Apie tai pranešė režisieriaus sūnus.
Trečiadienį režisieriui E. Nekrošiui būtų sukakę 66 metai.
Mišios už režisierių – lapkričio 21 d. 11:00 Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje.
Atsisveikinimas su velioniu – lapkričio 21 d. nuo 12:00 iki 20:00, „Meno Forto“ salėje, Bernardinų g. 8/8.
Karstas išnešamas lapkričio 22 d. 10:00.
Eimuntas Nekrošius bus laidojamas Šiluvos miestelio kapinėse.
Ir režisavo, ir vaidino
Eimuntas Nekrošius gimė 1952 m. lapkričio 21 d. Pažobrio k., Raseinių raj. 1978 m. – baigė Maskvos Lunačiarskio teatrinio meno institutą (GITIS).
Dirbo Vilniaus Jaunimo teatre, Kauno dramos teatre, Vilniaus Jaunimo teatre ir kt, Lietuvos tarptautiniame teatro festivalyje LIFE.
Nuo 1998 m. buvo teatro studijos „Meno fortas“ steigėjas ir meno vadovas.
E. Nekrošius įvairiuose teatruose yra pastatęs apie 40 spektaklių.
E. Nekrošius ne tik režisavo, bet ir pačiam teko vaidinti: 1983 m. atliko Stasio Girėno vaidmenį filme „Skrydis per Atlantą“ (rež. Raimondas Vabalas), Tėvo vaidmenį filme „Neapykantos pamokos“ (rež. Antanas Maciulevičius).
ELTA nuotr.
E. Nekrošiaus režisuoti spektakliai pelnė daugybę apdovanojimų.
1988 metais jis apdovanotas Jugoslavijos laikraščio „Politiki“ prizu už geriausią režisieriaus darbą, 1991 metais Taorminos menų komitetas (Italija) režisieriui skyrė Europos teatro sąjungos specialų prizą už nuopelnus teatro menui, 1994 metais E. Nekrošius pripažintas geriausiu metų režisieriumi, jam įteiktas Lietuvos teatro sąjungos prizas, tais pačiais metais - Tarptautinės Baltijos Asamblėjos meno premija, Taorminos menų komiteto ir Europos teatro sąjungos Naujosios Teatro realijos premija.
1995 metais festivalyje „Baltijskij dom“ E. Nekrošius apdovanotas už geriausią režisieriaus darbą, 1996-aisiais - Ubu premija už geriausią sezono spektaklį, parodytą Italijoje.
1997 metais režisieriui E. Nekrošiui skirta Nacionalinė kultūros ir meno premija, 1997, 1999, 2004 m. - prizai „Ausinė kaukė“ už geriausius užsienio spektaklius parodytus Rusijoje.
1998 metais E. Nekrošius vėl pripažintas geriausiu metų režisieriumi, jam skirtas Lietuvos teatro sąjungos prizas, po metų - Lietuvos Vyriausybės premija.
1999 metais jis - festivalio „Kontakt“ premijos laureatas (Torunė, Lenkija), dar po poros metų E. Nekrošiaus spektaklis geriausiu pripažintas Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) ir apdovanotas Mess festivalio prizu, skiriamu geriausiems spektakliams ir režisieriams.
2001 metais E. Nekrošius - tarptautinio K. Stanislavskio fondo premijos laureatas (Maskva, Rusija), 2003 metais jam įteikiamas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius, Kultūros ministerijos premija „Geriausiems sezono profesionalaus teatro menininkams“.
Po metų režisierius apdovanojamas specialiuoju žurnalistų ir teatro kritikų prizu „Auksinė kaukė“ už geriausią spektaklį, sukurtą Rusijoje, 2005 metais - Lietuvos instituto apdovanojimo „LT Tapatybė 2004“ Garbės raštu „Už Lietuvos teatro kultūros sklaidą“, 2008 metais - Nacionaline kultūros pažangos premija.
Režisieriaus biografijoje daugybė nepamirštamų spektaklių. 1977 metais E. Nekrošius Jaunimo teatre režisavo „Medaus skonį“, po metų - Kauno dramos teatre Sauliaus Šaltenio „Duokiškio balades“ ir Antono Čevhovo „Ivanovą”.
Jaunimo teatre daug metų rodyti E. Nekrošiaus režisuoti spektakliai „Katė už durų“, „Kvadratas“, „Pirosmani, Pirosmani“, roko opera „Meilė ir mirtis Veronoje”, spektaklis „Ilga kaip šimtmečiai diena“, „Dėdė Vania“ ir kiti, be kurių tiesiog neįsivaizduojamas Lietuvos teatro pasaulis.
Paskutiniaisiais režisieriaus kūrybos metais Meno forte rodyti E. Nekrošiaus režisuoti spektakliai pagal Dantę Alighieri „Dieviškoji komedija“ ir „Rojus“, 2014 metais - „Jobo knyga“, 2015 metais Lietuvos nacionalinio dramos teatro scenoje rodytas Aleksandro Puškino „Borisas Godunovas“, Meno forte - „Bado Meistras“ pagal Franzą Kafką. Adomo Mickevičiaus „Vėlines” E. Nekrošius 2016 metais pastatė Varšuvos „Teatr Narodowy“ Lenkijoje.
Užuojautą reiškia valstybės vadovai
Užuojautą dėl žinomo teatro režisieriaus Eimunto Nekrošiaus mirties reiškia valstybės vadovai Dalia Grybauskaitė, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad tai didelė netektis ir visam teatro pasauliui, kuriame išskirtinis E. Nekrošiaus talentas atstovavo mūsų šaliai ir nuolat garsino Lietuvos vardą. Keturias dešimtis metų kiekvienas naujas režisieriaus sukurtas spektaklis tapdavo dideliu įvykiu tiek mūsų, tiek kitų šalių scenose.
E. Nekrošius savo kūryba kėlė didžiuosius būties klausimus ir kartu su aktoriais bei žiūrovais ieškojo mums visiems svarbių atsakymų. Prezidentė pabrėžė, kad mūsų atmintyje visam laikui išliks šie nepaprasti susitikimai teatre, išskirtiniai spektakliai, kas kartą reikalaudavę ypatingo širdies ir minties darbo.
Režisieriaus nuopelnai Lietuvai buvo įvertinti Nacionaline kultūros ir meno premija, Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi ir daugeliu kitų apdovanojimų ir premijų.
Dėl šios netekties šalies vadovė pareiškė užuojautą E. Nekrošiaus šeimai, draugams, kolegoms ir visai Lietuvos meno ir kultūros bendruomenei.
Seimo ir savo vardu nuoširdžią užuojautą artimiesiems reiškiantis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad visuomet būsime dėkingi už galimybę matyti ir vertinti šio menininko darbus.
„Eimuntas Nekrošius išėjo netikėtai. Jis dovanojo Lietuvai nepaprastai didingus kūrinius, spektaklius, kuriuos buvo garbė ir prestižas žiūrėti. Tai, su kokia estetika jis perteikė literatūrinę emociją ant scenos, buvo išskirtinis režisieriaus talentas“, - sako parlamento vadovas.
Seimo Pirmininkas giminaičio gedinčiam kolegai, Seimo pirmininko pavaduotojui Arvydui Nekrošiui, ir šeimai bei artimiesiems linki tvirtybės ir dvasios paguodos šią sunkią netekties akimirką.
Ministras pirmininkas S. Skvernelis nuoširdžiai užjaučia Velionio šeimą, artimuosius, meno bendraminčius ir bendražygius, visą teatro bendruomenę.
„Netikėtai ir skaudžiai netekome garsaus menininko, žymaus režisierius Eimunto Nekrošiaus. Šios iškilios asmenybės originalia ir įtaigia kūryba žavėjosi Lietuvos bei pasaulio teatro meno gerbėjai, jo darbai pažymėti Nacionaline kultūros ir meno premija, įvertinti įvairiais tarptautiniais apdovanojimais. Tai milžiniška netektis visai Lietuvos kultūrai“, - rašoma premjero užuojautoje.