesį siunčia sesutė Salvinija. „Skaitydama „Moterį“ jaučiu ryšį su Lietuva, geriau pažįstu žmones. Šis žurnalas yra rimtas literatūrinis penas augančiai asmenybei ir mano mėgstamiausias lietuviškas leidinys“, – sako G. Jautakaitė.
Pažintis
• Psichodelinio roko grupės „Garbanotas“ įkūrėjai bei atlikėjai broliai Šarūnas ir Mantas Joneikiai nuo mažens prisigalvodavo visokių įdomybių: buvo įkūrę Žemuoginskio menų klubą – Šarūno lankomos Vienožinskio dailės mokyklos alternatyvą, vėliau įkūrė grupę ir grojo bažnyčioje (tikėjimas jųdviejų tėčiui padėjo išbristi iš priklausomybės), tada atsirado „Garbanotas bosistas“... Žurnalistei Virginijai Rimkuvienei paklausus, ar juos ištinka kūrybinės ir emocinės krizės, broliai patikina, kad jie išgyvena ir pakilimų, ir atoslūgių. Kokių – skaitykite plačiau interviu.
Prie puodelio arbatos
• Menininkų šeimoje užaugusi Ieva Jusionytė nepasuko dailininkės keliu, nes viskas, ką nupiešdavo mokykloje, buvo įvertinama „labai gerai“. Tai jos neskatino augti, ir Ieva pasirinko antropologiją, nes jai įdomu suprasti, kas žmonėms yra reikšminga, kas daro jų gyvenimą prasmingą. Jau 13-a metų JAV gyvenanti Harvardo universiteto dėstytoja žurnalistui Karoliui Vyšniauskui pasakojo, kad šiuo metu antropologiniu požiūriu ji gilinasi į gyvenimą prie JAV ir Meksikos sienos, – pati čia yra dirbusi gaisrininke ir greitosios pagalbos gydytoja.
Kūnas
• „Man atrodo – vyksta virsmas. Žmonės po truputį prisimena, kad negalima vien bėgti, kovoti, draskytis ir įrodinėti savo tobulumo. Judesio pasaulyje intensyvias fosforines aerobikas papildo ramios, sąmoningos mankštos. Simona Pajaujienė labai prisideda prie šio lūžio Lietuvoje. Jos atvežtas nirvaninės mankštos metodas jaunas, bet išmintingas“, – sako Simonos vedamuose mokymuose apsilankiusi ir nirvaninę mankštą išbandžiusi žurnalistė Tautė Bernotaitė.
Psichosalonas
• Ko reikia, kad net ilgai kartu gyvenančių partnerių domėjimasis vienas kitu neišblėstų? Atsakymas paprastas – vyras jus turi įsimylėti iš naujo. Kad taip nutiktų, garsi rusų psichologė Anna Iotko moterims siūlo laikytis 7 žingsnių strategijos. Žurnalistei Virginijai Rimkuvienei psichologė pripažino, kad net 38 procentai jos konsultuojamų moterų savo tikslą pasiekė žengusios pirmąjį žingsnį, nes šis yra pats svarbiausias. Pirmiausia pradėkite rūpintis savimi.
Malonaus skaitymo!