Odontologijos klinikos „Privati praktika“ specialistai pataria, kokių klaidų geriau nedaryti, jei norite kad implantai tarnautų kuo ilgiau.
Dantų implantavimas nėra nauja procedūra Lietuvoje ir baimių, ar ji saugi, beveik nelikę. Kita vertus, tam tikrų mitų ir klaidų vis dar neišvengiame. Tarkim, gydymo procesą pradedame iš kito galo. Arba pernelyg daug dėmesio teikiame implantų prekių ženklui, ignoruodami visa kita. Kaip išvengti šių ir kitų klaidų, pataria ilgametę patirtį implantavimo srityje turintis klinikos „Privati praktika“ vadovas Jevgenij Travkin ir šios klinikos gydytojas odontologas Žygintas Jonaitis.
1. Pradėkite ne nuo implantavimo, o nuo protezavimo plano
Įprasta manyti, kad atėjus metui keisti nefunkcionalų dantį, pirmiausiai reikia jį išrauti. Tada, sugijus dantenoms, sriegti implantus, o galiausiai kreiptis į protezuotoją. Klinikos „Privati praktika“ specialistai tikina, kad iš tiesų jūsų vizitų kelias turėtų būti atvirkštinis.
„Prieš dedant implantą, būtina turėti galvoje galutinį rezultatą – kaip atrodys restauruoti dantys. Nes nuo to galutinio plano labai priklauso implanto vieta, pasvirimo kampas ir kiti svarbūs dalykai, – sako gydytojas odontologas Jevgenij Travkin. – Svarbu, kad implantas ir dantis sudarytų vieningą visumą, kaip kad natūraliai sudaro danties šaknis ir viršutinė dalis. Tokia konstrukcija yra tvirtesnė, mažesnė komplikacijų rizika. Dabar gi dažnai nutinka taip, kad žmogus ateina su implantais, o kaip reikės protezuoti, nebuvo pamąstyta, todėl ieškome įvairių kompromisų ir vis tiek neliekame 100 procentų patenkinti rezultatu.“
Pasak gydytojo, implantas yra pagalbinė priemonė siekiant įgyvendinti protezavimo planą, o ne atvirkščiai. Itin tiksliai nustatyti implanto poziciją ir sukurti nuoseklų planą padeda specialūs skaitmeniniai gidai.
2. Nebijokite pasidomėti klinikos istorija ir gydytojų darbo sąlygomis
Tiek sudaryti gydymo planą, tiek pasirūpinti tolesne implantuotų dantų priežiūra lengviau tuomet, kai visi komandos specialistai nuolat dirba toje pačioje klinikoje. Deja, gana dažnai pasitaiko, kad gydytojai dirba per kelias vietas – ateina į kliniką su lagaminėliu, atlieka procedūrą ir keliauja toliau. Žmonės, matydami, jog pas gydytoją yra labai didelė, kokių 3 mėnesių eilė, įsivaizduoja, kad šis yra labai puikus specialistas. Bet neretai tokios eilės susiformuoja tik todėl, kad tas gydytojas į kliniką užsuka vos vieną dieną per savaitę. Sunku tikėtis, kad toks mobilus specialistas turės galimybių kartu su protezuotoju ir pacientu susėsti ir aptarti visą planą nuo A iki Z, o vėliau sekti gydymo eigą ir greitai reaguoti prasidėjus komplikacijoms.
Jevgenij Travkin siūlo žmonėms visuomet pasidomėti klinikos istorija – kaip seniai atliekamos tokios procedūros? Ar gydytojai joje dirba nuolat ir seniai, ar dažnai keičiasi? Į tokius dalykus retai kreipiame dėmesį, bet jie yra svarbūs. Tarkim, klinikoje „Privati praktika“ dirbantiems specialistams tai yra nuolatinė ir vienintelė jų darbo vieta, visi gydytojai turi ilgametę patirtį, kiekvienas – savo kabinetą, o gydytojai sudaro vieną, darniai veikiančią komandą, tad visus būtinus atsakymus klientas gali gauti čia ir dabar.
3. Neatsipalaiduokite, gavę garantiją visam gyvenimui
Dažnas pacientas, gavęs implanto pasą su garantija visam gyvenimui, galvoja, kad šis jam tarnaus amžinai. Deja, jie neperskaito, kad garantija suteikiama tik pačiam implantui. Statistiškai vidutinis restauracijos tarnavimo laikas yra 10-20 metų. Ir jis gali dar labiau sutrumpėti dėl netinkamos priežiūros.
Periimplantitas – dantenų ir kaulo uždegimas apie įsuktą implantą – šiuo metu yra viena opiausių šios srities problemų. Jis gali išsivystyti nuo implantacijos praėjus ir dvejiems, ir 10-čiai metų. „Deja, Lietuvoje šios komplikacijos dažnis yra didesnis nei Europos vidurkis, nes pas mus dar gana prasta implantavimo kultūra, – apgailestauja Žygintas Jonaitis. – Bėda ta, kad pirmųjų periimplantito simptomų žmogus nejaučia. Nervo nėra, nieko neskauda, žmogus kuo puikiausiai jaučiasi. Ateina pas gydytoją, kai dantenos užpūliuoja ar dantis pradeda judėti. Tačiau tuomet jau neretai būna pažeistas atraminis kaulas ir per vėlu ką nors daryti. Štai kodėl reikėtų bent kartą į metus reguliariai tikrintis, kad gydytojas apžiūrėtų dantenas, padarytų rentgeno nuotrauką. Tik kas turėtų tos reguliarios priežiūros imtis ir atsakyti už galimas komplikacijas, jei vienas specialistas rūpinasi tik implantais, o kitas – tik protezavimu? Ir kaip tą atsakingą gydytoją pagauti, jei jis nuolat migruoja iš vienos įstaigos į kitą?“
Būtų neteisinga visą atsakomybę dėl periimplantito ir kitų komplikacijų permesti vien šias operacijas atliekantiems chirurgams. Daug kas priklauso nuo žmogaus organizmo savybių, žalingų įpročių, ligų. „Implanto išgyvenamumas labai priklauso ir nuo protezavimo kokybės, – teigia gydytojas. – Tarkim, jei danties karūnėlė nepriglunda tvirtai prie dantenų, aplink implantą pradeda rinktis apnašos. Implantų paviršiai dabar specialiai apdorojami, šiurkštinami, kad lengviau prigytų. Deja, prie tokių lengviau kimba ir bakterijos. Tad pasislinkus dantenoms jokiu būdu negalima delsti.“
Pastaruoju metu pažangūs pasaulio odontologai itin daug kalba apie tai, kokie svarbūs implanto išgyvenamumui yra minkštieji burnos ertmės audiniai. Sveikos, prigludusios dantenos – tai natūralus barjeras, patikimai saugantis implantą nuo neigiamo aplinkos poveikio. Pastebėjus, kad jose prasidėjo uždegimas, būtina kuo skubiau tai gydyti. Pasislinkus dantenoms, jos gali būti priauginamos, paėmus audinių iš gomurio. Šios procedūros vadinamos dantenų plastika. Kartais dantenos gali būti suformuojamos ir iš dirbtinių medžiagų, bet veiksmingiau, jei galima panaudoti savus audinius.
4. Neskubėkite šalinti dantų, nepasitarę su implantuojančiu gydytoju
Dar viena klaida, kurią vis dar daro kai kurie pacientai, yra ta, kad pasikonsultuoti dėl implantų jie ateina tik tuomet, kai jau yra pašalinti nesveiki dantys ir užgijusios dantenos. Idealu, jei implantus sriegia ir dantis šalina tas pats gydytojas. Mat gali paaiškėti, kad iš tiesų reikėtų šalinti mažiau (arba daugiau dantų). O gal jūsų atveju galima būtų pagalvoti apie momentinę implantaciją – kai dantys išraunami ir į jų vietą implantai įsriegiami tos pačios procedūros metu?
„Lietuvoje dauguma specialistų taiko klasikinį implantavimą, kai procedūra atliekama tik visiškai sugijus pažeistoms dantenoms. Kartais tai išties yra tinkamiausias būdas – tarkim, kai trūksta sveiko kaulo, yra jo defektų. Bet ne visada laukti yra būtina, – sako jau 14 metų momentines implantacijas atliekantis Jevgenij Travkin. – Lietuviai tik dabar atranda ir ima plačiau taikyti momentinio implantavimo metodiką, nors pasaulyje ji sėkmingai taikoma jau 20 metų. Jei indikacijos leidžia, tai yra labai patogu – viena procedūra, vienas gijimas. Be to, nereikia kelis mėnesius vaikščioti be dantų, nes į išrautųjų vietą iškart įsodinus implantus galima ant jų tvirtinti gražius dantis.“
Dabar vis dažniau puolama į kitą kraštutinumą – momentinė implantacija daroma net ir tuomet, kai ji visai netinka. Norint atlikti šią procedūrą reikia turėti pakankamai kaulo, mat implantas sriegiamas į trečdalį sveiko kaulo. Deja, kartais nueinama lengvesniu keliu – užuot laukus, kol sutvirtės kaulas, tiesiog įsukamas ilgesnis implantas. „Tai labai neatsakingas požiūris, nes gydytojas nepagalvoja, ką reikės daryti po kokių 10-20 metų, kai šitą implantą reikės keisti kitu, o kaulo bus likę pernelyg mažai“, – atkreipia dėmesį Jevgenij Travkin. Štai kodėl svarbu kiekvieną atvejį vertinti individualiai. Ir kuo didesnė gydytojų patirtis, tuo lengviau rasti optimaliausią sprendimą.
5. Nesigundykite akcijomis ir nepersistenkite taupydami
Kadangi dantų restauravimo procedūros nėra labai pigios, dažnas pacientas ieško būdų, kaip sutaupyti. Deja, kalbant apie sveikatą taisyklė, kad taupus moka du kartus, pasitvirtina labiau nei bet kur kitur. „Kokybiškos procedūros ir medžiagos negali kainuoti pigiai, – sako J. Travkin. – Atitinkamos kokybės paslaugų kaina skirtingose klinikose gali svyruoti 10 proc., bet ne daugiau. Kainą lemia ne tik implanto kokybė, bet ir naudojamos medžiagos, gydytojų profesionalumas ir patirtis, procedūros kultūra, tolesnė priežiūra. Jei viso to nėra, implantas vargu ar tarnaus ilgai, netrukus jį teks keisti kitu. Ir tam jau gali pristigti ne pinigų, o galimybių, nes kiekviena nauja procedūra eikvoja kaulo resursus, o jie nėra begaliniai.“
Kartais gydytojai sutelkia dėmesį vien į implanto vardą bei kokybę, tačiau pataupo protezinėms detalėms. Jei vainikėlis atsisuks, ims klibėti, visa konstrukcija pradės byrėti, vystysis uždegimas, nyks kaulas. Ir tai, kad pats implantas yra garsaus prekių ženklo, situacijos neišgelbės. „Na, ir kas, kad gamintojas nemokamai duos naują implantą. Bet į ką jį reikės įsukti?“ – atkreipia dėmesį Ž. Jonaitis. Būna ir taip, kad garsių gamintojų implantai išparduodami pigiau, nes jų modeliai yra jau pasenę, išimami iš rinkos. Tuomet skelbiamos įvairios akcijos.
6. Pasitikėkite, bet tikrinkite
„Man labai keista, kai atėjusiam pacientui gydytojas leidžia rinktis implantą pačiam pagal kainą. Kaip žmogus, nieko neišmanantis šioje srityje, gali priimti teisingą sprendimą? Medicinos įstaiga – ne kavinė su valgiaraščiu ar batų parduotuvė, – stebisi Jevgenij Travkin. – Nesuprantu, kur čia baigiasi medicina ir prasideda komercija. Juk atvažiavusiam operuotis širdies chirurgas neliepia rinktis, kokius instrumentus naudoti. Jis daro tai, kas tuo atveju yra geriausia. Taip ir mes, įvertinę situaciją pasiūlom tai, kas konkrečiam pacientui tinka labiausiai.“
Pasak odontologijos klinikos „Privati praktika“ specialistų, labai svarbu, kad ir pats pacientas aktyviai dalyvautų gydyme, nebijotų pasikonsultuoti keliose klinikose, domėtųsi, kas jam bus daroma ir kodėl. „Mums, aišku, smagu, kai žmogus ateina ir sako, kad visiškai mumis pasitiki, bet dar geriau, kai vyksta bendradarbiavimas tarp gydytojo ir paciento, – sako Žygintas Jonaitis. – Juk tai jūsų sveikata, negalima būti tokiam lengvabūdiškam. Būna, ateina pacientas iš kitos klinikos – nei ligos istorijos turi, nei žino, kas ir kodėl jam buvo daryta... Beje, jei gydytojas nenori ar nemoka jums paaiškinti procedūros eigos ir atsakyti į visus rūpimus klausimus, gali būti, kad jis ir pats nelabai supranta, ką ir kodėl daro.“
Užsakymo nr.: PT_65551