Kaip susitaikyti su senatve: psichologų patarimai ir rekomendacijos

Senatvė – tai neišvengiamas gyvenimo etapas, kurį, nepaisant mūsų pastangų, visi pasieksime. Su amžiumi kyla naujų iššūkių, tokių kaip sveikatos problemos, socialinė atskirtis ar net mirties baimė. Todėl natūralu, kad senatvėje gali kilti nerimas ar liūdesys. Tačiau, pasak ekspertų, galime rasti būdų, kaip susitaikyti su šiuo gyvenimo etapu ir mėgautis geriausiais senatvės momentais.

Pripažinkite pokyčius


Visų pirma, svarbu pripažinti ir priimti senatvę kaip neišvengiamą gyvenimo dalį. Senatvė nėra bausmė ar nesėkmė – tai tiesiog dar vienas gyvenimo etapas, į kurį žvelgti reikėtų su pagarba ir pagarba sau pačiam. Būkite kantrūs sau ir išmokite save mylėti tokį, koks esate dabar.


Svarbu pripažinti ir priimti, kad senatvė yra natūrali gyvenimo dalis, kurios negalima išvengti. Psichologė Dr. Laura Carstensen iš Stanfordo universiteto sako: „Kai priimame savo amžių ir tai, kas su juo atėjo, mes galime susikoncentruoti į tai, kas mums yra svarbu ir ką galime padaryti su laiku, kuris mums dar liko.“


Užmegzkite socialinius ryšius


Nors kai kurie senesni žmonės gali jausti vienatvę, senatvė gali būti puiki proga užmegzti naujus ryšius. Tai gali būti bendruomenės grupės, savanorystė, arba tiesiog bendravimas su kaimynais. Bendravimas su kitais žmonėmis gali suteikti prasmę ir laimės.


Dr. Carstensen taip pat atkreipia dėmesį, kad svarbu išlaikyti socialinius ryšius senatvėje. „Gyvenime svarbiausia yra artimųjų ryšiai. Tai gali būti šeima, draugai ar bendruomenė.“


Raskite prasmingą veiklą


Galbūt turite pomėgių, kuriems anksčiau neturėjote laiko. Dabar yra puiki proga juos atnaujinti. Galite mokytis groti muzikos instrumentu, skaityti knygas, mokytis naujos kalbos arba tiesiog mėgautis gamta.


Kaip teigia psichologas Dr. Robert Butler, prasmės ieškojimas yra būtinas ilgo ir laimingo gyvenimo komponentas. „Tai gali būti darbas, hobis, mokslas, savanorystė, religija ar kūryba. Svarbiausia, kad tai būtų kažkas, kas jums suteikia džiaugsmo ir prasmės.“


Rūpinkitės savo sveikata


Senatvėje nepaprastai svarbu rūpintis savo sveikata. Tai reiškia mitybos, fizinio aktyvumo ir poilsio režimo laikymasis. Sveika gyvensena padeda ne tik gerinti fizinę būklę, bet ir stiprina psichologinę gerovę.


Psichologė Dr. Patricia A. Bloom iš Mount Sinai medicinos mokyklos teigia, kad sveikatos priežiūra yra svarbus elementas, norint pasiekti gražią senatvę. Tai apima tinkamą mitybą, mankštą, pakankamą miegą ir reguliarius sveikatos patikrinimus.


Mokykitės naujų dalykų


Psichologė Dr. Denise C. Park iš Texaso universiteto teigia, kad mokymasis yra gyvybiškai svarbus senatvėje. „Mokymasis naujų dalykų padeda išlaikyti smegenų veiklą ir gali pagerinti savijautą bei gyvenimo kokybę.“

 

Senatvė yra neišvengiama, tačiau tai nereiškia, kad ji turi būti nemaloni ar jos reikėtų bijoti. Atvirkščiai, tai gali būti laikotarpis, kai galima mėgautis gyvenimu, savo patirtimi ir išmintimi. Svarbiausia yra priimti senatvę su pagarba ir meile, o ne su baime ir neapykanta.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis