Mitybos konsultantė Indrė Trusovė – apie pagrindines klaidas metant svorį

Tinklaraštininkė, receptų kūrėja bei mitybos konsultantė Indrė Trusovė (32m.) vadovaujasi taisykle, dėl kurios neskaičiuoja suvalgomų kalorijų. Pasak jos, svarbiausia yra maistinės medžiagos, kurias mes gauname.

Veikli moteris pataria kartais suvalgyti to, ko labai norime, nes tai padeda išvengti persivalgymų.


2011-ieji būvo jūsų lūžio metai. Kas konkrečiai tada pasikeitė?


Paprasčiau būtų pasakyti, kas nepasikeitė. Liko mano šeima ir mylimos draugės, visa kita vertėsi aukštyn kojom – santykiai, gyvenama vieta, šalis, darbas, laisvalaikis, mityba, sportas. Trumpai aš tai pavadinčiau „nubudimu“. Pirmiausia pakeičiau savo mitybos įpročius – dėl prastos savijautos, apatijos, depresijos, na ir, žinoma, dėl nepageidaujamo svorio. Tuomet persikėliau gyventi į Airiją. Dirbau greito maisto restorane, tačiau tai man netrukdė skatinti bendradarbių sveikiau maitintis ir skleisti savo žinutę socialiniuose tinkluose. Buvo beprotiškai smagu, kai mano kolegos airiai, lenkai, lietuviai, pasekę mano pavyzdžiu, į darbą keliaudavo su maisto dėžutėmis.


Jūsų darbas labai susijęs su socialiniais tinklais – sakote, kad užėjusi į kieno nors profilį turite gauti naudos. Šiuo požiūriu kurdama puslapį vadovaujatės ir pati?


Tikrai taip. Aš manau, kad kurdamas turinį socialiniams tinklams turi tiksliai nusibrėžti linijas, ką nori pasakyti. Kitaip tariant, ką duosi žmogui, kad jam būtų idomu, vertinga tave sekti. Net drįsiu pasakyti, kad truputį daryti pasaulį gražesniu. Dabar visur labai daug negatyvo, tad aš pati nekuriu konfliktų, neskleidžiu jokių minčių, kurios galėtų sukelti daug priešiškumo ir t.t. To paties ieškau ir kitų profiliuose. Tiesiog žiūrinėt visą dieną gražius vaizdelius neturiu laiko. Ieškau receptų, motyvacijos, patarimų, idėjų, kažkokių super vietelių, kur galima tam tikrą produktą įsigyti pigiau, gauti nuolaidą arba tiesiog rasti kažką idomaus. Turiu kažką naudingo išsinešti, tad tą patį stengiuosi duoti ir kitiems.



Sveikai maitinasi visa Indrės šeima.
Sveikai maitinasi visa Indrės šeima.
Asmeninio archyvo nuotr.



Kuri veikla – tinklaraštis, bendravimas kuriant asmeninius mitybos planus ar darbas televizijoje jums artimiausia? Kodėl?


Kiekviena veikla savaip žavi ir kasdien vis kitas dalykas man teikia malonumą. Dievinu kurti receptus, bet ne mažiau laimės teikia ir žmonių rezultatai, tai, kaip pasikeitęs gyvenimo būdas padeda jiems džiaugtis gyvenimu. Manau, visos mano veiklos yra susijusios tarpusavyje. Televizija man – nauja stritis, tad ir patirtis labai maža. Įdomu ten sutikti vis naujus žmones, išmokti iš jų kažką naujo.


Kaip dažnai žmonės kreipiasi į jus dėl mitybos plano? Ar vasaros laikotarpiu pastebėjote pasikeitimų?


Jau septynerius metus dirbu šį darbą ir praktiškai kasdien sulaukiu pašymų padėti. Patys aktyviausi mėnesiai yra sausis, vasaris, gegužė, laikotarpis prieš Kalėdas. Vasarą klientų yra mažiau, žmonės ilsisi, atostogauja, nuodėmiauja (šypsosi).


Indre, ne paslaptis, kad dabar sveikatai naudingas maistas yra neatsiejama jūsų kasdienybės dalis. Kokius produktus visada galima rasti jūsų šaldytuve?


Kiaušiniai, graikiškas jogurtas, avižiniai dribsniai, bananai, salotos. Iš šių produktų galiu padaryti bet ką – pradedant blynais, baigiant pyragais (šypsosi).


Auginate mažametę dukrą Amandą, kuri kaip ir daugelis vaikų, mėgsta skanius patiekalus, kartais ne visai sveikus. Kaip pavyksta sveiką maistą paversti dar ir skaniu?


Amanda jau gimė šeimoje, kurioje vertinamas skanus maistas, naudingas mūsų sveikatai. Dukra niekada ir nežinojo, kad galima kitaip. Gaminame ir sveikesnius čeburekus, ir picą. Jei kartais valgome ne vertingą maistą, tikrai ne dėl to, kad jis skanesnis, tiesiog, jei atvirai, tik dėl to, kad kartais pritrūksta jėgų ir laiko gaminti.


Kiek laiko užtrunkate parduotuvėje, rinkdamasi maisto produktus? Skaičiuojate kalorijas?


Labai trumpai, nes perku visada tą patį. Turiu išsirinkusi savo mėgiamus produktus ir jų nekeičiu, o savo darbo dėka dažniausiai viena pirmųjų sužinau, kai rinkoje atsiranda kažkoks naujas, sveikatai palankus produktas. Tai išmėginu ir, jei patinka, pasidalinu su klientėmis, sekėjomis.


Kalorijų niekada neskaičiavau ir neskaičiuoju. Man svarbu maistinės medžiagos.



Su dukryte.
Su dukryte.
Asmeninio albumo nuotr.



Kokios yra pagrindinės taisyklės, norint optimizuoti svorį?


Svarbiausia yra susidraugauti su savimi, suprasti, kad svorio optimizavimas yra viso gyvenimo darbas, o ne trumpalaikis projektas. Kažkur buvo parašyta gera frazė: „Svorio metimas, tai – maratonas. Ne sprintas.“ Svarbu iš lėto pradėti keisti savo įpročius, ieškoti pakaitalų įprastiems, nevertingiems produktams. Pavyzdžiui, pakeisti kvietinius miltus avižiniais, grietinę – graikišku jogurtu ir t.t. Reikėtų gerti daug vandens – juo pakeisti saldžius gėrimus. Žmonės dažnai nesuvokia, kiek daug kalorijų jie gauna tiesiog iš gėrimų. Vertėtų kuo daugiau judėti, sportuoti, mankštintis. Mėgautis gyvenimu.


Vasara – griliaus sezonas, ar tokiu būdu galima pasigaminti sveikus patiekalus? Kaip išvengti papildomų kalorijų?


Žinoma. Svarbu nesirinkti riebių ir kaloringų marinatų. Ir labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad šalia mėsos ar žuvies būtų daug daržovių, ir vengti kenksmingų figūrai ir sveikatai gėrimų bei užkandžių.


Ar atostogaudama leidžiate sau nusižengti sveikos gyvensenos taisyklėms?


Seniau atostogų metu būdavo didelis noras smaguriauti ir t.t. Tačiau po tiek sveikos gyvensenos metų dažniausiai savaime renkiesi sveikesnį maistą ir nesvarbu, atostogauji ar esi namie. Jei labai noriu ledų ar burgerio, nelaukiu atostogų, nekamuoju savęs ir leidžiu sau tai suvalgyti. Jei labai nori ir neleidi – vėliau atsiimsi trigubai. Panašiai ir su klientais, kiekvieną savaitę leidžiu suvalgyti to, ko labai norisi – 1-2 kartus. Taip išvengiame neplanuotų persivalgymų.


Kiek laiko rekomenduojama nevalgyti prieš miegą?


Rekomendacijų šiuo klausimu yra labai daug ir įvairių. Tačiau labai svarbu atsižvelgti į žmogaus dienos režimą, tikslus, poreikius, amžių, fizinį aktyvumą ir t.t. Aš jau nuo pat darbo pradžios rekomenduoju tarp vakarienės ir pusryčių daryti bent 12 val. pertrauką, idealu kartais – ir 14-16 val. pauzė. Dabar ši taisyklė labai išpopuliarėjo ir gavo protarpinio badavimo pavadinimą, nors aš apie tai skaičiau ir praktikavau jau daugiau nei prieš aštuonerius metus.


Kokios pagrindinės klaidos greit sugrąžina prarastą svorį?


Yra viena didžiulė klaida – tai nesuvokimas, kad gyvenimo būdą reikia keisti iš lėto ir visam gyvenimui. O visos trumpalaikės dietos duoda dar greitesnį svorio augimą.


Pasidalinkite, savo mėgstamu lengvu, vasarišku pusryčių ar pietų receptu.


Pietums prisipjaustau didžiulį dubenį: saliero stiebų, petražolių, krapų, svogūnų laiškų, čiobrelių, salotų lapų. Tuomet dedu pakeptą tofu arba avinžirnius, artišokus, alyvuogių. Apšlakstau aliejumi, citrinos sultimis, įspaudžiu česnako. Neseniai šiuo receptu su manimi pasidalino draugė Kristina. Ir dabar turbūt valgysiu, kol atsibos. Na o pusryčiams dievinu savo gamintą granolą su braškėmis, šilauogėmis ir kokosų pienu. Vasarą man kaip ir daugeliui labai norisi augalinio maisto.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis