Atnaujintas paveiktų šalių sąrašas

Dėl COVID-19 mutacijų ir jų išplitimo rizikos Europos Sąjungos (ES) šalyse, Lietuvoje ir toliau išlieka griežtesnės koronaviruso plitimo valdymo priemonės keliautojams, atvykstantiems iš paveiktų šalių.

Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija, paveiktų šalių sąraše ir toliau išlieka šalys, kuriose nustatytas mutacijų plitimas, taip pat ir ES šalys, kurios Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) žemėlapiuose pažymėtos raudona spalva. Iš paveiktų šalių sąrašo išbraukta Islandija, Gvadelupa, Reunjonas, Martinika. Norvegijos atveju paveiktu regionu laikomas tik Oslas.


Šiuo metu jau daugelyje ES ir pasaulio šalių fiksuojami naujų koronaviruso mutacijų atvejai, tačiau 7 pasaulio šalyse stebimas susirūpinimą keliančių naujų koronaviruso mutacijų plitimas: Airijoje, Danijoje, Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje, Nyderlanduose, Brazilijoje, Izraelyje ir Pietų Afrikos Respublikoje.


Ir toliau iš paveiktų šalių atvykusiems asmenims bus privaloma turėti tyrimo rezultatą, atliktą 48 val. iki atvykimo, arba atlikti tyrimą atvykus į Lietuvą. Taip pat privaloma 14 dienų izoliuotis, su galimybe susitrumpinti izoliaciją, savo lėšomis 10 dieną atlikus tyrimą.


Yra numatytos išimtys, kada reikalavimas dėl tyrimų atlikimo ir izoliacijos yra netaikomas. Svarbu tai, kad išimtis gali būti pritaikyta tik numatytais atvejais ir tada, kai žmogaus kelionės tikslas yra susijęs su išimtyse numatytų darbo funkcijų vykdymu ar esminių poreikių užtikrinimu. Visi asmenys, kuriems taikomos izoliacijos išimtys, privalės turėti numatytą išimtį įrodančius dokumentus, kuriuos, pareikalavus, privalės pateikti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistams ar pareigūnams, atliekantiems tikrinimą dėl izoliavimo reikalavimų laikymosi.


Net ir tiems asmenims, kuriems taikomos tyrimų atlikimo ar izoliacijos išimtys, 14 dienų nuo atvykimo į Lietuvos Respubliką dienos reikės riboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių. Dirbantiems asmenims rekomenduojama tik nuvykti į darbą ir namus, jei nėra galimybės dirbti nuotoliniu būdu. Bendraujant su kitais asmenimis, išlieka reikalavimas dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones: veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones, taip pat laikytis saugaus atstumo ir kitų bendrųjų koronaviruso (COVID-19) prevencijos priemonių.


Visiems tranzitu per Lietuvą vykstantiems asmenims, ekipažų ir įgulų nariams, kurie dirba tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius vežimus visų rūšių transporto priemonėmis nei izoliuotis, nei atlikti tyrimo nereikia.


Persirgusiems ar vakcinuotiems pagal pilną vakcinacijos schemą taip pat nei testuotis, nei izoliuotis nereikia, jeigu žmogus turi gydymo įstaigos pažymą ar skiepijimų sertifikatą (su vertimu į lietuvių, anglų ar rusų k.) apie persirgimą, kuris buvo patvirtintas PGR tyrimu, 90 dienų laikotarpiu iki atvykimo arba atliktą vakcinaciją.


Išimtinėms profesijų grupėms, asmenims, kasdien kertantiems sieną darbo, mokslo ar studijų reikalais, atvykstantiems dėl svarbių medicininių priežasčių ar svarbiais šeimos reikalais (į laidotuves ar terminalinės būklės pacientų lankymui) privalomas tik testas dėl koronaviruso. Iš trečiųjų šalių atvykusiems užsieniečiams tokių išimčių sąrašas yra trumpesnis.


Išlieka skirtingos izoliacijos sąlygos atvykusiems iš šalių, kur plinta mutacijos, ir iš kitų paveiktų šalių.


Iš mutacijų paveiktų šalių izoliavimo sąlygos griežtesnės: negalima pasivaikščioti, o palikti izoliacijos vietą galima, kai žmogui reikalinga skubi medicinos pagalba ir dėl to vykstama į gydymo įstaigą, taip pat vykstant į mobilų punktą. Gavus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) leidimą, izoliacijoje esantys asmenys gali vykti į laidotuves arba lankyti terminalinės būklės pacientų, pakeisti izoliavimo vietą ar nuvykti į sveikatos priežiūros įstaigą kitoms sveikatos priežiūros paslaugoms gauti. Iš šalių, kuriose nustatytas viruso mutacijų plitimas, atvykę asmenys gali izoliuotis atskirame bute ar name, gerai izoliuotame kitame individualaus buto ar namo aukšte arba atskirame izoliuotame kambaryje su atskiru sanitariniu mazgu. Izoliuotis galima tik su kartu keliavusiais asmenimis, išskyrus nepilnamečius, kurie gali gyventi su nekeliavusiais šeimos nariais, kuriems tenka izoliuotis tam pačiam laikui.


Atvykusiems iš kitų paveiktų šalių galima pasivaikščioti 1 km atstumu, palikti izoliacijos vietą be NVSC informavimo ar leidimo pagal nustatytą priežasčių sąrašą. Be to, jie gali izoliuotis tame pačiame bute su nekeliavusiais šeimos nariais, tik kitame kambaryje, apribojant judėjimą namuose ir sumažinant dalijimąsi bendra erdve.


Paveiktų šalių sąrašas skelbiamas kiekvieną penktadienį, o įsigalioja pirmadienį ir galioja savaitę.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis