Varšuvos estetinės medicinos klinikos „Prime Clinic“ vadovas, oficialus kompanijos „Fillmed by Filorga“ mokymų vadovas ir kitų estetinės medicinos kompanijų treneris dr. Robertas Chmielewski nustebina per pirmąsias sekundes. Galima sakyti, kad tai – net triguba dozė nuostabos. Po išvakarėse šešias valandas trukusios kelionės automobiliu iš Lenkijos ir visos dienos mokymų Lietuvos medikams, jis vis dar trykšta energija.
Stilingasis medikas atrodo itin jaunatviškas ir galiausiai... prabyla lietuviškai. Druskininkuose gimęs ir vidurinę mokyklą baigęs, o paskui su šeima į Varšuvą gyventi išvykęs chirurgas – maišyto kraujo: jo tėvas – lenkas, mama – lietuvė.
R. Chmielewski – vienas pirmųjų medikų, Lenkijoje pradėjusių plėtoti estetinę mediciną. Jo požiūris į pacientą yra kompleksinis dėl didelės bendrosios medicinos gydytojo klinikinės patirties ir natūraliosios medicinos žinių.
R. Chmielewski filosofija – žmogus turi senti gražiai. „Nereikia išvaizdos perdaryti, atvirkščiai, turime išryškinti tai, kas gražiausia ir pabrėžia individualybę, vidinį grožį. Niekas neturi matyti, kad veidui buvo kažkas padaryta. Visi turi klausti: „Kodėl tu šiandien taip gražiai atrodai?“
Kokiomis tendencijomis šiandien vadovaujasi progresyviausi pasaulio estetinės medicinos specialistai?
Estetinė medicina nebėra siaura sritis. Ji apima kone visas medicinos sritis, ypač – endokrinologiją, dermatologiją, chirugiją, ortopediją, psichologiją ir psichiatriją. Jei pacientas nori pasitvarkyti veidą, tai nebus taip, kad aš tik veidą ir žiūrėsiu, ne!
Mane domina viskas – kaip pacientas gyvena, kuo serga, gal prieš imantis estetinių procedūrų verta nusiųsti jį pasikonsultuoti su kitu specialistu. Iš esmės šios funkcijos labai panašios į bendrosios praktikos gydytojo ar mediatoriaus – jie koordinuoja procesą, kad pacientas kryptingai judėtų link geresnės savijautos ir išvaizdos. Be to, estetinė medicina taip pat pradėjo užsiimti grožio profilaktika, ir tuo aš labai džiaugiuosi. Visa tai iš estetinės medicinos specialisto reikalauja daug žinių. Gydytojas turi išmokti galvoti – nedaryti to, ką žino, o žinoti tai, ką daro.
Ko niekada negalima daryti norint pasigražinti?
To, ko jūsų veidas niekada neturėjo. Būna, moteris atsineša nuotrauką parodyti, kokių lūpų norėtų, bet jei jos veido anatomija visai kitokia nei nuotraukoje esančios damos, tokios lūpos jai netiks. Mūsų veidas yra tam tikra visuma, o ne paskiros dalys, kurias galime bet kaip kaitalioti. Dar kitas dabar labai madingas dalykas – V raidės formos veidas. Visi nori, bet ne visiems galima, nes veido tipų yra daug – ovalūs, kvadratiniai, trikampiai. Perdarinėdamas kvadratinį į trikampį, galiausiai gausi visiškai nesuprantamą figūrą, bet tikrai ne geidžiamą V raidės formą.
Mada keičiasi labai greitai. Prieš kelerius metų visos norėjo didelių lūpų ir krūtinės, dabar trokšta braziliško užpakaliuko, o rezultatas – jos pasidaro ne gražesnės, o nuobodžiai vienodos.
Kas šiuo metu daro didžiausią įtaką grožio kanonams?
Mes dabar atrodome geriau nei anksčiau gyvenę tokio paties amžiaus žmonės. Ir rengiamės jaunatviškiau, ir elgiamės. Neigiamas to proceso momentas yra tas, kad didelę įtaką mums daro socialinės medijos. Ideali instagraminė išvaizda neturi nieko bendra su realybe. Kodėl tuo tikime? Kai kuriais atvejais žmogaus smegenys nėra labai tobulos – matydami daug išgalvotų dalykų staiga imame nebeskirti realaus nuo įsivaizduojamo. Ypač tai kenksminga jauniems žmonėms, nes jie linkę sekti idealais.
Jei mūsų pasirinkimą lemia mada, kas turėtų tarti paskutinį žodį – pacientas ar gydytojas?
Esu vienas iš nedaugelio medikų, galinčių parodyti pacientui duris, jei jis per daug prašo arba nepriima savęs tokio, koks yra. Toks žmogus pirmiausia turi eiti pas psichiatrą. Mano pacientai – mano vizitinė kortelė. Niekada negalėjau sau leisti jų kaip nors sudarkyti. Taip pat nedarau ir madingų procedūrų, kurios rytoj gali būti vertinamos kaip nesveikos. Estetinė medicina yra dailė, bet turi remtis mokslu. Nesvarbu, kas madinga, nes būna ir taip, kad apskritai negalima nieko daryti ir pacientui reikia pasakyti „stop“. Tie, kurie nesilaiko profesinės etikos ir už didelius pinigus žaloja žmones, neturėtų būti gydytojai.
Ne visi seka mada, bet jaunesnio kūno turbūt neatsisakytų niekas.
Taip, vis daugiau žmonių tvirtina norintys senti natūraliai. Puiku! Skirtumas tas, kad galime senti natūraliai gražiai arba natūraliai negražiai. Estetinės medicinos procedūros, ypač užpildai, nebėra tiesiog užgaida, tai – būdas pakelti savo savivertę. „Fillmed by Filorga“ filosofija irgi yra tokia – kad žiūrėdamas į veidrodį matytum save pailsėjusį, dėl to darbe gautum komplimentų ir sustiprėtų tavo savivertė. Vaikštome pas kirpėją, pas odontologą, daromės manikiūrą, taigi rūpinamės savo išvaizda. Estetinė medicina yra tas pats. Šiandien jau negalima vaikščioti apsileidusiam, kai tiek galimybių. Aš pats pasidarau grožio injekcijas – kartą per pusmetį ar per tris keturis mėnesius.
Papasakokite apie savo patentuotas senėjimo prevencijos metodikas.
Mano technikos paprastos ir universalios. Pagrindas – audinių atminties atkūrimas ir natūrali visų audinių – ne tik odos – stimuliacija. Veidas sensta individualiai, bet eiga daugmaž vienoda – pirmiausia suplonėja poodinis riebalų sluoksnis, paskui sunyksta gilesni riebalai, nukrenta hialurono rūgšties kiekis, oda suglemba, atsiranda raukšlės. Kadangi žinome šią seką, galime padaryti reversą – užpildais atkuriame pamušalinį sluoksnį visame veide, lyg keistume nusidėvėjusį drabužio pamušalą. Aš taikau mikrokaniulines vėduoklines užpildų ir audinių stimuliatorių technikas, kad sluoksnis būtų tolygus. Pagal veido tipą grąžiname prarastą riebalų sluoksnį. Stimuliuojame veido audinius prilaikančias fascijas. Tam tinka kolageną stimuliuojantys preparatai, siūlai, HIFU, radiodažnio procedūros. Veido oda sudaro tik trečdalį galvos odos, todėl keliaujame dar toliau – stipriname skalpo audinius. Net žandikaulio rezorbciją galima atkurti kalcio hidroksiapatitu.
Minėjote, kad estetinė medicina dabar ėmė vykdyti ir profilaktinę funkciją. Kodėl tai svarbu?
Mūsų senstanti oda atrodo kaip sena, purvina ir sudžiūvusi kempinė. Ją pirmiausia reikia išplauti, atgaivinti, nes jei kaip nuvarytą arklį dar visaip stumdysi ir raginsi, nieko gero nebus. Atvirkščiai, prasidės uždegimo sukeltas, odos senėjimą greitinantis procesas, kurį vadiname inflammaging.
Užtat mano klinikoje pacientams yra sudaroma logiška odos senėjimo priežiūros programa. Pas mus dirba trys kosmetologai, jų užduotis – parengti odą estetinėms procedūroms ir užtikrinti tinkamą priežiūrą po procedūrų. Tada rezultatai tikrai bus geri ir ilgalaikiai.
Kas lemia, kaip sens mūsų veidas ir kūnas?
Genetika, gyvenimo būdas, vieta, mityba, bendra mūsų sveikatos būklė. Taip pat – žmonės, su kuriais bendraujame, mūsų mintys. Veido oda – daugumos vidaus ligų veidrodis. Senėjimo procesas – tai savotiška liga. Ji neišgydoma, baigiasi mirtimi. Iki 35-erių metų sveikatos garantija mums duota, o paskui lieka tik garantija gyventi. Tad reikia pradėti anksti, kad jaunatvė tęstųsi kuo ilgiau. Organizmas protingas, pats pasakys, ko reikia, tik išmokime jo klausyti. Jei gyvensenos nekeisi – rūkysi, nesportuosi, blogai maitinsiesi, nevartosi papildų, sekinsi organizmą, bet norėsi gražiai atrodyti, reikės dažniau ateiti pas estetinės medicinos specialistą ir išleisti daugiau pinigų.
Kokia geriausia, Jūsų nuomone, senėjimo profilaktikos priemonė?
Mūsų aplinka labai užteršta, todėl manau, kad antioksidantai ir vitaminai yra tiesiog būtini. Žmonija nespėja evoliucionuoti kartu su pokyčiais Žemėje. Mūsų valgomas maistas skatina organizme susidaryti laisvuosius radikalus, o antioksidantų su maistu kaip tik gauname daug mažiau nei protėviai, todėl prasideda ląstelių DNR mikropakitimai. Tai skatina pernelyg ankstyvą senėjimą. Net kosmetikos priemonės būna užterštos mums kenkiančiomis medžiagomis. Užtat turime vartoti maisto papildus, kad išsivalytume nuo šiukšlių – metabolinių, kosmetinių, aplinkos – ir būtume sveikesni.
Nuo 35-erių metų, kai organizmas ima po truputį prarasti hialurono rūgštį, reikėtų vartoti jos papildus, reguliariai pasidaryti hialurono rūgšties injekcijas. Hialurono injekcijos – auksinis estetinės medicinos standartas, fiziologiškiausia odos senėjimą lėtinanti procedūra. Daug dėmesio reikėtų skirti ir fibroblastų veiklą stimuliuojančioms procedūroms. Jų skaičius ir aktyvumas senstant mažėja, bet baigtinio fibroblastų skaičiaus nėra, todėl iš stimuliacijos galime gauti gerų rezultatų – atsikuria kolageno ir elastino skaidulos.