Gydytojo patarimai, kaip užkirsti kelią raukšlėms atsirasti

Ar žinojote, kad ryškėjančios raukšlės nebūtinai yra susijusios su prasidėjusiais senėjimo procesais? Vienos jų yra nulemtos genetikos, raumenų veiklos, kitos – atsiranda natūraliai, bėgant metams. Klinikos „Perfectus Clinica“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas dr. Jonas Drąsutis sako, kad pirmųjų raukšlių sulaukti galima ir labai jauname amžiuje, tad kuo anksčiau bus imtasi prevencinių priemonių – tuo mažesnė tikimybė, kad laikui bėgant jos taps ryškiai matomos.

Pasak plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo dr. J. Drąsučio, raukšlės yra skirstomos į dvi kategorijas: dinamines ir statines.


„Dinaminės raukšlės nėra susijusios su amžiumi. Šios raukšlės dar vadinamos mimikos raukšlėmis ir gali atsirasti net būnant 20-ies. Jos priklauso nuo raumenų veiklos ir jų intensyvumo. Pavyzdžiui, jeigu esame labai ekspresyvūs, veido raumenų veikimas suintensyvėja ir net ramybės būsenoje nesugeba visiškai atsipalaiduoti. Tuomet, neraukiant kaktos, šios srities raumenys vis tiek būna kažkiek įsitempę ir raumeninės skaidulos pradeda tempti odą – taip suformuoja raukšlę. Turbūt daugelis esate girdėję apie pykčio raukšlę tarpuakyje – tai irgi yra vienas iš dinaminių raukšlių pavyzdžių“, – sako dr. J. Drąsutis.


Dr. J. Drąsutis
Dr. J. Drąsutis
Asmeninio albumo nuotr.


Tuo tarpu statinės raukšlės, anot pašnekovo, labiausiai priklauso nuo amžinių veido srities pokyčių, kuomet veide vyksta riebalinio audinio nykimas bei ryškėja veido odos pasmukimas, ypač apatinėje veido dalyje.


„Statinės raukšlės nepriklauso nuo raumenų veiklos ir yra matomos žmogui net nemimikuojant. Kai žmogus sensta – veido audiniai persimodeliuoja, jis praranda audinių tūrį, sumažėja apimtis skruostų srityje. Keli statinių raukšlių pavyzdžiai – nuo lūpų kampų žemyn einančios raukšlės arba raukšlės, jungiančios nosies ir lūpos kampus. Šio tipo raukšlės paprastai ryškėti pradeda nuo 30–35 metų“, – pasakoja plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas.


Tam, kad raukšlių neatsirastų kaip įmanoma ilgiau, svarbu rūpintis savo oda: pakankamai ją drėkinti, naudoti kremus su kuo didesne apsauga nuo saulės, gerti daug vandens, pakankamai miegoti, atsisakyti žalingų įpročių.


Paklaustas, ar kasdieniai įpročiai, pavyzdžiui, miegojimas veidu į pagalvę, gali paskatinti raukšlių formavimąsi, gydytojas tikina, kad vienareikšmiško atsakymo nėra. Anot jo, odos būklei įtaką daro kasdienių smulkmenų visuma: pradedant nuo žalingų įpročių ir baigiant kalbėjimo maniera.


Visgi, anot dr. J. Drąsučio, nepriklausomai nuo to, kaip atsakingai rūpinsimės savimi – raukšlių išvengti nepavyks, tačiau yra procedūrų, kurios padės jas sumažinti.


Norint atitolinti raukšlių susiformavimą, galima atlikti botulino toksino injekcijas. Taip pat labai svarbu drėkinti odą – tam gali pasitarnauti biorevitalizacija ar redermalizacija, taip pat procedūros su hialurono rūgštimi. Odos raukšlėtumą sumažinti ir ją pastangrinti galima ir aparatinėmis procedūromis.


„Įvairiausias estetinės medicinos procedūras, tarp jų ir botulino toksino injekcijas, rekomenduojama pradėti nuo 25-erių. Žinoma, jeigu jauno žmogaus veido raumenys yra stiprūs, esant poreikiui, injekcijas galima atlikti ir anksčiau. Kalbant apie vyresnius žmones, botulino toksino injekcijų nerekomenduočiau po 65-erių, tačiau viskas labai priklauso nuo individualaus atvejo“, – teigia dr.J. Drąsutis.


Pasak jo, jeigu botulino toksino injekcijas nedidelėmis dozėmis pradėsime atlikti jauname amžiuje – natūralu, kad gilesnių raukšlių susidarymą šiek tiek atitolinsime arba užkirsime kelią joms formuotis. Vis dėlto, gydytojas pabrėžia, kad didžiausia bėda yra ne raukšlių atsiradimas, o jų gilėjimas, mat kuo gilesnė raukšlė, tuo sudėtingiau su ja kovoti. Todėl botulino injekcijos, anot J. Drąsučio, yra raktas į ilgesnį jaunystės išsaugojimą.

Užsakymo nr.: PT_81238

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis