Eglė Kislovski: „Kiekvieną dieną dėkoju už tai, kur esu ir ką teko patirti“

Sveiką gyvenimo būdą propaguojanti „Pix studijos“ vadovė ir GRLPWR užsiėmimų paauglėms įkūrėja dviejų paauglių dukterų mama Eglė Kislovski rengia sveikatingumo stovyklas, skaito moksleivėms paskaitas joms aktualiomis temomis.

Dabar, retrospektyviai pasižiūrėjusi, kokį gyvenimą gyveno anksčiau, Eglė sako: „Net šiurpuliukai eina per odą, atrodo, kokia nesąmonė...“


Egle, organizuojate stovyklas jaunimui ir šeimoms. Iš kur kilo impulsas visa tai pradėti?


Kažkada, kai ieškojau, kaip nuraminti savo protą, mintis, emocinę būklę, mano sesuo organizavo Sveikuolių sąjungos stovyklas. Aš jose buvau dalyvė, vėliau pradėjau savanoriauti, vadovauti, o dabar organizuoti. Stovyklose labai gera matyti, kaip skleidžiasi asmenybės, kokią įtaką žmonėms gali daryti kelios režimo, mitybos, bendravimo, užsiėmimų dienos. Veiduose atsiranda šypsenos, poilsio ženklai. Jaunimas apskritai nuostabus. Jis toks imlus ir įdomus, įvairios situacijos su jais atveria akis ir norą sužinoti, ką galima padaryti, kad paauglys taptų ramesnis. Sunkios situacijos man asmeniškai parodo asmenybės ribas ir galimybes jas plėsti.




Eglės šeima
Eglės šeima
Asmeninio albumo nuotr.



Ką patyrėte to sunkaus laikotarpio metu?


Tai buvo laikotarpis, kai gyvenau, bet neaišku kaip. Tarsi, atrodo, viską turiu, bet nėra ryšio su artimiausiais žmonėmis. Darugų lyg pilna, linksmybių – taip pat, bendravimo užtenka, darbai yra, vaikai yra, šeima yra, namai yra, bet… Nėra laimės ir meilės jausmo, viskas atrodo blogai, kyla nepasitenkinimas aplinka, atrodo, kad visi kiti kalti dėl vykstančių gyvenimiškų situacijų, nėra nieko tikro, nėra ramybės ir pilnatvės. Pradėjau galvoti: „Nejaugi toks turi būti gyvenimas, kad vis kažkuo būni nepatenkintas?“


Kai dar neturėjau vaikų, keldavausi, eidavau į darbą, grįžusi iš jo sėdėdavau prie kompiuterio ar telefono, su kuo nors susitikdavau arba namuose valgydavau vakarienę (dažniausiai ne su šeima, nes kartu valgyti, atrodė, nėra laiko), eidavau miegoti; ateidavo savaitgalis, tada galvodavau: „Ką čia nuveikus, kaip pasilinksminus?“ Tada sekmadienis ir vėl pirmadienis… Ir tai – kažkoks užburtas ratas, kuriame nesijaučiau laimingu žmogumis. Atrodė, dėl ko visa tai darai? Dirbi, kad galėtum išvažiuoti į kelionę? Kurioje ką veiki – atsipalaiduoji gerdamas, ilgai nemiegodamas ir, atrodo, kad grįžai pailsėjęs, bet nieko panašaus, nes po kelių dienų vėl jautiesi pavargęs.


Uždirbi pinigus, nusiperki namą už paskolą ir kiekvieną mėnesį patiri įtampą, kad susimokėtum, nes darbą gali prarasti… O kas tada? Tada dar didesnė įtampa. Tai suvokus po kaulelį pradėjau nagrinėti, kaip viską susikūriau, kaip pradėjau artimus santykius su žmogumi, kokiomis vertybėmis vadovavausi, kai norėjau susikurti gerovę ir t.t. Dabar retrospektyviai pasižiūrėjus, kokį gyvenimą gyvenau, net šiurpuliukai eina per odą, atrodo, kokia nesąmonė, bet tikriausiai tos nesąmonės reikėjo, kad atsidurčiau ten, kur esu dabar. Už tai dėkoju kiekvieną dieną.



E. Kislovski
E. Kislovski
Asmeninio albumo nuotr.


Ar noro padėti paauglėms mergaitėms stipriai neskatino dar ir tai, kad ir pati auginate beveik paaugles dukras?


Taip, tiesa, kad auginu 11-os metų dvynes Eglę ir Ievą. Jos, žinoma, savaip skatino sąmoningumo paieškas. Visgi pagrindinį impulsą tam suteikė pats gyvenimas.


O skyrybos su pirmuoju vyru ar taip pat ragino prasmės paieškas?


Skatino gyvenimo momentai gyvenant būtent su tuo vyru. Dar būdama santykyje su juo, pradėjau ieškoti žinių. Viena iš priežasčių, kodėl išsiskyrėme, buvo ta, kad vienas iš mūsų tobulėjo, o kitas dar nebuvo tam pasiruošęs.


Važinėjate ir po lietuviškas mokyklas. Apie ką kalbatės su moksleivėmis?


Šiais metais sukūriau prekinį ženklą GRLPWR, kuriame sutalpinu merginoms skirtus praktinius užsiėmimus ir paskaitas, skatinančias įkvėpti, atsiskleisti, formuoti jų savivertę. Po kažkiek laiko GRLPWR perėjo į Sveikuolių sąjungą ir pradėjom skaityti paskaitas merginoms mokyklose. Kalbu santykių temomis, apie meilę ir įsimylėjimą.

Paauglystė – sudėtingas laikotarpis, kai formuojasi vertybinis stuburas. Tai ir maištavimo metas, kada nesuradus laimės, meilės ir dėmesio namuose, paaugliai jos pradeda ieškoti už namų durų – drauguose, gatvėje, internete, vakarėliuose ir, kaip taisyklė, jie tai randa, tik labai laikinai.


Tai laikotarpis, kai merginos, norėdamos būti mylimos, laimingos ir saugios, puola į glėbį vaikinams, o tada įvyksta pirmieji lytiniai santykiai ir dažnai tame dalyvauja alkoholis arba narkotikai. Kai kurios merginos pradeda artimus santykius jau nuo 13-os metų. Taip susiformuoja neteisingas požiūris į save, į vaikinus, atsiranda savivertės stoka ir begalė kitų su tuo susijusių problemų. O juk viskas prasideda nuo santykių šeimoje.


Su jomis kalbu, kaip atpažinti tam tikras stadijas gyvenime, kurios užpuola paauglystėje, kaip bendrauti su vaikinais, kaip išlaikyti savivertę ir savigarbą, kaip bendrauti. Kartu su jomis ieškome atsakymų, kaip atkurti santykius su tėvais, kaip paauglystės metu jos pačios gali sukurti ir atkurti prarastą santykį. Įdomu tai, kad labai daug merginų santykius su tėvais praranda būtent paauglystėje. Paaugliai nori juos turėti gerus, tik nežino, kaip tai padaryti.



E. Kislovski
E. Kislovski
Asmeninio albumo nuotr.



O kodėl būtent šios temos Jums svarbios? Kodėl paauglių auditorija?


Mano pačios paauglystė buvo sudėtinga, aš nebuvau tėvams dovana, buvau maištinga paauglė, jie dėl manęs labai prisikentėjo. Vėliau pradėjau galvoti, ar gali būti kitaip, ar gali paauglystė praeiti kitaip, ar gali būti geri santykiai, ar gali būti mažiau nelaimingų meilių ir kur yra visos šitos žinios paauglystės metu? Kodėl mes veikiame nežinodami, kaip veikti, kodėl tėvai nesukuria su vaikais artimo santykio, kodėl vaikai nežino, kaip kurti santykius ir kodėl mokyklose to nemoko.


Egle, kaip keitėsi Jūsų gyvenimas, kai atėjo daugiau suvokimų? Pvz., nerimą dėl būsto paskolos, darbo, finansinės nežinomybės patiria daugelis žmonių. Ar Jūs atsikratėte naštos dėl ateities? Kaip dabar tiksliai atrodo Jūsų buitis ir kaip viskas pasikeitė? O gal tiesiog pasikeitė požiūris?


Taip, stresą dėl paskolos, finansinės nežinomybės patiria daugelis žmonių. Ir aš buvau ne išimtis. Visgi plečiantis sąmoningumui pradeda keistis požiūris. Supratau, kad ne aš viena už tai atsakinga, kad prireikus galiu gauti pagalbą. Taip pat bet kurioje sunkesnėje situacijoje verta sau užduoti klausimą: Kodėl aš atsidūriau šioje situacijoje? Ką padariau, kad joje atsidūriau? Suvokusi tai galiu pasirinkti, kaip reaguoti į kiekvieną nemalonią aplinkybę. Mano reakcija priklauso tik nuo manęs.


Mano situacija buvo tokia, kad aš ieškojau išeičių – ėjau konsultuotis į bankus, susipažinau su žmonėmis, kurie man padėjo. Atsipalaiduoti padeda kasdien atliekamos praktikos: dėkojimas gyvenimui už tai, ką turiu; gebėjimas į situacijas pažvelgti tarsi iš šono – būti stebėtojo pozicijoje.


Taigi iš esmės mano gyvenimas išoriškai pasikeitė ne tiek ir daug, daugiausiai kas kito – tai požiūris į visa, kas vyksta. Dar atėjo gilus suvokimas, kad už viską, kas vyksta mano gyvenime, esu atsakinga aš, o ne kas nors kitas. Todėl ir kaltinti kažko nėra prasmės.


Egle, kaip dabar atrodo Jūsų diena?


Mano diena prasideda penktą valandą ryto. Keliuosi, meldžiuosi, mankštinuosi, darau pusryčius ir pietus ryte. Vaikus aš arba vyras veža į mokyklą, tada – darbas, mokslai, vakare – namai, šeima, kino vakarai, veikla kartu, knygų skaitymas ir miegas. Visa tai man, skirtingai nei anksčiau, nekelia įtampos.




E. Kislovski
E. Kislovski
Asmeninio albumo nuotr.



Visgi ne daugelis keliasi 5 val. ryte. Ar lengvai pabundate? Kas padeda išsibudinti?


Tikriausiai tai vidinis laikrodis: kai bunda saulė, norisi busti ir man. Šios akimirkos ryte, kada viskas bunda, yra stebuklingos. Rytinė energija yra ta energija, kuri įkrauna visai dienai. Požiūris, kad gyvenimas man duotas ne tam, jog praleisčiau nuostabiausias akimirkas, o tam, kad galėčiau jas matyti ir pajausti, yra pagrindinė išsibudinimo priežastis. Ankstyvas kėlimasis labai palankus organzimui ir psichinei sveikatai.


Propaguojate sveiką gyvenimo būdą. Kada tuo susidomėjote?


Sveiku gyvenimo būdu, atrodo, domėjausi jau nuo paauglystės, bet toli gražu jis toks nebuvo. Nuo 27 metų labiau į tai įnikau, o dabar jau visom keturiom (juokiasi).


Kas, Jūsų nuomone, yra sveika mityba? Koks Jūsų dienos meniu?


Žinote, sveika mityba – tai tik maža sveiko gyvenimo būdo dalis. Mano racione nėra mėsos, žuvies, jūros gėrybių ir kiaušinių. Šiuo metu mažai ir miltinių produktų. Vasaros laikotarpiu mėgstu šviežias uogas, žalius grikius, riešutų pastas, salotas, įvairias daržoves bei džiovintus vaisius ir riešutus. Valgau pusryčius, pietus, užkandžius ir retai vakarienę arba vakarienė būna apie 16–17 val. Nevartoju alkoholio, narkotikų, nerūkau, negeriu kavos.



E. Kislovski
E. Kislovski
Asmeninio albumo nuotr.



Ką dar be sveikos mitybos įtrauktumėte į sveiką gyvenimo būdą?


Tai – dienos režimas, mintys, poelgiai, švaros principai, gyvenimo būdas.


Sutikite, kad dažnai apgaudinėjame save – mes darome savaitės trukmės detox programą, o vėliau vėl grįžtame prie senų įpročių. Mes valgome sveikesnį maistą, bet užgeriame vynu. Mes galvojame blogai apie kitą žmogų, bet jam to nepasakome, apkalbame su kitais. Gatvėje praeiname pro numestą šiukšlę. Prausiamės vieną kartą per dieną vietoj dviejų. Valgome sveikai, bet einame gulti tuo laikotarpiu, kada jau smegenys pasiruošusios busti. Važiuojame į gamtą praleisti laiko, pasivaikščioti, pabūti su draugais, bet juk žinote, kas būna vakare prie laužo… Būtų galima vardinti daug dalykų, o tai tik parodo, kaip puikiai mes mokame pateisinti savo poelgius, apgaudinėti save, kad gyvename sveiką ir normalų gyvenimo būdą.


Ar vartojate kokių nors super maisto produktų, padedančių gauti daugiau energijos, žvalumo, ilgiau išlaikyti kūną sveiką?


Su vyru labai mėgstam žaliųjų grikių kokteilį. Reikia išbrinkinti žalius grikius, sumalti juos su avižių pienu ir riešutų ar sezamo pasta bei medumi. Tikras geležies ir baltymų šaltinis.



Eglė su merginomis.
Eglė su merginomis.
Asmeninio albumo nuotr.



Sportuojate?


Taip, sportuoju. Man patinka tai daryti namuose. Dažniausiai tai joga, bėgiojimas arba tam tikri intensyvūs pratimai. Stengiuosi mankštintis mažiausiai 4 kartus per savaitę.


Jūsų ir vyro požiūriai į sveiką gyvenimo būdą panašūs?


Taip, mūsų nuomonės šiuo klausimu vienodos.


Kas yra Jūsų pačios įkvėpimo, žinių šaltiniai? Kas Jūsų mokytojai?


Didžiausias mano mokytojas yra gyvenimas: sutikti žmonės, literatūra, studijos. Mano gyvenimo mokytojas – vyras. Jis domisi žiniomis, kurios užpildo sielos tuštumą, žiniomis, kurios duoda pagrindą laimingos šeimos kūrimui. Aš pati mokausi psichologijos. Domiuosi vedinėmis žiniomis, daug bendrauju su rusų psichologais, jie yra mano mokytojai, pvz., Marina Targakova, Olegas Gadeckis, Aleksandras Chakimovas ir kt. Išklausiau ir dalyvavau nemažai užsiėmimų, kuriuos vedė Andrius Žebrauskas. Jo duodamos žinios taip pat labai praplečia akiratį ir leidžia išsilaisvinti iš tam tikro stereotipinio elgesio modulių. Nuostabus dėstytojas.


Kai pradedi stebėti aplinką ir tai, ką pats joje veiki, pati aplinka tampa tavo mokytoju, pats gyvenimas tampa mokytoju. Tam, kad tai galėtum pradėti matyti, reikia tapti savo paties gyvenimo stebėtoju ir analizuotoju.


Dauguma žmonių saviugda ima domėtis patyrę sunkių laikotarpių. Kas paskatino Jus ieškoti savęs?


Kaip gaila, kad saviugda pradedame domėtis tik tada, kai atsitinka kažkas blogo, o juk visos šitos žinios prieinamos ir tada, kada nieko nėra atsitikę blogo, tik mes tada tų žinių nenorime, nes mums tai atrodo nesąmonė, nes neva patys žinome viską geriausiai, o visi kiti aplinkui nesupranta… Keista ar ne? Taip, nuo 27-erių pradėjau ieškoti žinių, kodėl gyvenime taip viskas užknisa, kodėl griūna santykiai, kaip kurti santykius su vaikais, kaip bendrauti su žmonėmis ir kaip tapti laimingu žmogumi.



Su dukryte.
Su dukryte.
Asmeninio albumo nuotr.



Sako, tam, kad žmogus jaustųsi laimingas, jis turėtų būti patenkintas asmeniniais santykiais, realizuoti save, būti geros sveikatos ir džiaugtis gyvenamąja vieta. Kurioje iš šių sričių dar mokotės, o kuriomis džiaugiatės?


Santykių tema – viso gyvenimo tema, ir čia kiekvieną kartą kažkas atsitinka, kas verčia judėti į priekį, domėtis, kodėl vyksta tai, kas vyksta. Žingeidumo pozicija, o ne kaltinimų pozicija įvykus tam tikroms gyvenimo situacijoms yra įrankis, kuris padeda spręsti situacijas.


Ir taip, iš tiesų tai, ką jūs suvardinote, yra dalis laimingo gyvenimo apibrėžimo, bet tai nėra paprasta, žmogus vis siekia tobulesnės gyvenimo vietos, naujesnio automobilio, nori būti geros sveikatos, realizuoti save, sukurti gražius santykius, bet ką nors dėl to daro ar tik kalba? Tikrą laimę žmogus gali atrasti tik tada, kai daro kažką gero dėl kito ir tai daro nuoširdžiai. Verta galvoti, ką tu asmeniškai santykiuose darai ne taip, kad kyla konfliktas, o ne žiūrėti, ką kitas daro blogai. Tam, kad realizuotum save, reikia bandyti rasti atsakymus į tai, kokia tavo paskirtis šiame gyvenime, o šio reikalo paieškoms reikia laiko, didelio noro bei pastangų.


Norint būti geros sveikatos, reikia atsisakyti tam tikrų iliuzinių malonumų. Tam reikia daug valios pastangų. Žmogui yra sunku išeiti iš savo komforto zonos. Mes greitai priprantame prie patogumų, o kai gyvenimas prispaudžia ir reikia jų atsisakyti, krenta mūsų nuotaikos, prasideda depresija, pykčiai, skyrybos ir pan. O kaip padaryti, kad visur būtų gerai taip, kaip yra? Gyvenimui reikia kiekvieną dieną dėkoti už tai, ką turi, ir vertinti, kiek daug mums duota, net ir tada, kai, palyginus su kitais, mums atrodo, kad turime mažai.


O Jums pačiai sunku ar lengva išlaikyti gerus santykius su vyru?


Mes daug kalbame, būna, kad pozicijos nesutampa, bet mes abu esame suinteresuoti išlaikyti pagarbą, pasitikėjimą ir dėkingumą santykiuose. Kai abu siekiame bendro tikslo, tada ir ieškome sprendimo.



Eglė su vyru.
Eglė su vyru.
Asmeninio albumo nuotr.



Kada jaučiatės pilnatvėje su savimi, vienybėje su Visata?


Tada, kai esu su šeima ir tada, kai būnu ne kontroliuojančiojo, o stebėtojo pozicijoje.


Kas Jums padeda realizuoti save kaip moterį?


Šeima yra ta vieta, kur mokausi skleisti savo moteriškumą ir realizuoti save. Vyras yra tas žmogus, kuris padeda skleistis moteriškoms savybėms.


Kokiais būdais vyras padeda?


Patarimais, globa, žiniomis, apsauga, buvimu šalia, supratingumu, kantrybe, gerumu ir švelnumu, priėmimu manęs tokios, kokia aš esu.



Šeima.
Šeima.
Asmeninio albumo nuotr.



Be kokių ritualų nesijaustumėte gerai savo kūne?


Be savo rytinių praktikų, ankstyvo kėlimosi, buvimo su savimi, mankštų, kitų pagyrimų, pokalbių prie pusryčių stalo ir knygų skaitymo prieš miegą.


Kokias knygas skaitote?


Dabar mano akiratyje įvairūs šventraščiai, psicholofginės knygos, klausau daug paskaitų internetu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis