Vertingasis arbatmedžio aliejus – kaip teisingai jį naudoti?

Arbatmedį turbūt žinote daugelis, o jo eterinio aliejaus universalumas išties stebina: praverčia ir besirūpinantiems savo grožiu, ir sveikata, ir net kasdienėje buityje.

Tačiau ar žinote, kaip teisingai naudoti arbatmedžio eterinį aliejų, kad pasiektumėte efektyvių rezultatų?


Ne visi aliejai vienodi


Arbatmedis (dar vadinamas pražangialape mirtene, lot. Melaleuca alternifolia), kaip augalas, yra kilęs iš Australijos. Vietiniai aborigenai jį naudojo jau ištisus tūkstantmečius. Arbatmedžio eterinis aliejus vertinamas kaip viena stipriausių antibakterinių medžiagų, kurią mums siūlo pati gamta. Tačiau ne visi arbatmedžio aliejai yra lygiaverčiai.


Eterinis aliejus – tikrai ne ta prekė, kurią galima pirkti bet kuriame prekybos centre. Ir juolab ne ta, kuri yra labai pigi, nes žaliavos nedideliam eterinio aliejaus kiekiui išgauti sunaudojama šimtais kilogramų ar net tonomis. Kadangi ne maža dalis pirkėjų ieško, kur pigiau, atsiranda ir norinčių pasukčiauti – eteriniai aliejai skiedžiami arba parduodami ne pačios geriausios kokybės. Tačiau kokybė ypač svarbi, jei iš eterinių aliejų tikitės gydomojo poveikio. Nuo kokybės labai priklauso ir aromato subtilumas.


Ekologiškai užauginto arbatmedžio aliejus bus kur kas saugesnis nei tas, kuris buvo augintas paprastame ūkyje. Jeigu piktžolių naikinimui buvo naudojami sintetiniai herbicidai ar pesticidai –arbatmedžio eterinis aliejus gali labiau dirginti. Eterinius aliejus pirkite patikimose specializuotose parduotuvėse, geriausia sertifikuotus ekologiškus. Apie tai būtinai teiraukitės pardavėjo.


Grožiui ir sveikatai


Moksliniais tyrimais įrodyta arbatmedžio eterinio aliejaus nauda odai, plaukams bei sveikatai. Šis aliejus turi dezinfekcinių, antivirusinių savybių, veikia kaip natūralus antiseptikas, gali pagreitinti žaizdų gijimą. Todėl netikėtai įsipjovus, nusibrozdinus ar kitaip lengvai susižalojus, grynas arbatmedžio aliejus – puiki pirmosios pagalbos priemonė, padėsianti dezinfekuoti žaizdą. Dėl tų pačių savybių nepakeičiamas žiemą, kai siaučia virusai – garinkite namuose arba praskiestą su kitu baziniu augaliniu aliejumi (jokiais būdais ne grynu!) tepkite nosies landas.


Arbatmedis ypač naudingas spuoguotai odai dėl antibakterinių ir uždegimą slopinančių savybių, o svarbiausia – jis nedžiovina ir nesausina odos. Grynu arba šiek tiek praskiestu arbatmedžio eteriniu aliejumi galima tepti pavienius spuogelius arba kelis lašelius įmaišyti į kasdienį veido kremą.


Arbatmedžio eterinis aliejus taip pat padeda nuraminti odą, ypatingai vertingas po depiliacijos procedūrų – tereikia kelis lašus aliejaus įlašinti į įprastą drėkinamąjį kūno kremą arba kartu su druska, kad geriau pasiskirstytų vandenyje, naudoti maudantis vonioje.


Kenčiantiems nuo žvynelinės ar grybelinių infekcijų arbatmedžio eterinį aliejų verta pasitelkti kaip pagalbinę priemonę dėl jo stipraus priešuždegiminio ir priešgrybelinio poveikio. Kaip naudoti? Pažeistus nedidelius odos plotelius arba grybelio pažeistą nago plokštelę tepti grynu eteriniu aliejumi.


Plaukų priežiūroje arbatmedis taip pat vertingas, nes gali padėti sumažinti pleiskanų kiekį. Mokslininkai šiandien jau kalba, kad arbatmedis gali paskatinti ir plaukų augimą. Tuo tarpu šampūnas su arbatmedžio aliejumi – efektyvi prevencinė priemonė nuo utėlių.


Svarbu naudoti saugiai


Nepamirškite, nors arbatmedžio eterinis aliejus ir yra vienas iš nedaugelio eterinių aliejų (kartu su tikrųjų levandų), kurį ant odos galima naudoti gryną, visgi jis yra labai koncentruotas. Todėl vienu kartu jo pakanka vos kelių lašelių, kuriuos galima įlašinti į pasirinktą kremą, aliejų, šampūną ar kitas kūno priežiūros priemones. Proporcijos būtų apytiksliai tokios: suaugusiajam masažui į 10 ml (2 arbatiniai šaukšteliai) aliejaus, pavyzdžiui, migdolų, lašinama apie 5-10 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus. Grynu arbatmedžio aliejumi galima tepti tik nedidelius odos plotelius. Įsidėmėtina, kad aliejus vartojamas tik išoriškai.


Prieš pradedant naudoti arbatmedžio eterinį aliejų, siekiant apsisaugoti nuo galimų sudirgimų, pravartu atlikti alergijos testą. Ši taisyklė galioja pradedant naudoti bet kokią naują grožiui skirtą priemonę.


Namuose atlikti alergijos testą nesudėtinga – tereikia 1-2 aliejaus lašelius užlašinti ant pirštų galų ir užtepti ant vidinės dilbio pusės, kur oda yra jautri ir plona. Pajutus dirginimą ar deginimą, būtina nedelsiant kruopščiai nuplauti vėsiu vandeniu ir nusausinti odą. Jei po 24 valandų nėra paraudimo ar sudirgimo požymių – galima ramiai mėgautis arbatmedžio teikiama nauda.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis