Pilatesas ir joga: kuo skiriasi ir kuo panašūs?

Koks skirtumas tarp jogos ir pilateso? Abu šie užsiėmimai siejami su kvėpavimu – abu jie pabrėžia kvėpavimo naudą ir moko kaip tai daryti teisingai. Tiek joga, tiek pilatesas vertinami dėl protui ir kūnui teikiamos naudos. Nenuostabu ir tai, kad jie jau seniai mėgstami visų, norinčių padailinti savo kūną bei stiprinti emocinę sveikatą.

Tačiau yra keletas esminių skirtumų tarp jogos ir pilateso: joga yra dvasinė praktika, kurios šaknys skaičiuoja tūkstančius metų. Žinoma, šiandien net ir jogos rūšių yra daugybė, viskas priklauso nuo instruktoriaus, vedlio, pas kurį lankysite jogą.


Neapsisprendžiate, kuo turėtumėte užsiimti – joga ar pilatesu? Domitės, kas labiau tinka pradedantiesiems? O gal tiesiog norite sužinoti, kas geriausiai papildytų jūsų jau turimas treniruotes? Taigi apie viską nuo pradžių.


Kas yra pilatesas?


Norint suprasti skirtumą tarp jogos ir pilateso, naudinga grįžti prie jų abiejų ištakų. Pilatesą XX amžiaus pradžioje sukūrė toks vaikinas, vardu Josephas Pilatesas. Nors pilateso užsiėmimai dabar yra pratimų forma, skirta masėms, jis iš tikrųjų buvo sukurtas Pirmojo pasaulinio karo metu kaip sužeistų karių reabilitacija. Kai 1929 m. Josephas Pilatesas iš Vokietijos atvyko į Niujorką, pradėjo dirbti su baleto šokėjais, o daugelis balerinų ir šiandien atlieka Pilateso sukurtus traumų prevencijos pratimus.


Pratimų pradininkas sukūrė 34 pratimus, skirtus atlikti ant kilimėlio, kuriuos pavadino „kontrolologija“. Kaip rodo pats pavadinimas, tai buvo maži, kontroliuojami judesiai, sutelkti į „Powerhouse“ arba raumenis, kurie palaiko stuburą. Kas yra tas „Powerhouse“? Tai pilvo raumenys, taip pat viršutinė, vidurinė ir apatinė nugaros dalys, pečiai, klubai ir sėdmenys.


Josephas Pilatesas dirbo Pirmojo pasaulinio karo ligoninėje, kur prie lovų buvo pritvirtintos spyruoklės, padedančios palaikyti negalinčių vaikščioti pacientų galūnes. Tai paskatino sukurti įrangą, kuri tapo žinoma kaip „Cadillac“. Šiandien pilatesą galima atlikti ant kilimėlio naudojant lengvus svorius ir pilateso įrangą (pvz., žiedą, nedidelį pratimų kamuoliuką, lengvus hantelius, čiurnos svarmenis ar mini apyrankes) arba tokius treniruoklius, kaip „Cadillac“ ar klasikinis „Reformer“.


Daugelis populiarių studijų naudoja vadinamąjį „Megaformer“ – originalaus „Reformer“ versiją su papildomomis vairo rankenomis ir spyruoklėmis, kurios suteikia atletiškesnį požiūrį į originalą.


Kokia yra pilateso fizinė nauda?


Kadangi pagrindinis dėmesys skiriamas „Powerhouse“ stiprinimui, pilatesas puikiai tinka stabilumui palaikyti ir, taisyklingos laikysenos palaikymui. Pilatesas taip pat padeda padailinti figūrą, išryškinti raumenis.


Tai vienas iš efektyviausių būdų pakeisti savo kūną ir laikyseną. Pilatesas ir yra orientuotas į pusiausvyrą bei stabilumą, jis taip pat dažnai vis dar naudojamas kaip reabilitacijos metodas ir įtrauktas į fizinę terapiją.


Kiti pilateso privalumai: jėga, ištvermė ir užsispyrimas. Jūsų skersiniai pilvo raumenys yra sujungti su jūsų diafragma, kuri yra jūsų vidinės šerdies dalis, todėl padeda jums kvėpuoti, o kai jūsų plaučių tūris tampa didesnis, išmokstate kvėpuoti giliau, iš tikrųjų galite lengviau įveikti daug ištvermės reikalaujančius pratimus ar kitą fizinį darbą.


Kas yra joga?


Joga – 5000 metų senumo tradicija, kilusi iš Indijos, kuri yra holistinis gyvenimo būdas, o ne tik fizinė praktika. Tiesą sakant, jogos pozos arba asanos yra daug didesnio tikslo dalis, skirtos paruošti jus tam, kad galėtumėte medituoti ir sėdėti valandų valandas. Dėl šios priežasties jogos užsiėmimuose galite išgirsti ir sanskrito, ir angliškų pavadinimų (pavyzdžiui, šavasana taip pat žinoma kaip negyvėlio ar numirėlio poza).


Yra daugybė jogos rūšių, kurių vienos yra sudėtingos fiziškai, o kitos labiau linkusios į meditaciją, atsipalaidavimą, kvėpavimą. Apskritai jogoje daug dėmesio skiriama kvėpavimo ir judėjimo ryšiui.


Joga gali būti atliekama tik su jogos kilimėliu, tačiau dažnai naudojamos ir tokios priemonės, kaip kaladėlės, antklodės, dirželiai, kamuoliukai ir t. t., padedantys gauti maksimalią naudą.


Kokia jogos nauda fizinei jūsų savijautai?


Nenuostabu, kad pagrindinis jogos privalumas yra lankstumas. Jogos užsiėmimai gali būti ypač naudingi, nes jie padeda sušildyti raumenis, kad galėtumėte pasiekti didesnį judesių diapazoną.


Taip pat jogos dėka galite padidinti savo jėgą ir raumenų tonusą. Kartais klaidingai manoma, kad jogos užsiėmimuose sėdėsite sukryžiavę kojas, tačiau tiesa yra ta, kad teisingai atlikdami jogos pratimus galite gauti tikrai gerą viso kūno treniruotę.


Daugybė tyrimų apie jogos naudą fizinei sveikatai iš tiesų rodo įspūdingus rezultatus. Pavyzdžiui, reguliari jogos rutina buvo susieta su mažesniu nugaros skausmu, padidėjusiu kaulų tankiu ir netgi mažesniu kraujospūdžiu bei suvaldyta nemiga dėl atpalaiduojančių jogos savybių.


Pilatesas ir joga: kokie pagrindiniai skirtumai?


Vėlgi, pagrindinis skirtumas tarp jų kyla iš ištakų. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad joga yra dvasinė praktika. Mes jogą pavertėme vakarietiška fitneso koncepcija, tačiau tai nėra tikroji jogos kilmė. Paprastai kalbant, joga yra viso kūno subalansuota treniruotė su daug daugiau pozų stovint nei gulint ant kilimėlio. Pilatesas daugiausiai sukasi apie „Powerhouse“ sritį ir daugiausia ant kilimėlio. Jūsų galūnės yra įtrauktos, bet jos labiau suteikia jėgų ir stabilumo centriniams kūno raumenims.


Kitas esminis skirtumas yra tas, kad joga dažnai apima tam tikrų pozų laikymąsi su gravitacija, kuri padeda jums: jogoje yra daug atsivėrimo ir atsipalaidavimo, o štai pilatese nerasite sekundės atsipalaiduoti.


Jei tikrai bandote apsispręsti, pilatesas ar joga, tuomet turite įvertinti, ko norite, kokie jūsų siekiai. Jei norite sustiprinti savo šerdį, pagerinti laikyseną ir bendrą kūno stabilumą bei jėgą, tuomet rinkitės pilatesą. Jei norite padidinti savo lankstumą, rasti daugiau ramybės, bei ryšį tarp proto ir kūno, tuomet joga jums bus pats tas.


Kas bendro tarp jogos ir pilateso?


Pilatesas turi septynis principus: koncentracija, kontrolė, centravimas, kvėpavimas, srautas, tikslumas ir lygsvara. Jei jums tai atrodo labai panašu į jogą, neklystate.


Abu turi daug bendrų principų. Vienas iš pagrindinių: abi praktikos, pabrėžiančios susikaupimą ir buvimą kūne bei kūno ir kvėpavimo ryšį. Abu iš tikrųjų yra susiję su įsiklausymu į savo kvėpavimą.


Dėmesys gilaus kvėpavimo technikoms taip pat daro šiuos užsiėmimus meditacinėmis ir stresą mažinančiomis treniruotėmis.


Nors yra daugybė rūšių tiek jogos, tiek pilateso, tačiau kiekvieną iš jų galima atlikti tik su kilimėliu. Abi treniruotės taip pat yra mažo poveikio treniruotės, o tai reiškia, kad šiose treniruotėse tikrai nešokinėsite ir neatliksite ilgų kardio ar panašių pratimų. Kitaip tariant, tiek joga, tiek pilatesas puikiai tinka bet kokio amžiaus žmonėms.


Nors kiekvienas iš jų turi unikalių pranašumų, tačiau apskritai privalumai atrodo panašiai: stiprumas, lankstumas ir mobilumas. Jei pradėsite iš tikrųjų susijungti su savo šerdimi per pilateso treniruotes ir suprasite, kaip turėtumėte save laikyti, tuomet visą dieną būsite labiau pasitempę ir dailesnių formų. O jogos metu, kai sėdite ant kilimėlio ir tikrai žiūrite, iš kur judate, o protas ir kūnas yra susieti su kvėpavimu, realiame gyvenime rasite būdų, kaip būti atidesniam.


Kuo pirmiausia turėčiau užsiimti: joga ar pilatesu?


Dažnas klausimas: kas sunkiau – pilatesas ar joga? Nors atsakymas yra subjektyvus ir tiek joga, tiek pilatesas gali būti puikūs pradedantiesiems, dauguma sako, kad pirmiausia geriau pradėti nuo jogos.


Joga yra šiek tiek labiau prieinama visiškai naujam žmogui. Dėl tinkamos technikos ir tikslaus judėjimo svarbos atliekant pilateso pratimus, dažnai pradedantieji pirmą kartą išeina iš treniruočių sakydami: „Aš nieko nejaučiau“. Kad ką nors pajustumėte, reikia investuoti (bent jau laiko). Užsirašykite į pilateso ir jogos įvadines pamokas, kad apskritai suprastumėte, ką darote ir ko siekiate ant kilimėlio.


Ar galite užsiimti ir pilatesu, ir joga?


Taip, žinoma. Visi instruktoriai rekomenduoja tai daryti, kad gautumėte kiekvieno iš jų unikalią naudą. Be to, greičiausiai pastebėsite, kad atlikę vieną dalyką, kitą galėsite geriau. Pavyzdžiui, kuo daugiau lankstumo įgyjate atlikdami jogos praktiką, tuo daugiau judesių turėsite pilatese, kuo daugiau išmoksite taisyklingai atlikti pagrindinių pilateso pratimų, tuo lengviau padarysite tam tikras jogos pozas. Joga ir pilatesas tikrai vienas kitą papildo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis