Apie rudens istorinius įvykius – su vaikais

Kasdienybės rutiną šeimoje išsklaidyti padeda šventės. Idėjas joms padiktuoti gali ne tik šeimos narių sukaktys, bet ir istoriniai įvykiai.

Edukacinė platforma vaikams ir jų tėvams „Mažųjų ekspertų mokykla“ kartu su istorike Živile Mikailiene dalijasi idėjomis, kokias istorines datas vertėtų paminėti rudenį ir kaip kalbėtis apie istoriją su ikimokyklinukais.

1. Rugsėjo 8 d. – Vytauto Didžiojo karūnavimo diena. „Nors 1430 m. rugsėjo 8 dieną planuota Vytauto Didžiojo karūnavimo ceremonija neįvyko, o kiek daugiau nei po mėnesio Lietuvos valdovas mirė taip ir nekarūnuotas, ši diena yra reikšminga Lietuvai“, – sako „Mažųjų ekspertų mokyklos“ ambasadorė istorikė Živilė Mikailienė.

Šią dieną su vaikais galite pasikalbėti apie Vytautą Didįjį, apie svarbiausią Lietuvos istorijoje Žalgirio mūšį, apie Lietuvos teritoriją, išplėstą net iki Juodosios jūros. Vytauto Didžiojo valdymo metu Lietuvoje paplito raštas, atsiranda didžiojo kunigaikščio raštinė, daugėja mūro statinių, į Trakus atvyksta pirmosios karaimų, totorių bendruomenės. Minėdami šią dieną vaikai gali atsispausdinti ir dekoruoti Vytauto karūną, surengti tėvams ar draugams vaidinimą.

2. Rugsėjo 16–18 d. Vilniuje vyks tautų mugė. Tai puiki proga papasakoti vaikams apie skirtingas tautas (jų Lietuvoje suskaičiuojama net 154!), nuo senų senovės sugyvenančias Lietuvoje. Jei nesinori nerti į mugės šurmulį, galite ir namuose pasigaminti dar neragautą kitos tautos patiekalą, pasigaminti populiarų rankdarbį, internete susirasti ir paklausyti dainų. Jei turite kitos kilmės pažįstamų ar giminaičių, aplankykite juos, pabendraukite.

3. Rugsėjo 28 d. – Gedimino diena. Šią dieną minima Vilniaus įkūrimo istorija. Turbūt visi prisimena legendą, kaip Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas susapnavo sapną apie Geležinį Vilką, staugiantį ant kalno. Paklausęs sapną išaiškinusio žynio Lizdeikos, Gediminas Vilniuje pastatė pilį ir įkūrė sostinę. Tai puiki diena aplankyti Gedimino pilį (galima ir virtualiai), pasidomėti Vilniaus ir kitų miestų, kuriuose buvo įsikūrusios senosios Lietuvos sotinės, istorijomis.

4. Rugsėjo 22 d. minėsime Baltų vienybės ir Saulės mūšio dieną. 1236 m. Saulės mūšyje susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė ir sunaikino į Kalavijuočių ordiną. Simboliškai ši diena minima uždegant ugnį aukščiausiose apylinkės kalvose ir piliakalniuose, prisimenant, kad baltų gentys tokiais signaliniais laužais įspėdavo viena kitą apie artėjantį priešą.

Šiemet Baltų vienybės diena sutampa su rudens lygiadieniu – metu, kai diena susilygina su naktimi. Ši diena taip pat minima su laužais, dainomis, pasirengiama ilgėjančioms naktims ir rudeniui.

5. Spalio 9 – Seimo rinkimai, o spalio 25 – Konstitucijos diena. Prieš 24 metus spalio 5 d. Lietuvos piliečiai referendume priėmė dabartinę Lietuvos Respublikos Konstituciją. Tai puikus laikas su vaikais pasikalbėti, kas yra Valstybė, konstitucija, įstatymas, referendumas. Tad spalio 9 einant balsuoti verta drauge pasiimti ir vaikus – nebus geresnio laiko pasikalbėti apie tai, kad valstybės valdyme dalyvaujame visi ir nuo mūsų mažo sprendimo prasideda dideli pokyčiai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis