Kaip atskirti saulės dėmes ir odos vėžį

Saulės dėmės – tai nedidelės, dažniausiai ne itin ryškios žymelės, kurios šiek tiek panašios į strazdanas, kartais gali priminti ir nedidelius apgamus. Saulės dėmės rodo, kad nemažą dalį savo laiko praleidote mėgaudamiesi saulės voniomis. Tai odos reakcija į kasdienį ultravioletinių spindulių poveikį. Šios dėmelės gali atsirasti ant bet kurios kūno dalies, tačiau dažniausiai jas išvysite ant veido, mat šis ilgiausiai lieka atidengtas saulės bučiniams.

Kartais saulės dėmės vadinamos pigmentinėmis arba amžiaus dėmėmis. Taip yra todėl, kad saulės dėmės linkusios atsirasti ant jūsų odos, kai perkopiate 40 metų.


Kas sukelia saulės dėmes?


Saulės dėmės yra pagrindinis fotosenėjimo požymis – kitaip tariant, UV spinduliai per anksti sendina odą. Saulės dėmė yra tam tikra hiperpigmentacijos forma arba sritis, kuri yra tamsesnė už įprastą odos atspalvį. Hiperpigmentacija atsiranda, kai jūsų odos ląstelės gamina per daug melanino, kuris suteikia odai natūralų atspalvį. Jei jūsų oda daugelį metų buvo veikiama UV spindulių, ji gamins susikaupusį melaniną arba gamins ypač didelę melanino koncentraciją, o tai savo ruožtu sukuria saulės dėmes. Kuo daugiau saulės žalos, tuo daugiau saulės dėmių galite gauti, o štai Harvardo medicinos mokykla praneša, kad saulės dėmės gali susidaryti dėl stipraus saulės nudegimo.


Jei jūsų oda šviesesnė, tuomet didesnė tikimybė, kad turėsite saulės dėmių. Tiesą sakant, apskaičiuota, kad 90 proc. baltųjų žmonių, sulaukę 60 metų, turi saulės dėmių, nors žmonės su tamsesniu odos atspalviu taip pat gali jų turėti. Kiek ir kada jums atsiras saulės dėmių priklauso nuo jūsų genetikos ir nuo bendros suminės saulės žalos per visą jūsų gyvenimą.


Ar įmanoma panaikinti saulės dėmes?


Yra daugybė galimybių, kaip pašalinti saulės dėmes arba padaryti jas mažiau pastebimas. Svarbu pasitarti su savo dermatologu, kuris gydymo būdas jums tinkamiausias.


Saulės dėmių prevencija


Visų pirma, net jei saulės dėmes panaikinsite lazeriu, grįžus į saulę ir nesaugant odos, saulės dėmių vėl atsiras. Specialistai vieningai pataria negulėti saulėje dėl to, kad įdegtumėte. Naudokite plataus spektro apsaugos nuo saulės priemones bet kuriuo metu, kai esate lauke, tepkite juo tas kūno dalis, kurios nėra apsaugotos nuo saulės.


Vitamino C serumas gali padėti išvengti saulės dėmių. Geriausia būtų naudoti tris apsaugos sluoksnius: serumą, drėkiklį ir kremą nuo saulės. Venkite saulės stipriausiu paros metu (nuo 10 iki 16 val.), dėvėkite plačiabrylę skrybėlę ir būkite pavėsyje.


Saulės dėmės yra vienas iš pirmųjų saulės padarytos žalos požymių, tačiau atsakingai prižiūrėdami savo odą ir saugodamiesi saulės, galite užkirsti kelią saulės dėmėms tapti ilgalaike problema.


Saulės dėmės ir odos vėžys

 

Saulės dėmės savaime nekelia pavojaus sveikatai. Tačiau pasitaiko atvejų, kai saulės dėmė virsta melanoma. Didesnė nei 1–2 centimetrų saulės dėmė gali tapti melanoma. Gera žinia ta, kad tai neįvyksta staiga – kai kurie ekspertai teigia, kad gali prireikti 30–50 metų, kol susidarys piktybinis navikas.


Tačiau išmintinga stebėti visas turimas saulės dėmes. Saulės dėmės dažniausiai turi lygų kraštą, o štai melanoma yra nelygiais kraštais. Kitas skirtumas – spalva. Saulės dėmės vasarą patamsės, nes bus veikiamos daugiau saulės, o žiemą pašviesės. Tačiau saulės dėmės niekada nebus juodos – jei taip nutiko, apsilankykite pas specialistą, nes tai gali būti melanoma. Tiesą sakant, 95 proc. melanomų yra tamsios, o štai saulės dėmės nors ir bus tamsesnės nei normali oda, bet išliks šviesesnės rudos spalvos diapazone.


Vis dėlto nerizikuokite. Viską, ką matote ant odos, kuri keičiasi, pvz., didėja, tamsėja arba turi netaisyklingą briauną, turėtų pamatyti ir įvertinti jūsų dermatologas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis