7 žingsniai, padėsiantys nugalėti nenumaldomą potraukį saldumynams

Cukrus yra vienas tų maisto produktų, kurių sveikos mitybos specialistai pataria vartoti labai nedaug arba atsisakyti apskritai. Šie septyni žingsniai padės tai padaryti.

Kiekvienam mūsų yra taip nutikę – apima toks stiprus saldaus maisto troškimas, kad negalime nepasiduoti pagundai. Kraujyje staiga pakyla serotonino kiekis, jaučiamės energingesni, pagerėja nuotaika, bet neilgai trukus jis ir vėl nukrenta, sukeldamas dar didesnį mieguistumą nei prieš tai.


Sunku ignoruoti šį troškimą, bet yra keli būdai, kaip jį pergudrauti. Mitybos žinovas Liamas Mahoney portale redonline.co.uk pasidalino geriausiais savo patarimais.


1. Valgykite sveikus pusryčius


„Sveikuoliški pusryčiai gali teisinga linkme pakreipti visos dienos mitybos planą. Pusryčių patiekalai, kuriuose gausu cukraus, kaip kad saldinti kukurūzų dribsniai, turi daug angliavandenių bei cukraus, bet mažai skaidulų, taigi privers cukrų jūsų kraujyje staiga pašokti, o tada nukristi. Tai gali tapti priežastimi jau už kelių valandų nuo pusryčių apimančiam alkiui. Reikėtų stengtis valgyti pusryčius, kuriuose yra ir gerųjų angliavandenių, ir proteino, pavyzdžiui: be lukšto virti kiaušiniai ant pilnagrūdžio skrebučio su keliais gabalėliais avokado.“


2. Naudokite saldų skonį suteikiančius prieskonius


„Kai kurie prieskoniai gali patenkinti mūsų saldaus maisto troškimą ir apgauti smegenis, kad valgote cukrų. Moksliniai tyrimai parodė, kad cinamonas, kontroliuodamas gliukozės kiekį kraujyje, gali sumažinti cukraus poreikį. Jis puikiai tinka su įvairiomis košėmis, pabarstytas ant obuolio skiltelių ar kepintų daržovių. Gvazdikėliai, ženšenis ir vaistinė ožragė taip pat yra laikomi puikiais prieskoniais, galinčiais efektingai kontroliuoti cukrų kraujyje bei staiga užklumpantį saldumynų poreikį.“


3. Valgykite daržoves


„Dauguma žmonių net nepagalvotų, kad daržovės gali padėti kovoti su cukraus poreikiu, tačiau didelis kiekis vitaminų, kurių daržovės yra pilnos, gali padėti ilgesnį laiką jaustis sočiai, taigi ir atitolinti akimirką, kai užsinorime kažko saldaus. Daržovėse randama sveikųjų angliavandenių, kurie padeda ilgesnį laiką išlikti sočiai, o augalinės skaidulos reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Pasistenkite prie kiekvieno valgomo patiekalo pridėti nedidelį kiekį lapinių daržovių – špinatų arba lapinių kopūstų (Kale). Taip pat užkandžiams galite naudoti tokias saldžias daržoves kaip raudonąją papriką bei morką.“


4. Nukreipkite savo dėmesį kitur


„Dažniausiai noras suvalgyti saldumyną atkeliauja dėl nuobodybės, nerimo ar kitų emocijų. Kai pradedate jausti kylantį saldumynų poreikį, nukreipkite savo dėmesį į ką nors kitą – kartais tam, kad pamirštumėte apie šaldytuve padėtus ledus užtenka tiesiog išeiti pasivaikščioti ar nusimaudyti po dušu. Arba paprasčiausiai išsivalykite dantis – po to nebenorėsite užkandžiauti, nes dantų pasta pakeis skonį.“


5. Saldumo poreikį patenkinkite saugiai


„Kartais, kai jaučiate, kad tikrai norite kažko saldaus, atkreipkite dėmesį į tuos variantus, kurie turi naudos sveikatai, ar bent jau nėra jums kenkiančios. Saldūs vaisiai yra puiki alternatyva saldumynams, taip pat ir stevia – natūralus saldiklis, turintis nulį kalorijų ir esantis 300 kartų saldesnis už cukrų. Užkandis, kuriame susipina proteinas ir angliavandeniai ne tik patenkins saldumo poreikį, bet ir ilgam išlaikys jus sočią. Pavyzdžiui, avižų batonėlis su proteinu.“


6. Sulaužykite blogus įpročius


„Kai kurie žmonės nesijaučia pavalgę, jei po pagrindinio patiekalo nesuvalgo dar ir deserto. Tam, kad suvaldytumėte saldumynų troškimą, svarbu suprasti, kas jį sukelia ir ar šis veiksmas netapo jūsų įpročiu. Pavyzdžiui, jūsų vakarienėje gali būti daug druskos, o tai privers pasijusti, kad tiesiog privalote suvalgyti kažką saldaus tam, kad išlaikytumėte pusiausvyrą. Jei tai panašiau į įprotį, o ne į paprasčiausią norą, sugalvokite sprendimą, kaip jį sulaužyti. Šis proto treniravimo procesas leis išmokti pasitikti iššūkius priimant naujus sprendimus. Pavyzdžiui, jei nesijaučiate ramiai po vakarienės nesuvalgiusi kažko saldaus, pabandykite tiesiog išsivalyti dantis.“


7. Daugiau miegokite


„Pakankamas miegas optimizuoja energiją, mažina apetitą ir cukraus poreikį. Kai žmogus yra pavargęs, padidėja grelinas, hormonas, stimuliuojantis apetitą (dažnai vadinamas „alkio hormonu“) ir sumažėja leptinas, hormonas, kuris slopina apetitą. Tam, kad atgautumėme energiją, užsimanome saldumynų. Įsitikinkite, kad per parą miegate rekomenduojamas aštuonias valandas ir kad jūsų miego kokybė yra gera.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis