Sausio mėnesio „Moterį“ rengėme prieš šv. Kalėdas, – redakcijai vienomis prasmingiausių kalėdinių dovanų tapo išskirtinis interviu su rašytojo Czesławo Miłoszo patikėtine Agnieszka Kosińska ir paskutinis pokalbis su skulptoriumi Romualdu Kvintu. Jas dovanojame ir Jums. Tiesa, dvi dovanos – mažoka. Taigi beriame jas kaip iš gausybės rago: skaitykite, kuo dabar gyvena buvęs modelis Aistė Misevičiūtė ir žurnalistė, istorikė Gražina Sviderskytė, buvusi jogos mokytoja Jolita Seredaitė, kaip verčiamų knygų herojų keliais keliauja vertėja Rasa Drazdauskienė, kodėl neįgalius vaikus auginančioms šeimoms padedanti Aušra Stančikienė negalią laiko žmogų keičiančiu fenomenu.
Viršelio herojė
• „Fotografuoti buvusio modelio, garsios maisto tinklaraštininkės Aistės Misevičiūtės vykome į Londoną, kur ji gyvena jau dvejus metus. Anksti ryte atidariusi savo apartamentų duris, Aistė net be makiažo atrodė pritrenkiamai. Būtent tai norėjome perteikti viršeliu – kad laikas grūdina, brandina, stiprina, kad grožiui, kuris spinduliuoja iš vidaus, nereikia jokių priedų, kad vidine ramybe dalijamės atradę save. Aistė „Moters“ viršeliui fotografuojasi jau ne pirmą kartą, tačiau ir šįkart labai jaudinasi – juk žurnalas skirtas Lietuvos skaitytojams. Nors pripažįsta į gimtinę dėl įtempto grafiko grįžtanti retai, tačiau širdyje jaučiasi esanti lietuvė, ir tai, kas vyksta Lietuvoje, jai labai svarbu“, – sako interviu su A. Misevičiūte autorė Vita Vilimaitė Lefebvre Delattre.
Iš arčiau
• Vienas didžiųjų tautinių pasakojimų – „Lituanicos“ skrydis – net septynerius metus nepaleido žurnalistės ir istorikės Gražinos Sviderskytės. Išnarplioti didžiulį faktų ir fantazijų raizginį nusprendusi moteris per tą laiką tapo humanitarinių mokslų daktare, kartu su sūnumi persikėlė gyventi į Kanadą ir atrado genuose užkoduotą gamtos ilgesį. „Gamta – kaip duona ir vanduo, vaistas ir ramstis: nupėdini prie vandenyno ar užkopi į kalną, ir gerai“, – teigia žurnalistei Anai Treščinai.
Susitikimai
• Karo gydytoja, Medicininės paramos vienetų grupės vadė pulkininkė leitenantė Inga Jancevičienė į žurnalistės Virginijos Majorovienės klausimą, kas yra jos gyvenimo herojus, atsako nedvejodama: „Mano senelis Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Per jo laidotuves tūkstančiai žmonių atėjo jam nusilenkti, išreikšti pagarbą. Vadinasi, gyveno teisingai. Senelio asmenybė man yra ryškus idealo pavyzdys, kad reikia jausti, kas yra teisinga, ir gyventi tuo vadovaujantis.“
Išskirtinis interviu
• „Priartinti žmogų. Priartėti prie žmogaus“ – taip prasideda rašytojos, ilgametės Czesławo Miłoszo sekretorės ir mano interviu herojės Agnieszkos Kosińskos knyga „Miłoszas Krokuvoje“. Autorei pasisekė ir viena, ir kita. Ji iš labai arti matė paskutinius Nobelio premijos laureato gyvenimo metus ir skrupulingai rašė dienoraštį. Ji buvo tapusi Miłoszų šeimos nare, jai buvo patikėti ne tik rankraščiai, laiškai, susitikimai, bet ir tokie buities iššūkiai kaip mokesčiai, sugedusi krosnis ar naujos užuolaidos. Kalbinau Agnieszką galvodama, kaip praturtintų mūsų milošiadą lietuviškai išleisti šie prisiminimai“, – tvirtina žurnalistė Jolanta Miškinytė.
In memoriam
• Tai – paskutinis talentingo skulptoriaus Romualdo Kvinto, draugų bei artimųjų draugiškai vadinto Romkiu, ir jo bičiulio Ingo Bautrėno pašnekesys, atveriantis, kaip kūrėjas priekabiai vertino savo darbus, kad jie jį erzindavo savo netobulumu, kad skulptorius stengėsi kurti tai, kas būtų arčiau žmonių. Apie ligą, kuri atimdavo vis daugiau menininko jėgų, bičiuliai tąkart beveik nekalbėjo.
Už ir prieš
• Nuomonę, tęsti ar stabdyti Matuko reformą, pateikia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Alina Jakavonienė ir psichologė Eglė Mirončikienė. Žurnalistei Virginijai Rimkuvienei vaiko teisių apsaugos specialistė teigia, kad socialiniuose tinkluose ar portaluose pasirodanti informacija, kad vaikas gali būti paimtas dėl pliaukštelėjimo, įskundus nedraugiškiems kaimynams, dėl to, kad jis nepaskiepytas ar tėvai su juo parduotuvėje kalba pakeltu balsu, yra melas. Vis dėlto, pasak jos, jei problemos būtų paliktos spręsti pačioms šeimoms, žalojami vaikai nesulauktų pagalbos. Psichologės Eglės Mirončikienės teigimu, dirbti reikia su visa šeima – vyru, žmona, vaikais, o ne išdraskyti juos, izoliuoti vieną nuo kito.
Prognozės
• Astrologė Lana Kutkytė įsitikinusi, kad ateities, net ir labai norint, tiksliai numatyti neįmanoma. Kiekvieno žmogaus individualus horoskopas rodo ne jo laukiančią sėkmę, o buvusių gyvenimų pasekmes, – viską užsidirbame patys. Žvelgdama į 2019-uosius, astrologė žurnalistei Virginijai Rimkuvienei teigia, kad viso Zodiako karaliais 2019 m. bus Šauliai. Ant jų kris gerosios karmos dovanos, bet jų kiekvienas gaus tiek, kiek nusipelnė.
Sėkmingų ir prasmingų 2019-ųjų!