Mitybos specialistas: nepagydomą autoimuninę ligą išsigydžiau vien drastiškai pakeistos mitybos dėka

Sportininkas, sporto treneris, mitybos specialistas Andžej Michmel gyvūninės kilmės maisto nevartoja jau beveik penkerius metus. Vyras tikina, kad pasikeitusi mityba yra tai, kas jam padėjo išsigydyti ligą, kurią gydytojai įvardija kaip nepagydomą.

Šeštadienį, rugsėjo 8 d. Kaune vyksiančio augalinio maisto festivalio „Vegfest LT Kaunas“ metu paskaitą „Energija, sveikata, motyvacija: kaip jų pasiekti?“ skaitys žinomas Lietuvos sportininkas, sporto treneris ir mitybos specialistas A. Michmel. Su juo kalbamės apie pagrindines ligų priežastis, taisyklingą mitybą, sportą ir kitas temas.


Papasakok kaip prasidėjo tavo sportinė karjera?


Kai buvau mažas, labai daug judėjau – tiek kieme, tiek namuose. Vėliau į mokyklą atėjo dziudo treneris ir pakvietė sportuoti – sutikau: šis užsiėmimas man pasirodė rimtas ir atsakingas. Po 5 sportavimo metų bei pasiekto žalio diržo, atradau fechtavimą (pasekiau vyresniojo brolio pėdomis): tai buvo gerokai linksmesnė bei draugiškesnė sporto šaka. Dar vėliau, jau studijų laikais (Kauno kūno kultūros institute, dabartiniame Lietuvos sporto universitete, studijavau edukologijos bakalaurą), pradėjau sportinės aerobikos karjerą, kurioje ir pasiekiau didžiausių rezultatų: esu 6 kartus Lietuvos čempionas, 3 kartus Lietuvos studentų universiadų nugalėtojas, trijų sportinės aerobikos Pasaulio čempionatų dalyvis (Prancūzijoje, Olandijoje bei Australijoje). Visgi, po paskutiniojo čempionato supratau kaip stipriai organizmą žaloja didysis sportas ir nusprendžiau keisti veiklą – tapau treneriu. Be to būtent tuomet pradėjau domėtis sveika gyvensena.


Kas įvyko, kad nusprendei kardinaliai pakeisti savo mitybą?


Pastebėjau, kad dažniausiai žmonių pokyčiai įvyksta po kokių nors nelaimių. Man nutiko labai panašiai. Prieš keletą metų atsirado problemų su oda, kentėjau kurį laiką, tai labai vargino, leidau pinigus vizitams pas gydytojus bei vaistams, kurie nė trupučio negelbėjo. Pradėjau gilintis daugiau ir sužinojau, kad šių problemų šaknys yra visai ne oda, o sutrikusi skydliaukė. Išsityriau nuodugniai ir gavau diagnozę: hipertiroiditas. Tai rimta autoimuninė liga, gydytojų laikoma nepagydoma, o ja sergantiems visą gyvenimą tenka vartoti hormoninius vaistus. Ką??? Sirgti visą gyvenimą ir dar vartoti stiprų pašalinį poveikį turinčius vaistus??? Nęsamonė – man tai nepriimtina. Vaistų atsisakiau ir ėmiau pats domėtis kaip šią ligą gydyti. Ieškodamas informacijos radau labai daug šaltinių, rekomendavusių augalinę mitybą. Jau kitą dieną nustojau valgyti mėsą, pieno produktus – ir nepraėjus nė savaitei pajutau pagerėjimą. Be to atsirado daugiau energijos, pagerėjo miegas, dingo pilvukas – grįžti prie senos mitybos neliko jokio noro.

Taigi, liga stipriai pakoregavo mano įpročius ir netgi pakreipė gyvenimą kita linkme – jau kurį laiką skaitau paskaitas mitybos tema, organizuoju kursus.


Andžej Michmel su šeima
Andžej Michmel su šeima
Asmeninio albomo nuotr.


Kiek laiko esi veganas ir kaip pasikeitė tavo savijauta?


Gyvūninės kilmės maisto nevartoju jau beveik penkerius metus. Šiuo metu einu žaliavalgystės link – bent 80% mano vartojamo maisto yra termiškai neapdorotas – tik valgant tokį mūsų kūno ląstelės gauna reikiamų medžiagų. Priešingu atveju nesuvirškintas virtas, keptas maistas kūne virsta toksinais ir gleivėmis, užkemša kraujagysles, ypatingai kapiliarus, kaupiasi ant žarnyno sienelių.


Pasak žymaus japonų gastroenterologo Hiromi Shinya, mes gimstame su maždaug 5000 fermentų ir kuo greičiau juos išnaudojame, tuo greičiau senstame ir galų gale nuo ligų mirštame (pasaulyje oficialiai dar nėra buvę atvejo, kad žmogus mirtų nuo senatvės). Tad jeigu maistas bus žalias, termiškai neapdorotas, jūs tuos pačius fermentus gausite iš maisto „už dyką“, t.y. savų fermentų naudosite gerokai mažiau. O tai ir yra geros sveikatos bei ilgaamžiškumo garantija.


Mano paties savijauta pasikeitė kardinaliai: jaučiuosi kaip ant sparnų, turiu gražų, stiprų kūną (atkreipkite dėmesį kaip atrodo dauguma 45 metų vyrų), sveiką odą, ir svarbiausia - pilnai atsikračiau rimtų skydliaukės problemų. Tai tiesiog neįtikėtina! Mano šeimos gydytoja (ta pati, kuri buvo „išrašiusi“ gerti hormonų), pamačiusi mano tyrimų rezultatus, atsistojo ir paspaudė ranką – sakė, kad tai pirmasis atvejis jos karjeroje, kai žmogus mitybos pagalba išsigydė šią rimtą autoimuninę ligą.


Kas įkvėpė įkurti sporto klubą „Fankas“?


Grupines treniruotes pradėjau vesti dar 1995 m. ir iš karto tapau labai populiarus. Tuomet ir kilo mintis įkurti sporto klubą (jų Kaune tuo metu buvo vos pora). Taip po kurio laiko gimė „Fankas“. Šis klubas įkurtas iš aistros sportui, o ne dėl noro užsidirbti kuo daugiau pinigų, kaip dabar kuriami sporto klubų tinklai. Suprantu, jų įranga naujesne, o salės – didesnės, tačiau jie niekuomet neturės to, ką turi „Fankas“ – tai istorija ir nuoširdumas. Kam šito trūksta – ateina būtent pas mus.


Ar klubo lankytojams rekomenduoji augalinę mitybą?


Tai labai skaudi tema. Per savo „augalines“ kalbas aš jau praradau daugiau kaip pusę klubo lankytojų. Deja, žmonės nesupranta ar nenori suprasti šios ypatingos mitybos subtilybių bei teikiamos naudos sveikatai. Arba, kol jie tai supras – „Fanko“ gali ir nebelikti. Supraskite, aš patardavau klientams mitybos klausimais daugelį metų: kiek gramų vištos valgyti, ir kokio riebumo varškę pirkti. Kuo tai baigėsi? Visi, kuriuos pažįstu, kaip vargo su sveikata bei išvaizda, taip ir tebevargsta. Man tikrai gaila. Per kiekvieną treniruotę kalbu apie augalinės mitybos niuansus bei naujienas, patariu kaip teisingai pasirinkti maistą, kaip atskirti kokybišką maistą prekybos centruose ir t.t. Džiaugiuosi, kai žmonės mano patarimus vertina. Pasaulyje jau daugelį metų žinoma apie augalinės mitybos pranašumus ir milijonai žmonių jais vadovaujasi. Tačiau Lietuvoje dar nesame taip pažengę.


Andžej Michmel
Andžej Michmel
Asmeninio albumo nuotr.


Kuo augalinė mityba pranašesnė sportuojant?


Jeigu pasidomėtumėte kas vyksta sporto pasaulyje, išsižiotumėte: labai daug pasaulinio lygio sportininkų maitinasi augaliniu maistu. Daugelis mišrių kovų kovotojų suprato, kad augalinio maisto dėka pagerėja ištvermė bei jėga, o svarbiausia – ir visi sveikatos rodikliai stipriai šokteli į viršų! Aišku, daug tokių žmonių dar nedrįsta apie tai garsiai kalbėti.


Paskaitykite apie tokias žvaigždes kaip Korinas Suttonas (kultūrizmas), Richas Rollas (triatlonas), Venus Williams (lauko tenisas), Kyrie Irwinas (krepšinis) – jūs tik pažiūrėkite, kaip jie atrodo! Ir aš jums paminėjau tik kelias sporto žvaigždes, o kiek yra paprastų žmonių, kuriems visi pavydi puikių formų, gražios odos ir puikios sveikatos.


Ar susiduri su žmonėmis, kurie vis dar įsitikinę, kad mėsa yra būtina geriems sportiniams rezultatams pasiekti? Ką jiems patari?


Jūs turbūt juokaujate! Toks jausmas, kad vien tokie žmonės aplink mane ir sukiojasi. Tai liūdina, bet tai realybė. Nuo senų laikų žmonės įsitikinę, kad mėsa reikalinga baltymams gauti, o vaisiai yra desertas. Mano nuomone, pasauliniu mastu tai kol kas stipriai nesikeis – žmonės yra ir fiziologiškai, ir psichologiškai prisirišę prie mėsos bei pieno gaminių. Gaila, bet jie patys apie tai nežino. Sustabdykite pirmą pasitaikiusį žmogų gatvėje ir paklauskite kas yra kazomorfinas arba galaktozė - vienas iš 1000 galbūt žinos. Kiti tikrai ne. Karvės fiziologija sutverta taip, kad kai ji maitina veršiuką, hormonų dėka į pieną išskiriama speciali medžiaga – kazomorfinas, tai viena iš morfino dalių. Tikslas – kad veršiukas gertų motinos itin specifinės sudėties pieną ir augtų labai greitai (ypatingai – bendra kūno masė, kanopos ir ragai): 4 kartus greičiau nei žmogaus kūnas. Įsivaizduokite kai jūsų vaikas geria karvės pieną arba valgo tokius produktus kaip jogurtas ar varškė: jis gauna ne tik stiprią morfino dozę, bet ir visiškai nesuvirškinamo pieno cukraus – galaktozės. Ji nusėda mūsų sąnariuose bei akies obuolyje. Tai vyresniajame amžiuje gresia artrozėmis bei artritais, osteoporoze bei visišku apakimu. Ar matėte kaip atrodo mūsų močiučių pirštų sąnariai? Tai kaimiško pieno gėrimo pasekmė. Aš jums papasakojau tik vieną faktą, o jų yra šimtai. Ir sportininkai ir paprasti žmonės valgė, valgo ir valgys gyvūninės kilmės produktus dar ilgai. To pasekmė – ligos ir ankstyva mirtis. Vien kai pasikalbu su treneriais, man šiaušiasi plaukai: jie iki šiol ir save ir kitus maitina tais pačiais „senais“ principais: 200 g krūtinėlės, 250 g varškės, 100 g riešutų ir kitokių nesąmonių. Deja, bet jie tą patį rekomenduoja ir savo klientams. Liūdna, bet tai realybė ir kuo greičiau jūs ją perprasite, tuo greičiau išsaugosite savo sveikatą ir, galbūt, gyvybę.


Nuo ko patartum pradėti žmonėms, norintiems pakeisti savo mitybą į išskirtinai augalinę?


Pati svarbiausia pradžia – tai knygos. Skaitykite kuo daugiau ir kuo dažniau. Žinios yra totali jėga, ir tai, kas susiję su jūsų sveikata, jūs tiesiog privalote žinoti.


Kitas puikus informacijos šaltinis yra internetas. Taip, ten labai daug klaidingos informacijos, bet laikui bėgant susiformuos bendras vaizdas kas yra „geras“ maistas, o kas – ypatingai žalingas.


Maisto pasiūla yra labai didelė, ir didžioji jo dalis – nesveika, tačiau galvą ant pečių turime ne tam, kad neprilytų į pilvą. Suprantu, kad žinių gali trūkti, tačiau kai jos pasiekia, jokio pasiteisinimo nebegali būti.


Ko rekomenduotum valgyti ir ko vengti veganams, kurie nori būti sveiki ir stiprūs? Jau dabar žinome, kad veganiško maisto pasirinkimas didėja, deja ne visas veganiškas maistas yra palankus sveikatai.


Aš pilnai pritariu veganų judėjimui ir einu su juo koja kojon. Tikrai nepritariu nei žemės niokojimui (per gyvulininkystę), nei gyvūnų žudymui vardan egoistiškų paskatų. Tai tiesiog žiauru. Bet veganai tikrai turi sveikatos bėdų ir aš žinau kodėl. Visų pirma, pradedantieji veganai daro per staigius pokyčius savo mityboje. Visas mūsų kūnas dirbo vienokiu režimu, o dabar staiga kitokiu.


Nepamirškite, kad kol valgėte gyvūninį, termiškai apdorotą, negyvą maistą, jūsų žarnyno sienelės, tikėtina, buvo „nuklotos“ storu gleivių sluoksniu. O tai reiškia, kad net jeigu valgysite kokybišką, gyvą maistą, jis nepasisavins. T.y. vien sveiką maistą valgyti neužtenka. Būtina kūną valyti nuo toksinų ir gleivių. Tam yra daug technikų. Taigi pasikartosiu, jokių staigių pokyčių mityboje, plius reikalingos organizmo detoksikavimo technikos.


Trečias dalykas – jeigu nesportuosite, blogai baigsis. Žmogaus širdis stiprėja tik tam tikromis specifinėmis sąlygomis, o žmogaus raumenys turi būti nuolat judinami, tai pagreitina medžiagų apykaitą, toksinų ir gleivių šalinimą, judėdamas žmogus tampa ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai stipresnis. Oda yra svarbus šalinimo organas – per prakaitą pasišalina nemažai kenksmingų medžiagų. Rekomenduoju ir įvairias vandens procedūras, pirtį.


Tavo gyvenimo būdas labai aktyvus, ar vis tik atostogaujate su šeima? Kur mėgstate lankytis atostogų metu?


Tikrai labai aktyvus, kartais pagalvoju – per daug aktyvus. Dėl to labai mėgstame atostogas. Viename interviu papasakojau apie savo utopinę svajonę – atostogas praleisti „viskas įskaičiuota“ viešbutyje, kuriame būtų tik augalinis maistas.


Šiaip kalbant apie atostogas mums patinka ten kur šilta, yra jūra ir baseinas. Tai – Turkija, Egiptas, Kroatija. Tiesą sakant, Kroatijoje dar nebuvome, bet jau seniai svajojame, ir garsiai ištarta svajonė galbūt greičiau išsipildys (juokiasi). Bet svarbiausia – ne kelionės kryptis, o laikas, praleistas kartu.


Gal turi patarimų žmonėms kaip maitintis vien tik augaliniu maistu kelionių ir atostogų metu?


O, tai nėra klausimas iš lengvųjų. Jei nėra susiformavę tinkami įpročiai, gali būti labai keblu. Mėsos ir pieno produktų geriau nevartoti visai, o ypač lankantis šiltuose kraštuose, taip pat reikėtų vengti ir bet kokio sintetinio maisto. Geriausias būdas – valgyti daug vaisių ir daržovių. Net jei aplink stalai nukrauti saldumynais, pirmiausiai prisivalgykite vaisių ir daržovių, ir jei skrandyje dar liko vietos – saikingai suvalgykite jų. Jokiu būdu nedarykite atvirkščiai – taip ne tik prisikimšite šlamštmaisčio, bet dar ir sukelsite galingus rūgimo procesus.


Ar galėtum išvardinti žinomus pasaulyje žmones, kurie įkvepia ir motyvuoja tave judėti šia teisinga linkme toliau? O gal kaip tik tave motyvuoja noras padėti žmonėms, kuriems sunku dėl sveikatos?


Asmeniškai man didžiulę įtaką padarė tokie rusų augalinės mitybos grandai, kaip Jurij Frolov, Michail Sovetov, Roman Milovanov, Aleksandr Ugolev, o taip pat Polis Bregas ir kiti. Šiuo metu apstu informacijos ir knygose, ir internete. Gyvename informacijos (tikrai ne akmens) amžiuje, tad nerkite į žinių jūrą. Paminėti autoriai mane labai stipriai paveikė, man labai patinka ką ir kaip jie kalba ir rašo. Tai tikrai įkvėpė padėti ne tik sau, bet ir kitiems. Matau kaip visa sistema klaidina žmones. Ir, deja, nėra taip lengva tokiems žmonėms padėti. Susiformavę stereotipai jiems stipriai „aptemdo protą“ ir trikdo pamatyti ne tik tiesą, bet ir bendrą vaizdą. Pastebėjote, ką pagrinde reklamuoja TV? – Vien tik vaistus ir maistą! Užsibrėžiau tikslą visais įmanomais būdais šviesti žmones, padėti jiems suprasti kas yra kas. Toliau tegul jie patys sprendžia ką daryti: ar gyventi nuolat sergant ir anksti mirti, ar mėgautis puikia sveikata ir energijos gausa bent iki 100 metų.


Ar turi kokį specialų receptą tiems momentams, kai jauti, jog pritrūksi energijos ar motyvacijos paprastiems darbams ar sportui?


Vaisiai, vaisiai ir dar kartą vaisiai. Tai pats naudingiausias, ypatingai sveikas maistas mūsų kūnui ir sielai. Vaisiai turi tinkamos formos angliavandenių, taip pat tinkamą kiekį riebalų bei baltymų, galybę vitaminų ir mineralų. Minėjau anksčiau – bet koks termiškai apdorotas maistas ne tik, kad neduoda, bet ir atima energiją. Tad jeigu pritrūkote energijos – tai jūsų blogų mitybos įpročių pasekmė. Jūs man paaiškinkite šį fenomeną: kai aš pasnikauju daugiau nei 30 valandų (jau du metus tai darau kartą per savaitę) ir tuo metu turiu ne mažiau kaip dvi intensyvias treniruotes, kaip aš tą dieną ištveriu? Mūsų kūnai turi itin didelius rezervus, jūs tik jų su savo virtu-keptu maistu neišnaudokite anksčiau laiko. O motyvacija atstatoma labai lengvai – pažiūrėkite kokį gerą trumpą video apie mitybą ar apie sportą, ar net apie ligotus žmones, arba tiesiog pažiūrėkite į save veidrodyje visu ūgiu ryte. Greitai suprasite, kad jūs tikrai nenorite būti tarp tų, kurie daug serga, neturi energijos, gėdijasi savo kūno ir viskuo skundžiasi.


Na ir galiausiai, ar turi dar kokių įdomių planų ateičiai?


Svajoju atsistoti prieš didžiulę publiką ir taip „užmotyvuoti“ žmones, kad kai jie grįžę namo visiems laikams išmestų iš šaldytuvų visas dešras ir sūrius. Taip pat svajoju parašyti knygą.

---

Augalinio maisto festivalis „Vegfest LT Kaunas“ vyks šeštadienį, rugsėjo 8 d. Nepriklausomybės aikštėje prie soboro nuo 10 iki 18 val., nemokama Andžej Michmel paskaita vyks Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje nuo 16 val. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis