NKC direktorius Daumantas Gutauskas labai prašo visų išlikti budriems ir nepasitikėti neaiškios kilmės informacija apie tariamą kraujo trūkumą, o pasikliauti tik oficialia kraujo donorystės įstaigų svetainėse skelbiama informacija. Geros valios žmonėms primenama, kad kraujas ir jo komponentai turi labai ribotą galiojimo laiką.
„Šiuo metu kraujo atsargų užtenka, jos nuolat yra atnaujinamos. Be to, nuolat su kitomis kraujo donorystės įstaigomis Lietuvoje ir kolegomis Ukrainoje vertiname kraujo ir kraujo komponentų poreikį. Kasdien pildome Lietuvos kraujo atsargas rezervu, nes kraujas ir jo komponentai turi labai ribotą galiojimo laiką. Tad prašome kraujo donorų neskubėti vykti į kraujo donorystės įstaigas, o tai daryti tik sulaukus kvietimo“, - sako D. Gutauskas.
NKC vadovo teigimu, svarbu būti kritiškiems ir nepamiršti, kad informaciją apie tariamus kraujo atsargų trūkumus piktybiškai gali skleisti Lietuvai nedraugiškos jėgos.
„Suprasdami, kad kartais žmonės patiki tokia informacija ir skuba į NKC bei kitus donorystės centrus, gali būti bandoma tai daryti specialiai. Jei dabar išnaudosime kraujo donorų galimybes, kurios yra ribotos, gali nutikti taip, kad prireikus pritrūks kraujo atsargų. Tai apsunkintų medikų darbą kritinėmis karo sąlygomis. Svarbu nepamiršti, kad sveiki vyrai kraujo gali duoti šešis kartus, moterys – keturis kartus per metus. Kraujo galima duoti ne dažniau nei kas 60 dienų“, - sako D. Gutauskas.
Šiuo metu visos Lietuvos kraujo donorystės įstaigos – VšĮ Nacionalinis kraujo centras, Santaros klinikų kraujo centras, Kauno klinikų kraujo centras – yra susivienijusios bendram tikslui ir koordinuotai padės nuo Rusijos agresijos nukentėjusiems Ukrainos žmonėms.
D. Gutausko teigimu, NKC nuolat atnaujina informaciją savo interneto svetainėje apie kraujo poreikį ir prireikus pakvies geros valios žmones atvykti donacijai.
NKC duomenimis, Lietuvoje kas mėnesį donorai padovanoja vidutiniškai 2,35 tūkst. litrų kraujo. Per 2020 m. iš viso buvo daugiau nei 62 tūkst. donacijų, kurių metu surinkta daugiau nei 28 tūkst. litrų kraujo, o 2021 m. – daugiau nei 64 tūks. donacijų, kurių metų surinkta beveik 29 tūkst. litrų kraujo.