Populiariausi straipsniai:
- V. Baublienė: apie apsirijimus ir pavasarį
- Stiklinė vandens padės išvengti insulto ir infarkto
- Kaip įrengti darbo vietą, kad jus lydėtų sėkmė
- Laimėkite naująjį kremą nuo senėjimo
- Vištienos ir pievagrybių suktinukai
Žinant Marijos likimą, ypač jaudina jos tėvo žodžiai apie ją laiške jo tetai Aleksandrai Andrejevnai.
„Mašai, kurios gimdymas vos nekainavo Soniai gyvybės, – dveji. Ji – silpnas, ligotas vaikas. Kūnas baltas kaip pienas, balti garbanoti plaukai, keistos žydros akys, keistos dėl gilios, rimtos išraiškos. Labai protinga ir negraži. Ji bus mįslė. Ji kentės, ji ieškos ir nieko neras, visada sieks to, kas sunkiausiai pasiekiama.“
Marjos Tolstojos (1871-1906) gimimas buvo pirmo rimto konflikto tarp Levo Tolstojaus ir jo žmonos Sofijos priežastis. Maitindama krūtimi vienerių metų sūnų Levą, Sofija suprato, kad vėl laukiasi, o tai jos nepradžiugino. Jai pabodo gimdyti ir maitinti krūtimi, jai pabodo jaustis veisline patele, o ne moterimi. Paskui per anksti gimdydama Mašą ji vos nemirė. Gydytojai patarė jai daugiau negimdyti, tačiau jos vyras buvo kategoriškai prieš – jis negalėjo įsivaizduoti santuokinio gyvenimo be vaikų gimimo, tad pora vos neišsiskyrė.
Knygoje „Tolstojaus vaikai“ Sergejus Michailovskis Tolstojus rašo, kad Mašos vaikystė „prabėgo nepastebėta triukšmingų vyresnių brolių ir seserų būryje – Sergejaus, Tatjanos, Iljos ir Levo, kuris elgėsi su ja kaip su pelene – palikdavo sunkiausius darbus“. Vaikystė išmokė ją nevengti sunkaus darbo.
Pusiau juokais, pusiau rimtai žmonės sakydavo, kad Maša serga psichine liga „kaip norite“, kitaip tariant, visada daro tai, ko iš jo nori kiti, o ne ko nori ji.
Marija nuo pat ankstyvos vaikystės sekiojo paskui Tolstojų tarsi šešėlis. Paauglystėje ji perimdavo visus jo naujus sumanymus, tapo griežta vegetare. Ji užrašinėdavo Tolstojaus tekstus, tvarkydavo jo korespondenciją, tvarkydavo visus reikalus su jo mokiniu, leidėju Vladimiru Čertkovu. Ji dažnai konfliktuodavo su V. Čertkovu iš pavydo dėl artimų jo ir jos tėvo santykių. Na o vyriausioji Tolstojaus duktė Tatjana pavydėjo artimo tėvo ryšio su Marija.
Marija buvo vienintelis užaugęs vaikas, su kuriuo Tolstojus galėjo būti jausmingas ir leido jai būti jausmingai jo draugijoje. Šiaip rašytojas niekada nerodė vaikams švelnumo. Taip nutiko veikiausiai dėl švelnaus Mašos būdo – ji visada buvo užjaučianti, linksma, visada pasirengusi padėti.
Trečias Mašos gerbėjas buvo kuklus muzikos mokytojas Nikolajus Zanderis. Jis sulaukė mandagaus Tolstojaus laiško, kuriame šis atmetė jaunuolio kandidatūrą. Nepaisant viso kito, N. Zanderis buvo žemos kilmės. Bet Marija šį kartą buvo atkakli – ji slapta susitikinėdavo su N. Zanderiu, kuo negalėjo patikėti jos tėvas. Romanas baigėsi, kai 26 m. Marija įsimylėjo Tolstojaus sesers Marijos anūką princą Nikolajų Obolenskį. Nors ir princas, Nikolajus neturėjo nė skatiko, tačiau buvo geras žmogus ir mylėjo Mašą. Jie galėjo būti laimingi kartu, tačiau Marija, kaip ir jos sesuo, vieną po kito gimdė negyvus kūdikius. Sofija Andrejevna buvo įsitikinusi, kad jos duktė netenka kūdikių, nes yra vegetarė, o anyta Jelizaveta Obolenskaja manė, kad marčia susigadino sveikatą sunkiai dirbdama laukuose su valstiečiais. Kartą, kai kaime kilo gaisras, ji iki juosmens stovėjo šaltame vandenyje ir padavinėjo kibirus. Na, šiaip ar taip Marijai nepavyko pagimdyti sveiko kūdikio.
Tėvas gailėjo mylimiausios dukters, bandė ją paguosti, tik darė tai keistu būdu. Pavyzdžiui, po dar vieno nesėkmingo gimdymo jis jai parašė: „Materialiu požiūriu tai liūdna, tačiau naudinga tavo dvasiniam gyvenimui...“
1906 m. būdama 35-erių m. Masha mirė nuo plaučių uždegimo. Ji mirė tėvui ant rankų, šis nesitraukė ne per žingsnį nuo jos lovos.
****
Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!