ULAC: rudenį ir žiemą išauga meningokokinės infekcijos rizika

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie meningokokinę infekciją – klastingą ligą, kuriai būdingas sezoniškumas.

Susirgti šia infekcija didesnė tikimybė yra šaltuoju metų laikotarpiu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais, kuomet yra didelis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.


Ši infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų. 2019 metais Lietuvoje užregistruoti 26 meningokokinės infekcijos atvejai, iš jų 4 – mirtys, 2018 m. užregistruota 40 meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų 5 – mirtys.


Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų – vidutiniškai 3–4 dienos.


Meningokokinei infekcijai būdingas karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių, raumenų skausmai, vaikams dar yra būdingas nuolatinis verksmas, atsisakymas valgyti, gerti, hemoraginis bėrimas.


ULAC medikai atkreipia dėmesį, kad artimą sąlytį su ligoniu turėjusių asmenų grupei priklauso šeimos nariai; asmenys, gyvenantys ir miegantys toje pačioje patalpoje (kareivinėse, internatuose ir kt.); kiti asmenys, turėję artimą sąlytį (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų, naudojimasis susirgusiojo dantų šepetuku, reanimacija, t. y. gaivinimas ,burna į burną“, intubacija ir kt.).


Artimai kontaktavusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad jis profilaktiškai paskirtų vienkartinę antibakterinių vaistų dozę. Visi kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą 10 dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.


Pasak medikų, efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė – skiepai. 


Skiepijimai nuo meningokokinės B infekcijos Lietuvoje pradėti 2014 m. ir tais metais paskiepyti 338 asmenys. Kiekvienais kitais metais pasiskiepijusių daugėjo: 2015 m. paskiepytų buvo trigubai daugiau nei 2014 m. – 1042, o nuo 2016-ųjų paskiepytųjų skaičius išaugo trylika kartų ir siekė 13 604, 2017 m. pasiskiepijusių dar daugiau – 15 929, o 2018 m. pasiskiepijusių asmenų skaičius padidėjo iki 28 389.


Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad, pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, nuo B tipo meningokokinės infekcijos skiepijami 3 mėn., 5 mėn. ir 12-15 mėn. amžiaus vaikai. Tėvams ar globėjams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikia kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.


Taip pat reikėtų nepamiršti nespecifinių profilaktikos priemonių: reguliariai plauti rankas; laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę); reguliariai vėdinti ir valyti patalpas; svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis