Sprendžia dažną moterų problemą
Idėja kurti inovatyvų daugiafunkcinį lubrikantą mokslininkėms kilo skaitant urologų rekomendacijas pacientų grupėms, patiriančioms dažnai pasikartojančias šlapimo takų infekcijas.
Mokslininkės teigia, jog beveik 40–50 proc. moterų per gyvenimą patiria bent vieną šlapimo takų infekcijos epizodą, todėl tai yra laikoma viena dažniausių moteris paveikiančių infekcijų. Šlapimo takų infekcija sukelia ne tik fizinių simptomų, bet ir prastina gyvenimo kokybę dėl psichologinio diskomforto.
Europos urologų draugijos gairėse nurodoma, kad dažnas moterų šlapimo takų infekcijas (cistitą) lemia seksualinis aktyvumas, spermicidų naudojimas, nauji seksualiniai partneriai ir kitos priežastys. Dažniausiai paveikiamos yra lytiškai aktyvios moterys.
LSMU mokslininkių kuriamas lubrikantas siekia mažinti šlapimo takų infekcijų, susijusių su seksualiniu aktyvumu, riziką. Mokslininkės pabrėžia, jog vienu produktu sprendžiamos dvi problemos – šlapimų takų infekcijų rizika ir lytinių santykių metu pasireiškiantis diskomfortas, susijęs su makšties sausumu.
Poveikį užtikrina natūralios kilmės ingredientai
Ieškodamos sprendimų minėtoms problemoms, mokslininkės išvystė intymiųjų gelių gamybos technologiją ir sukūrė prototipą su bruknių žaliavų funkcionaliaisiais junginiais: proantocianidinais, benzenkarboksi rūgštimi, manoze bei gamtinės kilmės polisacharidais.
Produkte mokslininkės pritaikė natūralios kilmės antibakterinio poveikio funkcines frakcijas, kurios nedidina bakterijų atsparumo antibiotikams bei pasižymi antiadheziniu poveikiu, t.y. neleidžia sukibti mikroorganizmams ir mažina uropatogeninių bakterijų kibumą prie epitelio.
Kurdamos produktą mokslininkės stengėsi, kad būtų užtikrinamas žaliavų kilmės natūralumas, todėl produktas atitinka švarios ir aiškios sudėties (angl. clean label, clear label) principus. Tikimasi, kad tai suteiks pasitikėjimo produkto sudėtimi ir ingredientų kilme.
Ateities perspektyvos
Mokslininkių komanda – prof. Lina Raudonė, Gabrielė Vilkickytė bei dr. Agnė Mazurkevičiūtė – pasakojo, jog jau pavyko atlikti bioaktyvių junginių išskyrimo iš bruknių augalinių žaliavų ir kiekybinio įvertinimo bei proantocianidinų frakcijos antimikrobinio ir priešuždegiminio aktyvumo tyrimus ir sukurti konceptualų produkto modelį. Ateityje laukiama lubrikanto biologinio poveikio vertinimo, o galiausiai – tinkamos įrangos lubrikanto gamybai ir veikliųjų medžiagų išskyrimui įsigijimo.