„Kilus pandemijai, medikai, slaugydami ir gydydami ligonius, dėvėjo apsauginius kostiumus, naudojosi šiuolaikine medicinos technika ir skyrė tikslingus gydymo metodus. Buvo išplėsta ir vykdoma testavimo veikla, aktyvuotas kontaktų ir besimptomių ligonių nustatymas, organizuoti mobilieji punktai, karščiavimo klinikos, performuoti ištisi ligoninių skyriai ir net pačios ligoninės. Buvo taikomos visos pagrindinės priemonės pristabdyti viruso plitimą apribojant jo plitimo kelius. Suvaldyti pirmąją pandemijos bangą sekėsi. Visuomenei nereikėtų atsipalaiduoti ir toliau vadovautis epidemiologų rekomendacijomis“, – primena R. Sabaliauskas.
Anot SMLPC vadovo, stabdant pandemijos plitimą, svarbūs trys pagrindiniai veiksniai:
• infekcijos šaltinio neutralizavimas,
• infekcijos perdavimo kelių nutraukimas,
• neimlaus organizmo aktyvinimas per vakcinaciją.
„Pirmos dvi priemonės ypač svarbios stabdyti pandemijos plitimą. Todėl buvo stengiamasi riboti perdavimo kelius įvedant įvairias draudimo ir ribojimo priemones, tačiau išplitus virusui jos tik iš dalies pristabdo infekcijos plitimą ir mažina krūvį medicininėms paslaugoms. Todėl būtinas trečias infekcijos sustabdymo epidemiologinis veiksnys: neimlaus organizmo aktyvinimas, t. y. žmonių vakcinavimas“, – akcentuoja SMLPC direktorius R. Sabaliauskas.
„Pagrindiniai vakcinavimo tikslai yra apsaugoti save ir aplinkinius nuo susirgimo bei nuo galimos mirties. Lietuvoje naudojamos vakcinos yra saugios. Jos, kaip ir kiti vaistai, pereina visus kontrolės etapus. Retais atvejais gali pasireikšti šalutinis poveikis. Tačiau pažymėtina, kad COVID-19 liga sukelia daug sunkesnes komplikacijas, galinčias baigtis net mirtimi, ypač žmonėms, turintiems lėtinių ligų. Deja, sunkių komplikacijų virusas sukelia ir sveikiems žmonėms“, – teigia R. Sabaliauskas, ragindamas visuomenę netikėti platinamais gandais apie skiepus ir skiepytis nuo COVID-19 ligos.
SMLPC informacija