Vyriausybė nusprendė: profilaktiškai testuotis privalantys darbuotojai tai daryti turėtų savo lėšomis

Vyriausybė trečiadienį nusprendė pritarti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtoms Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma, kad dėl COVID-19 profilaktiškai testuotis privalantys darbuotojai tai darytų savo lėšomis. Vis tik dėl tam tikrų sričių darbuotojų privalomo skiepijimo Vyriausybė kol kas nesvarstė.

Parengtomis įstatymo pataisomis, kurioms pritarė Vyriausybė, taip pat siūloma, kad darbuotojų, kuriems yra numatytas privalomas profilaktinis testavimas, sveikatos patikrinimai dėl COVID-19 ligos būtų finansuojami nebe iš valstybės biudžeto, o darbuotojo arba, jei darbdavys taip nusprendžia, – darbdavio lėšomis.


Vis tik parengtame projekte numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės. Projekte numatoma, kad testai bus finansuojami iš valstybės biudžeto, kai bus neužtikrintas vakcinų prieinamumas, taip pat tais atvejais, kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų

SAM siūlo, kad Seimui pritarus šis pakeitimas įsigaliotų nuo gruodžio 1 d.


Nors sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys siūlė šią įstatymo pataisą svarstyti skubos tvarka, tačiau tam premjerė I. Šimonytė nepritarė.


Dėl privalomo tam tikrų sričių darbuotojų skiepijimo reikia platesnės diskusijos


Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimuose buvo įtrauktas ir pasiūlymas, kad ekstremalios situacijos ar karantino šalyje metu tam tikrų sričių darbuotojai galėtų dirbti tik pasiskiepiję nuo COVID-19.


Vis tik premjerės Ingridos Šimonytės teigimu, dėl privalomo kai kurių sričių darbuotojų testavimo dar reikia platesnės diskusijos.


„Tebelieka ta diskusija dėl darbdavio galimybių reikalauti, jog tam tikri jo darbuotojai būtų pasiskiepiję ar dėl darbo organizavimo ypatumų, ar dėl darbo veiklos ypatumų. Tai, kaip esame aptarę, tai yra klausimas, kur reikia papildomos diskusijos, ar tai turėtų būti Darbo kodekso sudėtinė dalis (....), ar tai turėtų būti šio įstatymo pakeitimas“, – Vyriausybės posėdyje teigė I. Šimonytė.


Projekte, kurio trečiadienį Vyriausybė posėdyje vis tik nutarė nesvarstyti, numatyta, kad nepasiskiepijęs darbuotojas kontaktiniu būdu negalės dirbti – jei darbo pobūdis leidžia, turės būti skiriamas dirbti nuotoliniu būdu, jei ne – perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, jei jį galima dirbti nepasiskiepijus, o jeigu nei vienos iš tokių galimybių nėra – nušalinamas nuo darbo, nemokant darbo užmokesčio, iki tos dienos, kol po pasiskiepijimo praeis Vyriausybės sprendime nustatytas laikotarpis, po kurio asmuo laikomas įgijusiu imunitetą nuo užkrečiamosios ligos.


Projekte numatoma, kad vakcinuotis nebus privaloma tiems į Vyriausybės sudarytą sąrašą patenkantiems darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų. Taip pat skiepijimasis nebus privalomas, kai darbuotojai yra persirgę užkrečiamąja liga arba neužtikrintas vakcinų prieinamumas, kurio kriterijus nustatys Vyriausybė.


Aiškinamajame šio projekto rašte taip pat akcentuojama, kad prie darbuotojų, kurie privalės skiepytis, visų pirma turėtų būti priskirti darbuotojai, kurie dirbdami arba vykdydami veiklą kontaktuoja su asmenimis, kurie turi didesnę riziką užsikrėsti užkrečiamąja liga ir (arba) ja sunkiai sirgti, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros, socialinės globos, švietimo įstaigų darbuotojai. Išsamų sąrašą nustatys Vyriausybė, įvertinusi epidemiologinę būtinybę atitinkamos darbo ar veiklos srities darbuotojams būti pasiskiepijusiems.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis