Daktaras negali pats sau gydyti
Prevencinės japonų medicinos ekspertė Erika Stankevičiūtė, Japonijos gyvenimo, grožio ir sveikatos filosofiją analizuojanti jau antrą dešimtmetį, teigia, jog svarbiausia pagal prevencinę japonų mediciną, kad žmogus taptų gydytojo partneriu, nes tik tada galimi geriausi sveiko ir laimingo žmogaus gyvenimo rezultatai.
„Daktarui sudėtinga gydyti be aktyvaus pačio paciento dalyvavimo. Būtent pats žmogus turi sekti savo organizmą, puoselėti tinkamą gyvenimo būdą, mitybą, o ne nuvykti pas gydytoją, pasimatuoti kraujo spaudimą ir laukti recepto“, - apie aktyvų žmogaus įsitraukimą į savo paties sveikatos priežiūrą kalbėjo Erika Stankevičiūtė.
Pasakojimų ciklas apie prevencinę mediciną
Aktyviai dalyvaujanti pasaulinėse konferencijose, mokymuose, pati nuolat sau iškelianti įvairiausius tobulėjimo iššūkius, Erika Stankevičiūtė po karantino pristato seriją pasakojimų japonų prevencinės medicinos tema, trumpai apžvelgdama jos pagrindinius sudedamuosius veiksnius ir kviesdama žmones, atsižvelgiant į netikėtai pasaulį užklumpančius virusus, mutuojant jiems ir galint sulaukti naujų sveikatos sferoje žmogui išbandymų, išmokti gyventi prevenciškai puoselėjant savo sveikatą. „Negali daktaras pats sau gydyti, prevencinė medicina be žmogaus netenka prasmės“, - kalbėjo Erika Stankevičiūtė.
Svarbu žinoti savo sveikatos būklę
Prevencinė medicina pasak ekspertės šiandien turėtų būti visos planetos priešaky, kiekvienas žmogus turėtų įsivertinti savo sveikatos pasą, žinoti savo organizmo silpnąsias puses ir pagal tai pakoreguoti savo gyvenimo būdą, o ne laukti susirgimų, kuomet jau reikalinga reaktyvinė medicina“, - savo požiūrį apie atsakingą sveikatos priežiūrą kalbėjo Erika Stankevičiūtė, linkėdama kiekvienam, kad senėjimas būtų tik skaičius pase.
Kas yra senėjimas?
Erika Stankevičiūtė pasakoja, jog jai pasisekė, kad teko galimybė susipažinti su Japonijos „Anti –age“ (liet. k senėjimo prevencija) asociacijos CEO garbės nariu, kovos su glikeminiu stresu asociacijos prezidentu Yonei Yoshikazu, Došišosos universiteto gastroenterologijos profesoriumi, pasaulyje žinomu lektoriumi, tyrėju, kuris atlieka daug stebėjimų, rašo straipsnius, leidžia žurnalus apie senėjimą. „Kas yra senėjimas? Yonei Yoshikazu žmogaus senėjimo procesus įvertina pagal penkias sistemas, į jas atsižvelgus galima daryti tam tikrus prevencinius žingsnius, - tai kraujotakos, nervų, raumenų, kaulų, hormonų sistemos. Labai svarbu šių penkių sistemų suderinamumas, jų sveikatos lygmuo, o tai vertina prevencinė medicina, kuri taip pat sudaryta iš penkių žingsnių“, - dėstė japonų prevencinės medicinos ekspertė Erika Stankevičiūtė.
Koks pirmasis prevencinės medicinos žingsnis?
„Pirmasis žingsnis yra diagnozė. Mes negalime remtis jokiomis rekomendacijomis nežinodami savo sveikatos būklės. Šiandien pagal klinikinius tyrimus yra nepaprastai populiaru, jeigu jaučiame tam tikrus susirgimus, atlikti sveikatos diagnozę. Pagal paskutinius tyrimus 30 proc. žmonių kreipiasi pas savo farmacininką ir dėl tam tikrų priežasčių vengia kontakto su gydytoju, 30 proc. žmonių kreipiasi pas gydytoją, 30 proc. -socialiniuose tinkluose patys sau nusistato diagnozę, o likę 10 proc. greičiausiai visai nieko nedaro. Šiandien galime sakyti, kad dalis žmonių nusigręžė nuo tradicinės medicinos, nes ne viską tradicinė medicina gali spręsti. Atsiranda būtinybė - tandemas prevencinės ir tradicinės medicinos“, - įžvalgomis dalinosi Erika Stankevičiūtė.
Personalizuota medicina – svarbiausia, ką galime dėl savęs
„Prevencinė medicina buvo labai populiari iki XX amžiaus. Vėliau, atėjus į ekonomiką kolektyvo sampratai, medicina taip pat tapo kolektyvine: bendri skiepai, bendros diagnozės, visiems būdingas kraujo tyrimas, taip palengvinant dėl gausaus gyventojų augimo skaičiaus, sveikatos priežiūros susisteminimą. Šiuo metu vėl grįžtama prie individualiai kiekvieno žmogaus. Jei galėsiu dalintis savo žiniomis ir įkvėpti sąmoningam savo sveiko gyvenimo kūrimu, man bus labai džiugu“, - linkėdama mėgautis kiekviena akimirka apie prevencinės medicinos svarbą kalbėjo Erika Stankevičiūtė.