„Svarbu, kad visi vaistus vartojantys žmonės, taip pat vaistus skiriantys sveikatos priežiūros specialistai, pastebėję įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą (ĮNR), apie tai praneštų“, – teigia už vaistų saugumo stebėseną Lietuvoje atsakinga VVKT.
„Informacijos apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistinius preparatus rinkimas ir vertinimas yra vienas iš efektyviausių metodų, leidžiantis nustatyti naujas rizikas ir esant poreikiui numatyti bei taikyti papildomas rizikos mažinimo priemones“, – priduria VVKT.
Tarnyba primena, kad vaistus rinkai leidžiama tiekti tik įsitikinus, kad šie yra saugūs ir veiksmingi. Prieš registruojant vaistą, visada yra atliekamas vaisto naudos ir rizikos vertinimas. Remiantis tyrimais, vertinama galima šalutinio poveikio, kurį gali sukelti vaistas, rizika, taip pat rizika pacientui, jei liga negydoma. Vaistas registruojamas tik tuo atveju, jei įrodoma, jog vaisto nauda yra didesnė už jo riziką.
Vaistai yra stebimi nuo pat jų sukūrimo iki paskutinės rinkoje buvimo dienos. Pranešimai apie įtariamas ar patirtas nepageidaujamas reakcijas į vaistą padeda nustatyti retus, netikėtus ir kartais sunkius vaistinių preparatų šalutinius poveikius.
„Ši informacija leidžia apsaugoti pacientus nuo galimos žalos, o gydytojams – saugiau skirti vaistus“, – pastebi VVKT.
Visi gauti pranešimai apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistą yra labai atidžiai analizuojami. Remiantis naujai gautais duomenimis, gali būti keičiami vaistų informaciniai dokumentai, į pastaruosius įtraukiant informaciją apie naujas būkles, kurių atveju vaisto vartoti negalima, arba pacientą įspėjant apie naujus nepageidaujamus poveikius ar galimas sąveikas su kitais vaistais. Jei nustatoma, kad vaisto šalutinio poveikio keliama rizika yra didesnė už galimą naudą, vaisto registracija gali būti stabdoma arba panaikinama ir šis pašalinamas iš rinkos.
Informaciją apie galimus vaisto šalutinius poveikius galima rasti jo pakuotės lapelyje, kuris yra įdėtas į kiekvieno vaisto pakuotę, taip pat VVKT interneto svetainėje.
VVKT taip pat primena, kad sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistai (gydytojai, slaugytojai, vaistininkai), gavę informacijos apie įtariamą nepageidaujamą reakciją, kiek galima greičiau, bet ne vėliau kaip per 15 dienų nuo įtariamos nepageidaujamos reakcijos į vaistą atsiradimo ir (ar) informacijos apie tai gavimo dienos, turi pateikti VVKT Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą.
Šią savaitę Lietuva kartu su kitomis pasaulio valstybėmis dalyvauja kampanijoje „Vaistų saugumo savaitė“ (#MedSafetyWeek). Tokia kampanija rengiama jau aštuntus metus iš eilės, joje šiemet dalyvauja daugiau nei 80 šalių. Kampanija vyksta 53 kalbomis.