Ką daryti, kaip su tuo kovoti pataria Lieknėjimo ir sveikatingumo centro mitybos specialistas Tomas Lenart. Saldumynų troškimo atsiradimą įtakoja trys pagrindinės priežastys.
1. Stresas, psichologinės priežastys
„Dažniausiai tai yra stresas, psichologinės priežastys. Saldumynai suteikia psichologinio komforto jausmą. Suvalgius saldumynų kelias valandas jaučiamės geriau, nes kraujyje padidėja endorfino (laimės hormono) kiekis. Todėl mums ir norisi saldaus. Deja, vėliau tenka už tai „mokėti“ depresinėmis nuotaikomis, kai greitai pakilęs endorfino kiekis taip pat greitai ir nukrenta. Jei saldaus prisivalgome vakare, tai pasekmes nuotaikai dažniausiai pajuntame ryte, o vakare vėl kaip narkotinų norisi saldumynų. Laimės šuolis - trumpalaikis, sukauptos kalorijos - ilgalaikės“, – pasakoja Lieknėjimo ir sveikatingumo centro mitybos specialistas Tomas Lenart.
Šiuo atveju išvengti saldumynų padėtų koks nors prasiblaškymas. Rekomenduojama išbandyti šiltą dušą arba fizinį krūvį (pasivaikščioti, pabėgioti, nueiti į sporto salę). Taip pat naudinga būtų ir meditacija. Pagalvokite iš anksto, kaip galėtumėte apsisaugoti nuo streso. Daromės jautresni stresui, kai mums trūksta B grupės, C vitaminų, magnio, tad galima pagalvoti apie šių maisto medžiagų papildymą.
2. Alkis
Saldumynų norisi ir tada, kai išalkstame ir kraujyje nukrenta gliukozės kiekis.
„Tokiu atveju tiesiog reikia pavalgyti normalaus maisto. Tik tada, kai nebesame išbadėję, ir jei dar yra poreikis, galima suvalgyti šiek tiek saldaus ir iš karto šiek tiek pasportuoti arba pasivaikščioti lauke. Tai ne tik padidins sotumo jausmą, bet ir paspartins natūralią ir sveiką laimės hormono endorfino gamybą“, – pataria T. Lenart.
3. Maisto medžiagų trūkumas
Lieknėjimo ir sveikatingumo centro mitybos specialistas pasakoja, kad padidintą potraukį saldumynams gali įtakoti ir maisto medžiagų trūkumas: „Kai žmonės mažai valgo baltyminių produktų, dažnai padidėja noras valgyti saldaus. Tai dažna vegetarų, kurie nesubalansuoja mitybos, problema. Tad svarbu, kad mityba būtų pilnavertė. Potraukį saldumynams taip pat mažina chromas ir omega 3 riebiosios rūgštys“.
Blogiausiu atveju...
Jei jau žmogus ryžosi pasmaguriauti, prisipirko krūvą saldumynų ir prisėdo prie jų, vargu, ar ką bepakeisi. Tačiau tokiu atveju galima išmokti pakoreguoti saldumynų valgymą:
a) Turėti ribotą jų kiekį.
b) Valgyti kuo lėčiau, mėgaujantis. Kuo lėčiau valgysime saldumynus ir jie ilgiau bus burnoje, tuo mažesniu saldumynų kiekiu patenkinsime savo saldumo poreikį.
Jokiu būdu saldumynų nevalgykite prie televizoriaus, kompiuterio ar knygos. Nukreiptas dėmesys atbukina mūsų saldumo pojūtį ir pasitenkinimą, tad jų suvalgome daugiau.
c) Po nedidelio saldumynų kiekio geriausia būtų užkąsti normalaus maisto, kuris neleistų gliukozės kiekiui kraujyje greitai nukristi. O dar geriau būtų normaliai pavalgyti prieš smaguriaujant.
d) Pasiplanuoti pasivaikščiojimą lauke, t.y. fizinį krūvį.