Mokslai nesisekė
Leonidas Kuravliovas gimė 1936 m. Maskvoje. Jo vaikystė buvo labai sunki. Jis anksti neteko tėvo, o 1941 m. jo motina buvo neteisingai apkaltinta ir išsiųsta į Sibirą. Čia ji su Leonidu gyveno kelerius metus, kol galiausiai grįžo į gimtąją Maskvą... Mokykloje Leonidas mokėsi ne itin gerai. Ypač sunkiai jam sekėsi tikslieji mokslai – matematika, chemija ir fizika. Kaip prisipažįsta pats Kuravliovas, tai ir turėjo įtakos jam renkantis profesiją. Kartą jo sesuo juokais patarė jam stoti į Valstybinį Rusijos S. A. Gerasimovo kinematografijos institutą (VGIK), nes ten esą tikrai nereikės laikyti nė vieno jo taip nemėgstamo dalyko egzamino. Leonidas taip ir padarė... Visa plati giminė nustebo, kad Lionia nusprendė tapti aktoriumi: „Štai Kuravliovai turi vieną sūnų, ir tas trenktas!“
„Aš ir į institutą įstojau tik iš antro karto, todėl iš pradžių buvau baisiai susikaustęs. Antrame kurse Bibikovas net prašė manęs išeiti. Ir beje, teisingai patarė. Pedagogas tik įžengdavo pro duris, o aš jau imdavau drebėti. Ir kas čia gero? O kai jo nebūdavo, aš pradėjau reikštis: buvau kone pats populiariausias studentas kurse,“ - prisiminė Kuravliovas.
Leonido Kuravliovo debiutas kine įvyko dar jam besimokant institute, jo pirmas filmas – „Šiandien atleidimo nebus“ – pasirodė 1958 m. O jau nuo septinto dešimtmečio vidurio prasidėjo L. Kuravliovo žvaigždiniai vaidmenys. Jo mėgstamiausias – Vasilijaus Šukšino filme „Gyvena toks vaikinas“, kuriame jis suvaidino pirmą savo gyvenime pagrindinį vaidmenį – įkūnijo vairuotoją Pašką Kolokolnikovą.
O be šio vaidmens buvo Afonia, Žoržas Miloslavskis, Šura Balaganovas, Rūkytas, Choma Brutas ir daugybė kitų jį išgarsinusių vaidmenų... Komedijose Leonidas Kuravliovas ekrane įkūnijo naivokai nuoširdaus, kiek nerangaus, atlapaširdžio vaikino įvaizdį. Jis vaidino ir V. Šukšino, ir L. Gaidajaus filmuose. Dažnai įkūnydavo ir dramatiškus bei klasikinius vaidmenis, daugelyje garsių filmų, tarp jų ir juostoje „Septyniolika pavasario akimirkų“.
L. Kuravliovas atsisakė gultis į lovą su Simonova
Vienai iš geriausių rusiškų komedijų „Afonia“ sukako 40 metų. Istorija apie žavų chaltūrininką girtuoklį patiko milijonams žiūrovų. Filmui net norėta skirti valstybinę premiją, bet neskyrė, nes pagrindinis veikėjas – alkoholikas.
Kai „Afonia“ pasirodė ekranuose, pasigirdo kalbų, kad pagrindiniai veikėjai realybėje užmezgė romaną, nepaisant 20-ies metų amžiaus skirtumo. Tačiau tuo metu Jevgenija Simonova buvo įsimylėjusi savo būsimą vyrą – aktorių Aleksandrą Kaidanovskį. Simonova ir Kuravliovas gražiai atrodė kadre ir gerai sutarė. Bet vos tik atėjo laikas vaidinti epizodą lovoje, prasidėjo sunkumai.
Atvirų scenų niekas ir neplanavo. Aktoriams tereikėjo paprasčiausiai apsikabinti, intymias vietas pridengus antklode. Bet Kuravliovas atsisakė nusirengti marškinėlius ir kelnes. „Aš ne koks kultūristas!“ – atkakliai priešinosi jis. Taip ir įlindo po antklode su kelnėmis ir marškinėliais. Filmavimo grupės nariai jį ragino: „Ženečka patraukli mergina, kada tau dar pasitaikys galimybė su tokia atsidurti lovoje!“
Daugelis galvojo, kad aktorius drovisi savo nesportiškos išvaizdos. Bet buvo ir kita versija: Kuravliovas nerimavo, kad gali sukelti Kaidanovskio pavydą, ir kad šis epizodas gali sugriauti jų laimę.
Galbūt taip ir buvo, juk aštuntojo dešimtmečio viduryje moralės normos gerokai skyrėsi nuo dabartinio požiūrio.
Užtat puikiai pavyko kita scena. Per šokius Afonia susipažįsta su apvalių formų mergina. Kad sukurtų reikiamą įspūdį, aktorei į liemenėlę įbėrė manų kruopų ir labai stipriai aptempė krūtinę. Greito šokio metu padidinta krūtinė ėmė taip šokinėti, kad visi filmavimo aikštelėje buvę vyrai net išsižiojo iš susižavėjimo.
Vedė kartą ir visam gyvenimui
„Gyvenimo tikslas man – mano šeima, žmona, vaikai, anūkai, – sakė aktorius. – Aš nesijaudinu dėl to, kad mažai filmuojuosi. Tai ne bėda. Svarbiausia išsaugoti savo veidą. Ir būti laimingu. Tik apie savo laimę nereikia pasakoti ant kiekvieno kampo – tai mano principas. Mano gimtadienio proga centrinis televizijos kanalas norėjo parodyti filmą apie mano šeimą, bet aš atsisakiau. Galiu tik trumpai pasakyti: „Mums viskas gerai!“
Tačiau ši idilija nutrūko netikėtai visiems šeimos nariams. 2012 m. balandį 75 m. Leonidas Kuravliovas išgyveno didelę tragediją. Eidama 72-uosius metus mirė jo sutuoktinė Nina, su kuria jis santuokoje nugyveno daugiau nei pusę amžiaus. Paaiškėjo, kad Nina Vasiljevna patyrė infarktą ir jį „pravaikščiojo“. Kai ji kreipėsi į ligoninę, buvo jau per vėlu. Gydytojai vis vien kovojo už jos gyvybę, atliko operaciją, kuri, deja, nepadėjo ir balandžio 5 d. Nina Kuravliova mirė. Palaidojęs žmoną Leonidas Kuravliovas visas sunyko, labai sulyso, akys įdubo... Jam tarsi dingo gyvenimo prasmė. Jiedu su Nina puikiai sugyveno, niekada nesigirdėjo jokių barnių, skandalų. Tai buvo tobula šeima. Nina Vasiljevna visada buvo pasitempusi, skoningai apsirengusi, maloni ir mandagi – nesimatė jokių ligos požymių.
Vaikų į aktorystę neskatino
Nina Vasiljevna ir Leonidas Viačeslavovičius susipažino dar besimokydami mokykloje. Kuravliovui buvo vos 16 metų, kai jis, atėjęs į čiuožyklą, pamatė gražią mergaitę, kuri iškart krito jam į akį. Jau tada jis buvo drąsus vaikinas ir nė nemanė slėpti savo jausmų – iškart susipažino su Nina. Bet susituokė jiedu tik po aštuonerių metų, kai Kuravliovui buvo 24 metai, o Ninai – 21. Nuo to laiko šeima aktoriui visada buvo svarbiausia. Kai devintajame dešimtmetyje jo populiarumas pasiekė apogėjų, jis vis vien stengėsi kiek įmanoma vengti vakarėlių ir kuo daugiau laiko leisti namuose. Bent jau niekada niekas nepastebėjo, kad Kuravliovas būtų užmezgęs kokį nesantuokinį romaną.
L. Kuravliovas labai norėjo, kad jo dukra tęstų aktorystės tradiciją. Kai ji stojo į teatro institutą, jis jai padėjo patarimais ir ateidavo į perklausas. Kartą netgi tarpininkavo, kad Jekateriną priimtų filmuotis filme, parūpinęs jai epizodą filme „Pati žaviausiai ir patraukliausia“ (ji vaidina merginą, kuri atveda pagrindinę veikėją į svečius pas „cirkininkus“). Bet daugiau dukrai Kuravliovas nepadėjo. „Visada mokiau vaikus priimti sprendimus savarankiškai, – sako Kuravliovas. – Todėl savo gyvenimo kelią jie pasirinko patys.“
Jekaterina paliko aktorystę, tapo psichologe. O aktoriaus sūnus Vasilijus jaunystėje svajojo tapti tenisininku. Kuravliovas šią idėją palaikė, pirko vaikinui įrangą, mokėjo už treniruotes. Bet galiausiai Vasilijus baigė autokelių institutą, kuriame dabar ir dėsto.
Aktoriaus žmona visą gyvenimą dėstė anglų kalbą. Ji niekada nesiekė viešumo, nedalyvavo renginiuose. Užtat namuose sukūrė garsiam aktoriui idealias sąlygas gyvenimui ir poilsiui.
Po žmonos mirties aktorius nesiskiria su medalionu, kuriame - mylimos moters portretas, ir neslepia iš tiesų svajojantis kuo greičiau susitikti su savo žmona.
Filmuotis atsisako
Dabar aktoriaus bute atsirado nauja šeimininkė – dukra Jekaterina. Anksčiau Katia gyveno atskirai nuo tėvų, nes ji turi du vaikus. Garsusis aktorius ne rečiau kaip kartą per savaitę lankė anūkus. Kaimynų teigimu, jis niekada neatvykdavo pas dukterį tuščiomis. Visada užeidavo į parduotuvę, pripirkdavo pilną rankinę produktų. Greičiausiai, norėdama palaikyti tėvą, Jekaterina nusprendė pagyventi tėvų namuose...
Legendinis aktorius, kuris nusifilmavo daugiau nei 250 filmų, ir kurio veidą žino ne tik Rusijos žiūrovai, dabar nieko neveikia „savo noru“.
„Esmė ta, kad nepakenčiu filmuotis serialuose vien dėl pinigų! – sako L. Kuravliovas. – Žmonės mane prisimena dėl vaidmenų geruose filmuose. Nesinori gadinti šio įspūdžio...“
Filmų, kuriuose suvaidino, pats L. Kuravliovas žiūrėti nemėgsta: „Nemėgstu savęs ekrane. Nors, žinoma, esu patenkintas savo darbu kine. Esu laimingas žmogus, dirbantis mėgstamą darbą.“
„Šiuolaikinis kinas blogas. Žinoma, būna kažkokių filmų, kurie sukelia rezonansą visuomenėje. Bet tai dabar reta. Daugumoje filmų pjaunama, šaudoma, žudoma, prievartaujama. Štai šito aš ir atsisakau. Aš sakau: „Vaikinai, šito man nesiūlykit.“ – „Mes jums gerai sumokėsim.“ – Nėra gamtoje tokių pinigų, už kuriuos aš, Leonidas Viačeslavovičius Kuravliovas, sutikčiau tai daryti!“