Ortopedas traumatologas: „Vasarą pamirštas atsargumas baigiasi trauma, o kartais ir neįgalumu“

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro vedėjo pareigas laikinai einantis ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas sako, kad vasarą dažna trauma - neatsargumo, aplaidumo, neatidumo pasekmė, nes pamirštamas elementarus saugumas pramogaujant ar net dirbant.

Daug skyriuje vyresnio amžiaus žmonių, kuriuos sudėtingi kaulų lūžiai ištinka paslydus. Centre teikiama antrinė ir tretinė skubi ir planinė stacionarinė bei konsultacinė sveikatos priežiūros pagalba, tad ir pacientų nestinga.


Galūnės sužalojamos vejapjovėmis


Net ir daug traumų mačiusius ortopedus traumatologus nustebino šią vasarą vienas po kito į skyrių atvežti pacientai, galūnes susižaloję, pjaudami vejapjove kiemo veją. 


„Žmonės įstengia neišjungtą vejapjovę valyti ranka ar net koja", – stebisi ortopedas traumatologas A. Šapalas.

Skyriaus medikams šią vasarą teko gydyti ne vieną tokį nelaimėlį. „Keliems rankų pirštai amputuoti, vienam teko amputuoti keturis kojų pirštus", – sako gydytojas ir pats stebisi, kaip galima valyti žoliapjovę, jos neišjungus.


Neatsakingumas, darbo saugos taisyklių nesilaikymas ne retam baigiasi sunkia trauma ir neįgalumu. Dažnai traumų neišvengia medžio apdirbimo meistrai, elektriniais pjūklais, obliais ar kita įranga susižalojantys galūnes. Ypač dažnos rankų traumos, o pasekmės dažnai liūdnos, nes tenka amputuoti pirštus. Gydytojas ortopedas traumatologas A. Šapalas sako, kad ne vieną medienos specialistą teko siųsti į Mikrochirurgijos centrą, kur pavyko prisiūti pirštą. Tačiau dažniausiai pirštus tenka amputuoti.


Vasaros pramogos baigiasi ir ligoninėje


Vasara ir pramogos – neatsiejamos sąvokos. Kartais pramogaujant neišvengiama ir traumų. Medikai pastebi, jog dažnas suaugęs, patyręs traumą, buvo neblaivus, tad ir pristigo budrumo, atsargumo.


Dažnos traumos priežastimi tampa technikos priemonės: keturračiai, vis labiau ir Šiauliuose populiarėjantys elektriniai paspirtukai.



Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro vedėjo pareigas laikinai einantis gydytojas ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro vedėjo pareigas laikinai einantis gydytojas ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas.
Z. Katkienės nuotr.



„Gana sunkūs sužalojimai įvyksta neatsargiai šokinėjant ant batutų. Ypač suaugusieji rizikuoja ant batuto atlikdami sudėtingus triukus, peršokinėdami nuo vieno batuto ant kito", – sako ortopedas traumatologas A. Šapalas.

Medikams tenka gydyti ir lūžusias galūnes, ir stuburo traumas, dėl kurių nukentėjusiajam tenka ne tik lazdutę į rankas pasiimti, bet ir į neįgaliųjų vežimėlį atsisėsti.


Visą likusį gyvenimą neįgaliųjų vežimėlyje tenka judėti medikų vadinamiems nardytojams, susižalojusiems dėl neatsargaus nėrimo į nežinomą vandens telkinį žemyn galva. Dažniausiai susižalojama galva ir kaklas. Lūžus kaklo slanksteliams, trūkus nervams, padėti žmogui galima, tačiau išvengti liūdnų pasekmių nepavyksta. Šiuos pacientus gydantys neurochirurgai pastebi, jog susižaloja dažniausiai jauni, darbingo amžiaus vyrai.


Daugėja pagyvenusių žmonių traumų


Ortopedijos traumatologijos centre visą vasarą nestinga pacientų. Laikinai skyriui vadovaujantis ortopedas-traumatologas A. Šapalas sako, jog pacientų skyriuje padaugėjo ne tik padaugėjus traumų, bet ir panaikinus traumatologų paslaugą aplinkinių rajonų gydymo įstaigose. Net ir ambulatoriniai pacientai vežami į Šiaulius, kur dirba aukštos kvalifikacijos ortopedai-traumatologai.


Ambulatorinės paslaugos teikiamos ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje veikiančiame

Skubios pagalbos ortopedijos traumatologijos kabinete, kuriame atliekamas kaulų lūžių fiksavimas ir gydymas, išnirusio sąnario atstatymas ir gydymas, sausgyslių ir raiščių plyšimų operacinis gydymas.


Stacionaro skyriuje šią vasarą padaugėjo ir vyresnio amžiaus žmonių, atvykstančių dėl sudėtingų kaulų lūžių, labiau būdingų žiemai. Tik dabar žmonės paslysta ne ant ledo, bet ant šlapio grindinio ir patiria tas pačias slidumo traumas: lūžta čiurnos ir rankos stipinkaulis, lūžta ir šlaunikauliai, žasto kaulai, plyšta raiščiai.


Retai būna, kad vasarą netektų gydyti nuo laužo ugnies nudegusių žmonių. Šią vasarą tokių pacientų skyriuje dar nebuvo. Medikas sako, jog gali būti, kad karštą vasarą rečiau kuriami laužai, bet norisi tikėti, kad žmonės stengiasi būti atsargesni ir saugoja save. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis