Kodėl plaukai auga ten, kur įprastai jų neturėtų būti?
Padidėjęs moters plaukuotumas tose kūno vietose, kuriose įprastai ilgi, tankūs ir vešlūs plaukai neauga, vadinamas hirsutizmu. Pats savaime hirsutizmas nėra liga, tačiau gali būti ligos simptomu. Tad kas gali sukelti šiuos ne itin malonius simptomus?
- Hormonų sutrikimai. Dažniausiai tai padidėjęs vyriškų hormonų, tokių kaip testosteronas, kiekis moters organizme. Vyriški hormonai stimuliuoja plaukų augimą.
- Policistinis kiaušidžių sindromas. Tai endokrininė liga, kuriai būdingas testosterono kiekio padidėjimas moters organizme.
- Vaistai. Kai kurie vartojami vaistai, pavyzdžiui, minoksidilis, gali sukelti hirsutizmą.
- Padidėjęs insulino lygis. Didelis insulino kiekis kiaušidėse stimuliuoja androgenų gamybą. O pastarieji gali paskatinti plaukų augimą tose, vietose, kur įprastai jie auga tik vyrams.
- Genetika. Kartais ši problema yra tiesiog paveldima.
Moterų savijauta dėl didelio plaukuotumo
Hirsutizmas gali paveikti moterų savigarbą ir net savivertę. Jos gali pradėti gėdytis savęs, vengti žmonių, atsisakyti pramogų ir apskritai užsisklęsti savyje bei izoliuotis nuo visuomenės.
Kaip atsikratyti nepageidaujamų plaukų?
Dažniausiai moterys yra linkusios naudotis tradicinėmis priemonėmis, tokiomis kaip depiliacija ir epiliacija. Tačiau šie būdai neužtikrina ilgalaikio rezultato. Kaip išeitis galėtų būti – lazerinės procedūros, kurios gali ženkliai sumažinti arba visiškai sustabdyti plaukų augimą nepageidaujamose vietose.
Vis dėlto, jei pastebite, kad ant jūsų kūno auga plaukai ten, kur jų neturėtų būti, tuomet pirmiausia reikėtų kreiptis į gydytojus. Be galo svarbu ištirti, kodėl turite didesnį kūno plaukuotumą ir ar tai nėra rimtesnės ligos simptomas.