Pirmasis kovotojas reabilitacijai į Lietuvą atvežtas dar liepos pradžioje, likusieji – per pastarąsias dvi paras. Atvykusieji pacientai yra po įvairiausių sužeidimų karo metu: galvos smegenų sužalojimai, šovinės žaizdos, stuburo pažeidimai bei įvairios traumos, patirtos sprogimų metu. Jiems bus taikomos antrinio ir tretinio lygio stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugos, skirtos ilgalaikių kompensuojamųjų biopsichosocialinių funkcijų sutrikimų turintiems pacientams. Numatoma vidutinė medicininės reabilitacijos trukmė – 24 dienos.
Kovotojų perėmimą iš Ukrainos organizuoja ir koordinuoja Sveikatos apsaugos ministerijos tarpinstitucinė darbo grupė kartu su Ekstremalių sveikatai situacijų centru. Ukrainos kovotojų pervežimu į Lietuvą rūpinasi Susisiekimo ministerija.
Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, nuo pat karo Ukrainoje pradžios Sveikatos apsaugos ministerija pasirengusi teikti visokeriopą pagalbą iki pat šios didžiadvasiškos tautos pergalės.
„Jau keletą kartų siuntėme į karo karštąsias zonas būtinas medicinos priemones ir medikamentus, o mūsų Lietuvos medikai, nepaisydami pavojaus, nedvejodami vyko į misiją pagelbėti kolegoms, Lietuvoje nemokamą sveikatos priežiūros paslaugą gauna visi bėgusieji nuo karo baisumų, o dabar medicininę reabilitaciją – ir kovotojai mūšio lauke. Nepavargdami būsime kartu su Ukraina iki pergalės ir padėsime viskuo, kuo tik prireiks“, – sako sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.
Dalies kovotojų reabilitaciją Lietuvos medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas teikiančiose įstaigose inicijavo Vidaus reikalų ministerija.
„Lankydamiesi Kyjive savo akimis pamatėme Rusijos vykdomus karo nusikaltimus Ukrainoje ir iš pirmų lūpų išgirdome, kokios pagalbos reikia labiausiai. Sutarėme, jog priimsime sužeistus Ukrainos karius ir teisėsaugos pareigūnus reabilitacijai – šiandien jau pradedame įgyvendinti savo pažadą. Mes ir toliau remsime Ukrainą visais įmanomais būdais – padėsime tirti Rusijos vykdomus karo nusikaltimus, talkinsime išminuojant užminuotas šalies teritorijas, priimsime nuo karo bėgančius ukrainiečius“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Vidaus reikalų ministerija į Ukrainą jau nusiuntė teismo medicinos ir išminavimo ekspertus iš Lietuvos, kurie padėjo Ukrainos tarnybomis tiriant karo nusikaltimus ir išminuojant šalies teritoriją. Ukrainos vidaus reikalų ministro D. Monastyrsky teigimu, šiuo metu užminuota 350 000 kv. km – pusė Ukrainos teritorijos. Ministrė A. Bilotaitė aktyviai ragino valstybes nares padėti Ukrainai išminavimo srityje, o Europos Sąjungą – koordinuoti procesą europiniu lygiu. Šią savaitę ES komisarė Ylva Johansson pranešė, jog apjungs atskirų šalių pastangas, siekiant efektyvesnio pagalbos teikimo Ukrainai išminuojant šalies teritoriją.
Dėkojame visiems, geranoriškai prisidėjusiems prie pagalbos Ukrainai, organizuojant pacientų perkėlimą į Lietuvą. Tikime, kad mūsų susitelkimas ir nenutrūkstama pagalba padės Ukrainos gynėjams, kovojantiems su Rusijos vykdoma agresija.
Cлава Україні! Героям слава!