Inteligentiškos, gražios lietuvių šeimos ateities svajonės sugriūva per vieną naktį – kai jie sukišami į gyvulinius vagonus ir išgabenami į Sibirą su tūkstančiais kitų lietuvių. Niūrūs vaizdai, akinančios šalčio surakintos Laptevų jūros platybės, alkis ir mirtys atrodo labai realistiškai, tačiau negali nematyti ir pro visa šią debesų pilkumą besismelkiančių meilės ir vilties spindulių. Gražią dviejų jaunų žmonių meilės istoriją lydi Jūratės ir Kastyčio legendos leitmotyvas, tik neaišku, kuri iš dviejų galimų pabaigų jų laukia – skausmingoji ar laimingoji. Dvilypumas lydi ir ukrainiečio NKVD karininko meilę nuostabaus grožio lietuvei tremtinei, dviejų vaikų mamai ir nežinia kur dingusio profesoriaus gyvanašlei Elenai. Kas jis – budelis ar tik dar viena negailestingos sistemos auka?
Sunku nustebinti lietuvius dar viena istorija apie Sibiro tremtį – per pastaruosius dešimtmečius knygų, autentiškų dienoraščių, filmų čia tema būta ne vieno. Vis dėlto filmas „Tarp pilkų debesų“ yra kiek kitoks nei tai, ką esame įpratę matyti. Gal todėl, kad tai nėra lietuvių pasakojimas apie Lietuvą kitiems lietuviams, o didelis tarptautinės komandos sukurtas darbas pasaulinei auditorijai. Pradėkime nuo to, kad jis pastatytas pagal Amerikoje gyvenančios lietuviškų šaknų turinčios, bet lietuviškai nekalbančios rašytojos Rūtos Šepetys to paties pavadinimo romaną.
Anglų kalba parašytas romanas pasakoja skaudžiai autentišką į Sibirą ištremtos lietuvių šeimos istoriją. Filmo režisierius – Los Andžele gimęs ir užaugęs lietuviškai kalbantis Marius Markevičius. Scenarijus autorius – nieko bendra su Lietuva neturintis britas Benas Yorkas Jones, prodiuseris – lietuvis Žilvinas Naujokas. Tokia pat marga ir aktorių komanda. Pagrindinius vaidmenis atlieka „Auksinio gaublio“ ir BAFTA apdovanojimus laimėję garsūs aktoriai: britė Bel Powley („Paauglės dienoraštis“), norvegė Lisa Loven Kongsli („Force Majeure“), suomis Peteris Franzénas, švedas Martinas Wallströmas, epizodiniuose vaidmenyse – lietuviai Aistė Diržiūtė, Gabija Jaraminaitė, Darius Meškauskas, Ramūnas Cicėnas ir kiti.
Nenuostabu, kad itin daug diskusijų kilo dėl filmo kalbos. Kodėl jo herojai, turintys lietuviškus vardus: Lina, Jonas, Elena, Andrius ir kt., kalba angliškai? Kodėl toks amerikietiškas rusų karių akcentas? Kodėl filmą visgi nutarta mūsų šalies žiūrovams dubliuoti lietuviškai, argi nebūtų užtekę titrų? Kita vertus, būtent šis kalbų ir akcentų Babilonas padeda užsienio žiūrovams surasti takus į tai, kas mums yra jau pernelyg pažįstama. Jiems istorija pasirodė tokia jautri ir stipri, kad net ir lietuviškai dubliuotą filmą žiūrėję užsieniečiai išėjo iš jo sujaudinti ir ašarodami, nors nesuprato nė vieno žodžio.
Filmo režisierius M. Markevičius teigė, kad nors jo auditorija yra visas pasaulis, jam labai svarbu, kaip filmas bus priimtas čia, Lietuvoje. Tam, kad jį galėtų pamatyti visi, ir – ypač vyresniosios kartos vis dar gyvai tremties istoriją menantys žmonės, nebuvo pasitenkinta vien lietuviškais titrais.
Jaunesniems rekomenduojama filmą žiūrėti originalo kalba.
Tai, kad Rūta Šepetys užaugo ne Lietuvoje, padėjo visam pasauliui pristatyti mūsų istoriją kaip naują ir negirdėtą. Rašytoja teigė, kad daug kas iš jos draugų, pamatęs filmą ir perskaitęs knygą, atsiprašė ir prisipažino pirmąsyk sužinoję apie tai, kas iš tiesų vyko Lietuvoje pokariu. Tai, kokį genocidą Stalinas vykdė okupuotose kraštuose, buvo atradimas ir filmo scenarijaus autoriui Benui Yorkui Jonesui. Pasak jo, JAV ir likęs Vakarų pasaulis į Sovietų Sąjungą vis dar žiūri pro rožinius akinius, kaip į savo sąjungininkus, II-ame pasauliniame kare padėjusius laimėti kovą prieš nacizmą. Tad šis filmas gali priversti žmones perskaityti istoriją iš naujo.
Filmo siužeto pagrindu tapusi jaudinama, šiek tiek holivudiška meilės, vilties, ištikimybės ir netekčių kupina drama padėjo pasiekti net tų žmonių širdis ir protus, kurie istorija nesidomi. Pasaulinė „Tarp pilkų debesų“ premjera įvyko JAV, Los Andželo kino festivalyje, jos metu seanso salė buvo pilna. Į festivalio premjerų programą filmas buvo įtrauktas kartu su kitais 9 JAV ir D. Britanijoje sukurtais filmais. Tai pirmas toks masiškas, tokį didelį (daugiau nei 4,5 milijono eurų) biudžetą turintis filmas apie Lietuvą. Filmas buvo statomas 5 metus.
Lietuvos kino teatruose „Tarp pilkų debesų“ pradedamas rodyti nuo spalio 12 d.