Nugaros skausmai – ne tik mažai judančių žmonių problema

Su varginančiais nugaros skausmais susiduria daugybė įvairaus amžiaus žmonių. Pasak Šeimos medicinos ir sporto traumatologijos specialisto dr. Mindaugo Gudelio, tai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių nedarbingumo priežasčių – lemiamos įtakos tokių skausmų atsiradimui gali turėti įvairūs su gyvenimo būdu, įpročiais ir sveikata susiję veiksniai.

 

Skausmų prevencijai – nugaros stiprinimas


Kaip teigia gydytojas, stuburo kaulų ir diskų susidėvėjimas, reguliaraus fizinio aktyvumo trūkumas, viršsvoris ar nugarą dengiančios odos ligos yra vienos iš pasitaikančių priežasčių, tačiau dažniausiai nugaros skausmai yra susiję su netaisyklinga laikysena dirbant bei netinkamai parinktu fiziniu krūviu.


„Nugaros skausmai paūmėja, kai nusilpsta nugaros ir dubens raumenys, jie ypač juntami darant staigius, neįprastus judesius, ką nors netinkamai ar sunkiai keliant“, ­– sako M. Gudelis ir pabrėžia, kad nors fizinis aktyvumas yra itin reikalingas siekiant užkirsti kelią skausmams, sportuojant svarbu įvertinti savo galimybes.



Dr. M. Gudelis
Dr. M. Gudelis
Asmeninio albumo nuotr.



„Jei skausmas sunkiai pakeliamas, rekomenduočiau neužsiimti jokia sporto šaka, o esant paūmėjimui patarčiau tiesiog pasivaikščioti. Jei skausmas nėra labai stiprus, reikėtų pradėti nuo mankštos – ypač klubų, dubens, pilvo raumenų stiprinimo, o sutvirtėjus raumenims pradėti vėl rimčiau sportuoti“, – pataria daktaras. Pasak jo, prevenciniai nugaros stiprinimo pratimai padeda išvengti traumų.


Pastaruoju metu darosi vis labiau populiaru įprastas biuro kėdes išmainyti į gimnastikos kamuolius. Tam, kad sėdėjimas ant jų iš tiesų suteiktų sveikatai naudos, gydytojas siūlo atkreipti dėmesį į sėdėjimo pozą. „Sėdėdami ant gimnastikos kamuolio, stimuliuojame ir stipriname juosmens bei pilvo raumenis, tačiau svarbu išlaikyti tinkamą laikyseną“, – pasakoja M. Gudelis. Kamuolys turėtų būti tinkamo aukščio, nugara tiesi, keliai sulenkti 90 laipsnių kampu, o abi pėdos remtis į žemę.


Kovai su skausmu pasitelkiami įvairūs gydymo būdai


Ūmų ir lėtinį skausmą skiria tam tikros laiko ribos. Pasak daktaro, ūmus nugaros skausmas tęsiasi iki mėnesio, lėtinis – ilgiau nei 3 mėnesiai. Trumpalaikiai ir retkarčiais užeinantys nugaros skausmai neturint stuburo problemų neturėtų kelti daug nerimo, tačiau kiekvieną atvejį reikėtų vertinti individualiai. Apklausus ir įprastai apžiūrėjus pacientą, gydytojas gali gana tiksliai nustatyti diagnozę, prognozę bei paskirti gydymą. Skausmams užsitęsus, reikalingi papildomi tyrimai.


„Patarčiau dėl nugaros skausmų visada kreiptis į gydytojus, nes labai svarbu nustatyti šių skausmų diagnozę ir, pradėjus gydymą, vykdyti stebėjimą“, – sako M. Gudelis. Specialistas teigia, kad staigiai apėmęs skausmas dažnai susijęs su nugaros raumenų spazmu.


„Pirmiausia yra gydomas skausmas, todėl dažniausiai rekomenduojamas intensyvus kompleksinis gydymas priešuždegiminių ar analgetinių vaistų vartojimą derinant su fizioterapija. Jei nepavyksta kontroliuoti šio skausmo, gali būti rekomenduojamas vadinamasis invazinės radiologijos gydymas, ir, aišku, nedidelei grupei pacientų gali prireikti chirurginės intervencijos“, – vardija gydytojas.


Specialistas sako, kad esant raumenų spazmui, itin efektyvūs gali būti įvairūs gydomieji masažai, kurie atpalaiduoja, padeda pašalinti raumenų įtampą. Tai, kiek jų gali prireikti norint išgydyti skausmą, priklauso nuo jo intensyvumo ir raumenų grupės. Kai kuriems žmonėms būklė pagerėja jau po vieno masažo, kitiems gali prireikti ir kelių seansų.


Svarbu vengti streso, stebėti vidinę būseną


„Netiesioginės įtakos nugaros skausmų ir spazmų paūmėjimui gali turėti ir didelis stresas, todėl reikėtų stengtis vengti nervinės įtampos“, – įspėja M. Gudelis. Jis teigia, kad vienu ar kitu gyvenimo momentu nugaros skausmus, bent jau trumpalaikius, vis tiek greičiausiai teks patirti: „Nėra jokio vaisto, kuris mums galėtų padėti visiškai jų išvengti. Turime gyventi pilnavertį gyvenimą – sveikai maitintis, sportuoti, vaikščioti gamtoje, stebėti savo laikyseną, gerai išsimiegoti ir pasistengti būti laimingais.“

 

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis